U klasického sériového portu RS-232 se známým 9pinovým konektorem je to vcelku jednoduché. Když jej v notebooku potřebujete, jen zajdete do nejbližšího počítačového obchodu a prostě si koupíte obousměrnou redukci RS-232<->USB a s ovladači se Vám do PC nahraje i virtuální sériový port. Toť vše a bez problémů můžete RS-232 používat. Já jej využívám pro komunikaci s průmyslovými snímači, PLC, záznamníky dat a mnoha dalšími zařízeními úplně bez problémů. Mám však také MCU programátor a několik vlastních zařízení pro paralelní port, pro který se vžilo označení LPT.
A zde je právě kámen úrazu. Tzv. LPT port byl primárně vyvinut pro komunikaci s tiskárnou. Proč to tady zdůrazňuji? No protože u paralelního portu (přesněji standard IEEE1284 - viz článek HW server představuje: Paralelní port - LPT (IEEE 1284)) není koupení redukce tak jednoduché jako u sériového rozhraní. Když si totiž nedáte pozor a opět zajdete do nejbližšího počítačového obchodu že potřebujete redukci na LPT port, méně zkušený prodavače Vám velmi pravděpodobně velmi ochotně prodá redukci velmi podobnou RS-232. Tedy v podobě kabelu s klasickým USB portem na jednom konci a klasickým 25pinovým paralelním portem na straně druhé. Vy si tento kablík nadšeně odnesete domu, zapojíte a …. A teď závisí na tom, co od toho čekáte. Pokud budete chtít opravdu JEN připojit LPT tiskárnu, tak možná i budete spokojení a možná Vám to i bude fungovat. Ale kdo by si dnes na notebook připojoval tiskárnu s LPT portem? Možná z nějakého záhadného důvodu tak 1 z 1000 uživatelů. To již by musela být nějaká velmi speciální tiskárna, která nemá moderní ekvivalent s RS-232, USB nebo LAN rozhraním. Většina techniků si asi bude chtít koupit paralelní redukci z jiného důvodu. Tedy pro zajištění komunikace s nějakým průmyslovým zařízením, které lze prostě jen tak vyměnit nebo použít nějaký programátor procesorů a MCU, ať již se jedná o nevyráběné výrobky, pro něž již neexistuje USB či RS-232 ekvivalent, nebo které sami o sobě mohou být výrazně dražší než samotná redukce.
A právě tato skupina uživatelů bude velmi zklamaná a kabel asi cca za 200,- Kč může s klidem vyhodit. Výše popsaná kabelová verze LPT redukce totiž v PC vytváří jen tzv. Podporu tisku přes USB a ne plnohodnotný paralelní port dle normy IEEE1284. A to je klíčové! Nesmíte kupovat nic, kde není označení plné podpory IEEE1284 (tedy obvykle s visačkou Full IEEE1284). Ne jen nápis „USB TO IEEE1284 PRINTER CABEL“!! Jedině „Full IEEE1284“ nebo "IEE1284 Standard" označené redukce Vám v PC vytvoří plnohodnotný paralelní port shodný s paralelním portem klasických stolních PC.
Redukce USB<->LPT PRINTER CABEL s portem DB36 je vhodná tak maximálně pro připojení nějaké stařičké tiskárny.
Je to pak ještě jedno ulehčení výběru. Plné IEEE1284 redukce neexistují v provedení typ „kabel“. Alespoň jsem takovou nikde v nabídce žádného výrobce nenašel. Ono totiž realizace plného paralelního portu přes USB není jednoduché. Pokud tedy potřebujete plný „paralelák“ musíte sáhnout pro redukci v provedení vestavné karty. Existují plně stejná provedení pro PCMCIA i ExpressCard sloty. Takové redukce jde v některých internetových PC obchodech koupit již od 500,- Kč). Takže nic tak hrozného. Osobně doporučuji se například podívat na obchod „Alfa Computer (www.alfa.cz)“, odkud mám já redukci PCMCIA-IEE1284 české společnosti AXAGO za cenu 570,- Kč.
Jen tyto redukce Vám opravdu ve Windows vytvoří virtuální paralelní port LPT 1, LPT 2, LPT 3 nebo LPT 4 podobně jako u RS-232 redukce. Samozřejmě pokud máte „moderní“ notebook „za pár babek“ a ani jeden zmíněný slot nemáte, tak prostě máte asi smůlu…
Redukce LPT portu v podobě PCMCIA karty (CardBus) vytváří plnohodnotné rozhraní IEEE1284 (zde výrobek CBA-20 české společnosti AXAGO z internetového obchodu Alfa Computer).
Jak vypadá rozdíl v PC ve Windows ?
Že se Vám v PC vytvořil jen „paralelní“ USB tiskový port poznáte tak, že ve Windows ve „Správci zařízení“ se Vám pod záložkou „Porty (COM a LPT)“ nevytvoří žádný LPT port, ale jen se Vám v záložce „Řadiče sběrnice USB“ přidá řádek „Podpora tisku přes USB sběrnici“. To se provede právě při připojení kabelové USB redukce:
LPT redukce v podobě USB kabelu jen přidá USB podporu tisku a nic víc...
