Jste zde

ProgeCAD 2009 Smart! - nová bezplatná náhrada AutoCADu je tu!

Tak je již nějakou dobu na světě další verze bezplatné náhrady AutoCADu, tedy ProgeCAD 2009 Smart! Mimo možnost načítání i DWG souborů 2009 a ukládání ve verzi 2007, zde najdete nové kreslící funkce i volně doinstalovatelné rozsáhlé knihovny objektů, prvků a značek. Ovládací menu je skoro totožné s AutoCadem a díky českému zastoupení společnosti SoliCAD tam můžete nainstalovat i české menu a přečíst si volně stáhnutelný podrobný český pdf manuál. Vše jsem vyzkoušel na vlastní kůži...

Sice to opět nějakou dobu trvalo, ale po cca 1,5 roce je tu opět nová verze pro nekomerční použití bezplatného CAD programu kvalitou srovnatelná s etalonem v podobě softwaru AutoCAD. Ano, stále bez jakýchkoliv okolků můžu prohlásit, že je to nejlepší bezplatná plně funkční verze pravého CADového softwaru srovnatelného s AutoCadem, který můžete volně sehnat. I když předchozí verze s pořadovým číslem 2008 měla svoje mouchy a v některých případech jsem si i odskočil ke starší verzi 2006, stále se mu asi málo kdo vyrovná. Nová verze 2009 pak má již předchozí chyby opraveny a k tomu přidává nové užitečné funkce. Po 14-ti denním používání snad můžu říct, že ProgeCAD 2009 Smart! je skutečně povedený a vřele ho doporučuji alespoň vyzkoušet.

Základní obrazovka softwaru ProgeCAD 2009 Smart! s ukázkami některých možností kreslení.

Úvodní info pro neznalé

Pro pořádek bych dříve, než začnu popisovat nové funkce ProgeCAD 2009 Smart!, rád stručně osvětlil CADem nepoznamenaným čtenářům, co to ProgeCAD vlastně je. Jde o PC software pro operační systém Windows (měl by pracovat i pod verzí 7, podpora XP a Vista je bezproblémová), který slouží po prakticky profesionální návrh a kreslení 2D a částečně i 3D výkresů konstrukcí strojů, staveb, zahrad, domů a čehokoliv dalšího, na co si vzpomenete. Je to prakticky levná kopie (pro nekomerční použití bezplatná) legendárního softwaru AutoCad. Prakticky má skoro stejné funkce a skoro stejně se ovládá. Rozdíly jsou jen v maličkostech. Proto se dobře hodí i pro výuku strojního kreslení, protože uživatel znalý programu ProgeCAD je prakticky schopen okamžitě začít pracovat v programu AutoCad (z vlastní zkušenosti). Navíc cokoliv nakreslíte zde, bez problémů zobrazíte i v AutoCadu (z vlastní zkušenosti). Proto je bezplatná verze ProgeCAD 2009 Smart! ideální pro studenty průmyslovek i vysokých škol, kteří si mohou doma v klidu dělat semestrální práce, aniž by museli tvrdnout na PC ve škole nebo museli porušovat licenční práva. Další legální použití bezplatné verze je v oblasti různých kutilů či běžných lidí, kteří si třeba chtějí navrhnout zahradu, byt nebo jen možnost zobrazit a editovat profivýkresy dodané profesionálními návrháři. Také si můžete v době bez práce sami zvýšit kvalifikaci, protože se prostě doma naučíte pracovat v CADu.

Ukázka nabídky kreslících nástrojů, které jsou k dispozici - některé se nacházejí i v levém sloupci ikon

ProgeCAD 2009 Smart! - jaké jsou změny ?

Nová verze s označením 2009 Smart! tentokrát nepředstavuje žádnou revoluci, ale o to lepší evoluci. Mimo podpory načítání DWG souborů verze 2009 (ukládá však jen ve verzi 2007) a jen pár nových věciček, o kterých se zmíním později, zde spíše konečně došlo k vychytání problémů a nemocí, které trápili verzi 2008. Například jsou zde konečně vychytané některé předtím ne úplně dobře fungující prvky, které mohly při požadavku trošku rozsáhlejšího výkresu být dosti nepříjemné. Hlavně tím mířím k ne úplně vhodně pracující funkci přichytávání (Snap), kde se celkem nešikovně zapínala a vypínala trvalá funkce některého z režimu přichytávání. Zde u verze 2009 se mi tato jedna z nejdůležitějších funkcí kreslení konečně jeví jako plně správně pracující, jako u AutoCadu 2009.

Prostě v nabídce „Format->Entity Snap“ si můžete zapnout všechny přichytávací režimy, které využíváte skoro neustále. V mém případě režim chytání na konce úseček a pak na nejbližší bod. Ty pak na ploše neustále „svítí“ jako sepnuté a pouze v jednotlivých případech, kde se mi nehodí je na ten jeden úkon vypnu stiskem ikony přeškrtnuté magnetické podkovy. Po nakreslení daného objektu se pak znovu automaticky zapnou. Naopak ostatní režimy přichytávání lze pro jednotlivé kreslené objekty zapnout klinutím na jejich ikonu, ale po dokončení kreslení objektu se zase sami vypnou. Tento režim mi osobně opravdu vyhovuje. Žádné zbytečné kliknání na ikony. Také zmizelo podivné občasné zamrzávání programu, které mi u verze 2008 občas nastávalo.

