Jste zde

2-kanálový, digitální, paměťový USB osciloskop

Tento přístroj DSO 2090 má zvlášť hardware a zvlášť software, který se instaluje do počítače. Díky tomuto spojení s PC přes USB dostaneme plnohodnotný paměťový osciloskop se zajímavými vlastnostmi, takže se podívejme, jak to vůbec vypadá a funguje. Na závěr mám pro Vás i dvě zajímavé video ukázky přímo z praktického měření signálů, třeba na CANbus sběrnici.

Společnost Conrad Electronic Česká republika nabízí tento přístroj ve třech variantách, lišících se maximální šířkou pásma, rychlosti vzorkování v reálném čase a hloubkou paměti. Pro náš test jsme měli k dispozici typ DSO 2090 (obj. č. 122445) s maximální šířkou pásma 40MHz. Software běží pod všemi OS tedy Windows 98SE/ME/2000/XP/Vista, náš test proběhl na Windows XP+SP3.

Pro upřesnění, Voltcraft je obchodní značka pro měřicí, napájecí a nabíjecí techniku z vlastního vývoje společnosti Conrad Electronic.

 

Navzdory předběžným informacím a fotografiím na e-shopu je při vybalení z krabice prvním překvapením velikost přístroje, která je větší než bychom očekávali. Tím mám na mysli, že se nejedná o žádnou malou hračku, ale o opravdový přístroj pro měření průběhu signálů.

V krabici najdete ještě nezbytné CD se softwarem a ovladači, propojovací USB kabel a návod na instalaci software.

Technické parametry osciloskopu v odkazu na konci článku, nebo po kliknutí na tabulku níže.

Parametry Voltcraft DSO2090 USB osciloskop

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

 

Měřící sonda není součástí dodávky. Osciloskop má totiž na přední části všechny vstupy na standardních BNC konektorech, takže k němu připojíte jakékoli sondy z jiných přístrojů. Pokud ovšem nemáte, stačí si objednat tyhle modrozelené navíc s přepínačem děliče 1:10 s označením Testec MF 312 (1:1/10:1 20/250 MHz 400/600 Vpp, obj. č. 107077).

Každý vstup a trigger je limitován maximálním napětím 35V AC/DC a nulový potenciál jednotlivých kanálů včetně napájecího USB konektoru není galvanicky oddělen, tedy při eventuálním měření na síti je nutné mít toto neustále na paměti.  

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Ze zadní části je již jen USB konektor a kalibrační výstup pravoúhlého signálu 1kHz s úrovní 2Všš. Nad USB je ještě dvoubarevná LED dioda, která zeleně signalizuje spuštěnou časovou základnu osciloskopu, červeně pak čekání na spouštěcí (triggerovací) impuls.

 

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Tolik hardware, ale ten by byl k ničemu, bez patřičného software, nyní ve verzi 7.0.0.0 a ovladače. Instalace osciloskopu je jednoduchá, stačí spustit instalátor a v něm upravit eventuální cestu, kde se vše nainstaluje.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Ještě zbývá instalace patřičného ovladače, která se spustí automaticky s prvním připojením osciloskopu k počítači. Tento úkol si řeší samotné Windows, pro méně zkušené uživatele připomínám, že je nutné absolvovat dvě kola instalace. Ovladač instalujeme vždy z daného umístění, proto v instalaci zadáme cestu k ovladači na přiložené CD nebo pevný disk, kde jsme si CD zkopírovali.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Po dokončení první instalace a restartu počítače pokračujeme dále.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Windows opět najdou nový hardware a na nás je, abychom jen znovu zadali cestu do patřičné složky na CD nebo pevném disku.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Celá instalace probíhá korektně a je to otázka několika minut. Samotný software si zabere na disku jen asi 20MByte.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Hlavní a jediné okno programu osciloskopu. Pro ty z Vás, kteří jste přivyklí na klasický "biograf", bude chvilku trvat, než si zvyknete, že před sebou nemáte hmotný přístroj, ale jen obrazovku notebooku.

Význam celého menu, jak v grafických ikonách tak v textových příkazech, je standardní a kdo aspoň jednou něco s osciloskopem dělal, nebude mít potíže.

Pokud něco není jasné, nápověda nám vše objasní. O tom ale bude ještě zmínka na konci článku, neboť nápověda si zaslouží trochu více pozornosti.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Mimo běžných možností provozu můžeme průběh ukládat do csv souboru (s csv formátem lze pracovat v Excelu) a zpětně načítat, dále si  uložit obrazovku jako obrázek a třeba i data po jednotlivých vzorcích. Zaznamenání celého nastavení do souboru je samozřejmostí.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Průběh signálu můžeme vytisknout do připraveného formuláře s parametry a poznámkami na jakoukoli tiskárnu z Windows včetně pdf souboru.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Možnosti zobrazení a nastavení každého kanálu jsou standardní, včetně dvou stupňů filtrování měřené veličiny. Dále měření pomocí horizontálních a vertikálních kurzorů, spouštění (trigger) také ve standardních možnostech jak automatické od kanálů, tak jednofázové pro jeden záznam průběhu.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Nastavení displeje je dostatečné, jako na skutečné obrazovce, včetně výběru barev pro jednotlivé průběhy. Pokud chceme vidět všechny detaily signálu, přepneme zobrazení na celou obrazovku počítače.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Díky softwarovému řešení jsou k dispozici i utility, kde například FFT je funkce pro spektrální analýzu, Pass/Fail umožňuje nadefinovat meze, ve kterých se má signál pohybovat a akci při eventuálním překročení (to je mimochodem bezvadná utilita), dále záznam průběhu, kalibraci vstupů, atd.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Teď už se podíváme na některé praktické použití osciloskopu. Na měřeném signálu zapneme vertikální měřící kurzory a odečteme si hodnotu frekvence, resp. délku pulsu. Při časové základně 100us vychází hodnota na 54us a něco, jak je vidět v řádku dole.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Horizontálními měřícími kurzory změříme velikost kalibračního signálu 2Všš, tady špička-špička. Velikost pulsů ve voltech máme zobrazenou opět v dolním řádku.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Celý průběh měření můžeme navíc uložit v definovaném intervalu a počtu vzorků do záznamu pro pozdější přehrávání.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Kromě měření pomocí kurzorů můžeme využít i automatické měření od signálu, které je zobrazeno přímo v dolní části obrazovky.

