Jste zde

Jak se opravují vadné PLC, HMI, měniče a servopohony?

Reportáž z návštěvy Holandska, kde se opravují Vaše díly pro průmyslovou automatizaci. Podíváme se co, kde a jak se děje s vadným dílem, než se Vám vrátí zpět jako opravený.

Na severu Holandska, v malém městě Grou, cca 2 hod. cesty od Amsterdamu, sídlí UNISGROUP opravárenské centrum, které se zabývá opravou dílů pro průmyslovou automatizaci, tedy PLC systémů, HMI, pohonů, CNC systémů a také průmyslových robotů. U nás toto servisní středisko zastupuje výhradně liberecká společnost Foxon s.r.o., a z návštevy v opravárenském centru UNISGROUP vznikl tento článek.

Po delší cestě jsme uvítáni v administrativní a obchodní budově společnosti, kde nás čeká jednání, školení a následná prohlídka celého centra.

Společnost UNISGROUP funguje od roku 1984, má několik poboček po celém světě, k roku 2010 zaměstnává 80 pracovníků a má cca 9000 zákazníků po celém světě. Opravuje všechny díly od společností Siemens, Fanuc, Omron, AB, Indramat, Telemechnaik, ABB, Lenze a dalších hlavních producentů automatizační a řídicí techniky. Také se zabývá prodejem opravených a repasovaných dílů. Firma je držitelem certifikátu ISO9001:2008.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Tady v této hale se odehrává vše z oblasti pohonů a frekvenčních měničů. Tedy opravy, kontrola a dlouhodobé otestování opraveného dílu, nebo celého měniče.

V poslední době se zvyšuje zájem o opravy měničů Simodrive 611, které jsou pro spoustu aplikací a strojů stále klíčové.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Ovšem ze všeho nejdříve je nutno Váš vadný díl zbavit hrubých nečistot a řádně očistit, aby se na něm mohlo dále pracovat.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Pečlivě vyčištěný a omytý díl je nutno vysušit ve speciálních sušičkách. Nic zde není ponecháno náhodě, všechno má přesný postup a použití.

 

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Na ukázku se podíváme na výsledek procesu čištění, než je vůbec vadný díl poslán k technikovi na opravu. Tady konkrétně se jedná o napájecí díl PLC Simatic řady S5.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Pracoviště oprav PLC dílů, řídicích systémů, I/O modulů, průmyslových PC a dokonce i jednotlivých programovacích zařízení PLC systémů.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Po opravě je nutné každý díl řádně odzkoušet. Tady ale oprava v žádném případě nekončí.   

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Není možno díl jen opravit a poslat zpět. Po opravě je bezpodmínečně nutné jej nějakou dobu testovat, aby se ověřila jeho funkčnost z dlouhodobého hlediska a také to, zda  na opravovaném díle není další závada, která by se mohla projevit až po nějaké době provozu.

V horní části jsou PLC Simatic S7300/400, úplně dole pak rack s Simatic S5.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Přesuneme se kousek vedle, do dílny oprav HMI systémů, tedy různých TP/OP/MP a Touch panelů k ovládání strojů.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Takhle vypadá zrovna oprava jednoho z větších OP panelů.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Nejzajímavější část UNISGROUP je oddělení oprav elektrických pohonů. Ukázka jen některých typů a výrobců regulátorů pro pohony a servopohony.

Portfolio opravovaných měničů/střídačů je opravdu široké.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Přesně tady se Vašemu měniči, nebo jeho části (na opravu se posílají i jednotlivé regulační karty), věnuje specialista, aby mu pomohl "znovu na svět".

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Větší měnič vyžaduje i větší místo pro opravu a vyzkoušení, stejně jako připojení k patřičným motorům.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Všichi, kdo prošli jakoukoli zkušebnou motorů nebo pohonů, tento obrázek důvěrně znají. Zkuplované motory na zkušebním stanovišti, tady ale instalované napevno pro patřičné výkony.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Jak jsme se zmínili na začátku, velký nárůst oprav pohonů, včetně Simodrive 611, vyžaduje naprosto kompletní odzkoušení pohonu po opravě, včetně dlouhodobého testu a plného zatížení. Ten probíhá v délce 5-7 dní nepřetržitě u každé opravy, takže Váš opravený díl skončí vždy zde. Centrum oprav zašťuje dlohodobé testování pohonů až do zátěže 315 kW. 

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Protože UNISGROUP nejen opravuje Vaše díly, ale i prodává opravené, nahlédneme do části jednoho ze skladů dílů, určených k přímému prodeji.

Jistě poznáte napájecí jednotky pro Simatic S5.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Stejný sklad jen o kousek vedle, OP panely Siemens, starší modely.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

Úplný závěr prohlídky, expediční centrum z venku, neboli logistika.

Zbývá jen nasednout a vyrazit směrem k domovu s pocitem, že o opravu našich vadných dílů je dobře postaráno.

UNIS - opravy PLC, HMI, pohony 

 

Závěr: 

Obrázků by se dalo publikovat více, ale pro představu, co se s Vašim vadným dílem děje a jak se opravuje ve specializované firmě UNISGROUP, tohle stačí. Je vidět, že i v opravách se technologie posouvají stále vpřed.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Opravy pro UNISGROUP v ČR/SR, společnost Foxon s.r.o.: http://www.foxon.cz/

Hlavní web UNISGROUP i v češtině: http://www.unisgroup.cz/cz/Domovská-stránka.html

Hezká videoukázka celého procesu příjmu, opravy a expedice Vašeho dílu: http://www.unisgroup.com/en/Companyfilm.html

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Mohol by mi niekto prosim vysvetlit pre zaujimavost, co to je?
Dakujem

Slovo je opisem anglického coupling z překladu to znamená párovaní,spojení spojkou.Rene73