Nabídka nástrojů v záložce "Format", kde i najdete položku "Entity Snap" ke správě režimů přichytávání (přístupná též ikonou podkovy), i položku "Dimension Style" pro nastavení všech parametrů kótování. Užitečná je i položka "Drawing Limits", kterou lze snadno definovat oblast, která se má následně vytisknout.

Přehled novinek v ProgeCAD 2009 Smart!

Teď k novinkám. Výrobce na svém webu udává následujicí zajímavé přidané nové funkce a režimy:

  • Již zmíněná podpora formátů AutoCAD® 2007/2009 DWG
  • Rychlé volby
  • Interactive Purge
  • Tisk vizualizované plochy
  • Pokročilá extrakce dat
  • Expres nástroje
  • Xref Manažer
  • 11.000 integrovaných bloků do databáze, součástí programu
  • PDF nastavení pro tisk
  • Vylepšené a rychlené načítání a ukládání velkých výkresů
  • Podpora 256 barevných odstínů ve výkresu
  • Export výkresu do JPG formátu
  • Vytváření skupin entit jedním kliknutím
  • Nekonečné "Undo" & "Redo"¨
  • a mnoho dalších

Tento seznam je sice pravdivý, ale moc obecný.
Z pohledu běžného uživatele je asi zajímavější následující extrahovaný seznam funkcí, které ve verzi 2008 nenajdete a teď se Vám určitě budou hodit:

  • Automatické vkládání středového kříže u kružnic a křivek (stačí je kliknout na danou čáru objektu)
  • Funkce spojování napojených čar = funkce „Join“ (spojí více čar do jedné spojité čáry)
  • Funkce rozdělení čar = funkce „Break at point“ (opak funkce Join, rozdělí jednu čáru na dvě napojené)
  • Kreslení informačních obláčků = funkce „Revision Cloud“ (rychlé kreslení informačních „bublin“)
  • Rychlé kótování = funkce „Quick Dimension“ (okótování čáry nebo objektu jedním kliknutím na danou čáru)
  • Rozsáhlé bezplatné knihovny pro elektrikařinu, návrh bytu či zahrady a mechanické výkresy kutilů (tzv. ALE objekty)
  • Větší možnosti kótování tolerancí rozměrů (nabídka Tolerance...)
  • Větší nabídka šrafování až 350 různých vzorů tvořených různými čárami, trojůhelníky, čtverečky, hvěždičkami a různými ornamenty, ale i obrázky v podobě různých cihel, trávy, kamenů, hlíny, písku apod.
  • Vylepšená podpora češtiny pro psaní textu do výkresu, např. při zvolení typu písma ARIAL (v dřívějších verzích to taky šlo, ale občas se to špatně zobrazovalo).
  • Díky firmě SOLIDCAD lze nainstalovat i české MENU, tedy nahradit anglické menu českými slovy (já jsem si ale zvykl na anglický popis)
  • Plně funkční převod výkresu do PDF a JPEG (pomocí funkce tisku do PDF nebo JPEG, kde se převodníky tváří jako další tiskáry v režimu tisku)

 

Bližší popis novinek

Úpravy se dostalo i funkci šrafování, která funguje plně bez chybně, když ve verzi 2008 se mi někdy prostě nechtěla oblast vyšrafovat, i když byly jí vymezující objekty správně pospojovány. Navíc přibyla nabídka typů šrafů. Těch je teď přes 350 a najdete v nich i speciality v podobě hvězdiček, různých povrchů dlažby či různé ornamenty.

Ukázka jen zlomku možností šrafování

Osobně také velmi oceňuji přidanou funkci spojování čar "Join", kterou najdete na všech obrázcích i jako ikonu vlevém sloupci šestou odspodu (nad funkcí zkosení rohů). Ta například umožňuje ze dvou čí více na sebe navazujících čar vyrobit jednu spojitou. Je to takový opak k funkci rozdělení čáry „Break at point“, kterou naopak můžete jednu spojitou čáru rozdělit na více úseků, které na sebe navazují.

Nabídka záložky "Modify" sloužící ke změně již narýsovaných objektů - některé funkce jsou přístupné i přes sloupec ikon vpravo

Dalšími dvěma novými a zároveň velmi praktickými funkcemi je automatické vkládání značky středového kříže a pak automatické kótování / měření délky objektů jen po kliknutí na ně. V prvním případě vkládání středového kříže stačí jen po její aktivaci označit libovolnou kružnici, půlkruh, či oblouk a hned se vyznačí jeho střed. A to i v případě, že jde o zaoblený roh. V případě vykreslování středů to velmi urychlí práci. Druhá jmenovaná funkce pak je ještě lepší. Prostě například k okótování obdélníků stačí jen zvolit tento režim automatického kótování a klikat na jednotlivé strany. Není nutné hledat konce úseček nebo správné rohy. Opět velmi významné urychlení práce.

