-
BCI (Francie) – systém Batibus
-
EIB Association (Belgie) – systém EIB
-
European Home Systems Association (Nizozemí) – systém EHS
-
Napájecí zdroj 29 V DC s tlumivkou - Typy zdrojů (160mA, 320mA, 640mA a 1280mA)
-
Snímač – např. Tlačítko, snímač teploty, vlhkosti, intensity osvětlení apod.
-
Aktor – např. relé, ventil topení, stmívač apod.
-
Sběrnicové vedení - kroucená dvoulinka
-
Zadání individuálních adres jednotlivým přístrojům – jednoznačná identifikace snímače nebo aktoru
-
Parametrizace příslušného software snímače nebo akčního členu
-
Přiřazení skupinových adres – provázání funkcí snímačů a akčních členů
Sběrnicová svorkovnice se používá nejen k odbočení, prodloužení nebo k ochraně konce sběrnicového vedení, ale hlavně k připojení přístroje ke sběrnici KNX. Tato svorka je tvořena ze dvou oddělených částí PLUS (červená) a MÍNUS (černa/šedá). Tyto části jsou mechanicky spojeny rybinovitým vedením. Lze připojit až čtyři sběrnicová vedení. Při použití této svorky k připojení zařízení na KNX sběrnici lze tento přístroj odpojit, aniž bz došlo k přerušení vedení.
Obr.2. Sběrnicová svorkovnice
Napětí 29 V DC pro sběrnici KNX generuje oddělovací transformátor. Toto napětí spadá do třídy bezpečného napětí SELV. Síť SELV NESMÍ být uzemněna. V instalaci je standardem, že kabely určené pro instalaci silnoproudu se nesmí použít pro instalaci sběrnicové sítě. Ale i to se v praxi bohužel děje.
Jako přenosové medium se používá kabel YCYM 2x2x0 8, který splňuje požadavky KNX. Tento kabel obsahuje 4 vodiče. Pro KNX se využívá černý a červený vodič. Žlutý a bílý vodič se nazývá záložní. Buď se vůbec nepřipojí nebo se může využít pro aplikace využívající bezpečné malé napětí ( SELV ).
Obr.3. Kabel pro KNX instalaci
Varianta přenosu dat přes stávající napájecí síť 230 V je také k dispozici, ale v posledních letech se již nevyužívá a na trhu není mnoho KNX přístrojů, které toto médium podporuje. Tuto možnost nahradil bezdrátový přenos, který má v poslední době v automatizaci budov markantní rozkvět.
V jedné instalaci lze použít maximálně 58 tisíc přístrojů. Tohle číslo je jen teoretické, skutečný počet závisí na použitém napájecím zdroji a také na příkonu jednotlivých přístrojů zapojených do instalace. K napájecímu zdroji o výkonu 640mA lze bezpečně připojit až 64 přístrojů s maximálním příkonem 200mW a za předpokladu rovnoměrného rozložení na linii.
Závěrem: Velká výhoda KNX protokolu je zmíněná certifikace. Tím je zaručena kompatibilita zařízení od různých výrobců. Lze je v instalaci lehce kombinovat a nebýt vázán jen na produkci jednoho výrobce. Konkurenční boj je v této oblasti obrovský a výrobci se předhání ve vlastnostech a množstvím parametrů v jednotlivých zařízení, ale u uživatele převážně vyhrává jednoduchost a hlavně cena. V dalším díle se budu věnovat topologii sítě KNX.
Komentáře
nebít??? Česky proboha.
nebít??? Česky proboha.
Omlouvam se. Hrubka jako ....
Omlouvam se. Hrubka jako .... Nechapu jak me to mohlo uniknout. Priate si dam vetsi pozor
Další chyba...
Další chyba...
vizualizace pro KNX - iRidium mobile
Pokud by někoho zajímalo jak si pohodlně vytvořit vlastní vizualizaci pro KNX, nebo kdo by chtěl použít hotových šablon a ty si upravit k obrazu svému, tak je na to software iRidium mobile.
Více na stránkách:
http://www.iridiummobile.cz/