Pro zajímavost, tento signál jsou komunikační pulsy na sběrnici CANbus.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Pro pomalé děje slouží režim "Roll". Je to v podstatě funkce, kde se signál průběžně vzorkuje, ukládá do paměti a zobrazuje se na obrazovce. Na analogovém osciloskopu bychom místo této pily měli jen jeden postupující bod. Když jsem tento režim viděl poprvé snad před 25-ti lety na jednom z prvních digitálních paměťových osciloskopů Tektronix, to bylo překvapení.

Ukázka využití "Roll" režimu na průběhu generovaného pilovitého napětí na analogovém výstupu PLC Simatic S7. Proto ty schodečky, v PLC není běžně možnost vytvoření hladké pily jako v signálních generátorech z diskrétních součástek, tady konkrétně nastává v PLC programu změna po 100ms a ta navíc není generována přes interrupt. Pro naše testy je to ale dostatečné.

Na ukázkovém videu je přesně vidět, jak osciloskop odhalí nepravidelnosti v PLC programu a následně analogového výstupu.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Zmíním se ještě o nápovědě v programu. Každé menu, každá možnost osciloskopu je krátce a srozumitelně vysvětlena včetně demonstračních obrázků. Za příklad může sloužit třeba již zmíněná funkce Pass/Fail. Nápověda je ve třech světových jazycích (anglicky, německy a francouzsky) a nepoužívá zbytečně složité jazykové obraty, takže se jí dá porozumět i s menšími jazykovými znalostmi. 

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Ještě jedna nápověda ohledně připojení signálu. Fotografie, nákresy, prostě vše pro to, aby i nezkušený uživatel s přístrojem dokázal v krátké době pracovat.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Závěrem ukázka demo módu, který se zapne vždy po spuštění programu, když není připojena hardwarová část osciloskopu. V tomto režimu je možné prohlížet uložené průběhy, tisknout, vyhodnocovat, prostě vše, k čemu není potřeba fyzická část přístroje.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Na video ukázkách níže máme zaznamenán klasický průběh měření konkrétního průběhu signálu CANbus sběrnice se dvěma slave účastníky včetně přepnutí zobrazení na celou obrazovku a následně již zmíněný průběh pilového napětí generovaného v PLC a porovnání s naším SCADA "softwarovým zdrojem" u kterého díky komunikaci s PLC po 500ms vypadá průběh úplně jinak než skutečný, změřený osciloskopem.

Voltcraft DSO2090 USB osciloskop 

Video ukázky práce s USB osciloskopem DSO-2090.  

Průběhu signálu na CANbus sběrnici: http://www.youtube.com/watch?v=7EeyqvaUcCo

Generátor pily z PLC - skutečný průběh: http://www.youtube.com/watch?v=EWi9gpQr9qA

 

 

Závěr: 

Osciloskop pro skutečně široké spektrum uživatelů, jak doma tak kdekoli jinde, třeba ve školní laborce nebo údržbě. Jen vzhledem ke společnému nulovému potenciálu je opravdu nutné si při eventuálním měření na síti a nevhodném zapojení přístroje uvědomit, co se může stát, tedy například možnost zničení přístroje. To ovšem platí obecně pro téměř všechny běžné osciloskopy, neboť ty také nemají kompletně galvanicky oddělené vstupy. Pokud budeme přístroj využívat hlavně na TTL logice, obvodech nižšího napětí, měření IRC snímačů, PLC aplikací a podobně, což je právě pro většinu uživatelů to pravé, pak není v jeho používání vůbec žádný problém.

Speciální přístroj s důsledně galvanicky oddělenými kanály, kterým klidně můžeme měřit jednou sondou třeba sdružené napětí 440VAC a druhou stejnosměrný výstup z DC měniče, je samozřejmě v úplně jiné cenové kategorii, viz ukázka zde.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.: http://shop.conrad.cz/

Detailní informace o osciloskopu DSO-2090 USB a příslušenství na e-shopu Voltcraft: http://www.e-voltcraft.cz/osciloskop-usb-dso-2090.k122445

Napěťová sonda Testec MF 312: http://shop.conrad.cz/websale7/?shopid=conrad-cz&act=product&prod_number=107077 

Značka Voltcraft v České republice: http://www.e-voltcraft.cz/

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech, nejen pro průmyslové aplikace, najdete na http://automatizace.hw.cz 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Na DealExtreme vychází za 3000 Kč. (fakt bezva marže :-)

>Pro upřesnění, Voltcraft je obchodní značka pro měřicí, napájecí a nabíjecí techniku z vlastního vývoje společnosti Conrad Electronic.

V tomto případě to vypadá, že vyvinuli pouze samolepku.

Software běží pod všemi OS tedy Windows 98SE/ME/2000/XP/Vista.
Pane Blažku, jste si opravdu jist, že to jsou všechny OS?

Jasně že ne, měl jsem spíše napsat všemi běžnými Windows OS. Omluva, ja?