Naopak po připojeni a nainstalování ovladačů PCMCIA nebo ExpressCard redukce se ve „Správci zařízení“ pod záložkou „Porty (COM a LPT)“ vytvoří položka „PCI Parallel Port“. Po kliknutí na vlastnosti je možné si zvolit číslo portu v rozsahu LPT1 až LPT8, tedy podobně jako u sériové redukce:
Po jejím zasunutí do PCMCIA portu notebooku z ní kouká jen připojovací konektor.
Ukázka vzniklého virtuální LPT portu po připojení a nainstalování LPT redukce v podobě PCMCIA karty od společnosti AXAGO s označením CBA-20.
Následně pak může používat všechny programy vyžadující LPT port stejně, jako by jste jej měli přímo na základní desce Vašeho notebooku.
Autor článku i fotografií: Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Stránky HW serveru s informacemi o paralelním LPT portu - HW server představuje: Paralelní port - LPT (IEEE 1284)
- Odkaz na výrobce LPT redukcí pro PCMCIA a ExpressCard sloty, český společnost AXAGO - www.axago.cz
- Další články a testy o snímačích, PLC, komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz
Komentáře
Převodník na RS232
Ani převodník na RS232 není bez problémů, ale na většinu aplikací stačí. Mám problémy při přímém nahrávání firmwaru do MCU kvůli časování signálů (bufferování v převodníku), kdy používám všechny signály (nejen klasické RX, TX a GND).
mise
JTAG
Jednoduchý JTAG na LPT port pro ARM na tom ale asi fungovat nebude. Nebo ano?
JTAG na Atmel funguje
V případě použití PCMCIA karty mě osobně JTAG kabel na paralelní port pro připojení ATMELů funguje, stejně tak jako osciloskop k PC přes paralelní port...
Není to tak jednoduché
Při výběru rozšiřovacího portu je potřeba se divat na vnitřní zapojení karty.
Protože součástí pci expres sběrnice jsou i signaly USB.
Potom je v kartě de facto to stejné, co v kabelu tj převodnik USB na par. port.
A potom různé věci nefungují.
problem s adresaci
Jeste pridam, ze nektere programy starsiho (ale potkal jsem i novejsiho) data, maji s temito prevodniky i s pci kartami do velkych pc problemy, protoze maji napevno nastavene adresy LPT na 0x378, 0x278. Ovsem tyhle karty jsou daleko za temito adresami. Napriklad 0x9C00
Re: adresace
Ano, presne na tenhle problem jsem take narazil. V praci nam IT poridil nove kompy od HP, kere sou komplet legacy free (zadny COM, LPT, PCI, PS/2...), prestoze to potrebujem kuli ruznym programatorum. Tudiz se nasledne asi za 650 korun dokupovala PCIE x1 karta Axago 2xCOM + LPT no a mily LPT obsadil I/O adresy E800-E807 a E480-E487. A diky skvele navrzenemu standardu plug&pray s tim nelze pohnout. Takze treba stary ST flashlink program nenajde. Nastesti treba u Elnecu maji inteligentnejsi programatory a jejich LabProg-48LV funguje spravne.
Fakt by me zajimalo, proc si ten cip nemuze vynutit pouziti legacy I/O adres prestoze se v PC zadne takove zarizeni nenachazi a kolize nehrozi. Jesi to neumi samotny cip (cekal bych ze ma flexibilni IO address dekoder) nebo je to demence PnP BIOSu. Driv si tohle clovek nacvakal pres jumpery jak potreboval a bylo...
Re: adresace
Zdá se, že to je omezením HW (alespoň u PCIe; u PCI by to na úrovni HW jít mělo, tam by to BIOS & spol. kazit mohl):
http://fr.farnell.com/images/en/ede/comm/pdfs/33.Oxford_Legacy_Address_Ranges.pdf
JITR
LPT na USB
Zkoušel jsem uvedenou redukci na Win 7 a nechce to šlapat ani s tiskárnou. Zkoušel to někdo i na Win7 32 / 64 bit ?
Prodejce totiž nikde v popisu W7 neuvádí jen starší verze.
Plněhodnotný LPT COM
odkaz:
https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16815114016
Plnohodnotny LPT a COM port
Pokud potřebujete z NB používat plnohodnotné porty LPT a nebo COM (RS232), osobně k tomu používám notebooky, které mají PCMCIA - ExpressCard porty. Karty používam od firmy DeLOCK, které používají "nástupce" starších čipových sad - tuším, že se jednalo o nějaké vylepšení v podobě možtného navýšení rychlosti na tuším dvojnásobek uváděné hodnoty 115k... Nicméně tam kde USB převodníky "RS232-USB" nefungovaly - jsem s výše uvedenými nikdy neměl problém.
Navíc jsem používal kartu, která měla 4 porty RS232 - 9pin na cca. 10 cm kablíkách a výhoda mít připojené PLC, terminál i čtečku RFID nebo scanner čárových kódů najednou, bez neustálého přepojování na vestavěném portu jako u starého NB, byla k "nezaplacení" ;)
Tak jsem dokonce našel i popis včetně čipové sady:
DeLock Cardbus/PCMCIA adapter na 4 sériové porty, 4 x sériový port (RS-232) DB9, 16C950, zpětně kompatibilní s 16C550 32bit CardBUS do 133MB/s - Win 2000/XP/2003