Nabídka možností kótování - novinkou verze 2009 je položka "Quick Dimension"

Dále mi velkou radost dělají bezplatně doinstalovatelné ALE objekty v počtu 11 tisíc. Tedy knihovny již předdělaných prvků jako například šrouby, matice, normované díry, elektrické značky a komponenty nebo i celé „obrázky“ například nábytek, dopravní prostředky apod.. Ty sice nejsou v instalaci standardně vloženy, ale každý si je může bezplatně stáhnout ze stránek Progecadu a pak snadno doinstalovat do programu. Prostě stáhnete například soubor „Architectural.exe“, který pak jen spustíte a on se vám sám automaticky nainstaluje do programu. Při jeho prvním použití v ProgeCADu se pak jen krátce databáze sama „sesynchronizuje“ a už si můžete vybírat obrázky stromků, dlaždic, laviček, lidí a mnoho dalších.

Konkrétně jsou k dispozici následující obory knihoven:

  • Architectural (prvky pro návrh zahrad, ale i vnitřního vybavení bytů a domů)
  • ANSI-ISO and DIN_ISO Mechanical (standardizované prvky pro strojnictví)
  • Electrical components (značky a prvky pro kreslení silno proudých schémat a rozvodů)
  • 3D Kitchen Furnishing (obrázky a prvky nábytků a spotřebičů nejen kuchyně)
  • Oleodynamics and Pneumatics (prvky a značky pneumatických a hydraulických systémů)

 

Ukázka nabídky již hotových prvků, tzv. ALE objektů - vkládají se kliknutím na příslušný požadovaný symbol a jeho následné umístění na kreslící plochu.

Omezení programu ProgeCAD 2009 Smart!

Při používání jsem však našel i nejeden nešvar, který dříve v bezplatném ProgeCAD nebyl a patrně zde byl dodán schválně.

  1. Odmítnutí ukládat soubor po síti na disk serveru. Prostě to hláškou odmítne a je možné ukládat jen na místní harddisk PC. Většině lidí to asi vadit nebude, protože to nepotřebuje, ale možná v případě studentského používání, kde se často dost pracuje po Ethernetové síti, to může někdy být zbytečná komplikace.

  2. I když je v programu přítomná nabídka na vkládání a úpravu JPEG obrázků a fotografií, není jejich použtí možné. Po kliknutí na ně se zobrazí hláška, že si máte koupit placenou verzi Profesional.

  3. Stejně tak převod PDF do DXF nefunguje a po jeho zvolení jen opět vyskočí hláška, že si máte koupit verzi Profesional.

  4. Stejně tak nepracuje i O2c convertor a Google Earth image import (to ale běžného člověka asi trápit nebude).

  5. Při tisku se na papíře napíše a s výkresem vytiskne informace, že program je určen jen pro nekomerční použití. Dle mého názoru je to zbytečné, protože v případě, že to někdo bude chtít použít i pro „business“ tak si to může uložit a pak vytisknout třeba z prohlážečů DWG souborů, které si můžete volně stáhnotu třeba na stránkách AutoCadu. Takže to jen zbytečně otravuje.

Tak toto se zobrazí, když narazíte na několik málo funkcí, které nejsou bezplatnou verzí podporovány.
Jde však o funkce, které stejně běžný uživatel parkticky nepotřebuje.

Závěr

I přes všechna zmíněná omezení můžu stále software ProgeCAD 2009 Smart! jen chválit. Taky nic jiného bych si nedovolil s ohledem na to, že takový kvalitní CAD přímo pracující s nejnovějšími DWG soubory je zdarma jen za bezplatnou registraci. A tak podle hesla „Darovanému koni na zuby nekoukej!“ buďme rádi, že pro nás amatéry je zde taková možnost se tak snadno setkat s prakticky profesionálním kreslícím programem navíc s ovládacím rozhraním prakticky totožným s programem AutoCad. Navíc na stránkách české společnosti SoliCAD si můžete stáhnout českou verzi menu a i podrobný český pdf manuál popisující používání všech funkcí (pdf manuál - http://www.solicad.com/download/progecad/manual/progecad-manual-cz.pdf).

A i v případě potřeby komerčního nasazení je placená verze ProgeCAD 2009 Profesional za několik tisíc Kč mnohonásobně levnější než etalon AutoCad. Více informací na stránkách www.progesoft.com, nebo stránkách českého zastoupení www.solicad.com/progecad.

Bezplatnou freeware verzi programu ProgeCAD 2009 Smart! pro osobní použití lze bez problému stáhnout na:
http://www.progesoft.com/en/smart-2009 nebo http://www.solicad.com/download/progecad/pcad2009smarteng.exe

Antonín Vojáček
vojacek@ hwg.cz

Literatura

Hodnocení článku: 

Komentáře

Kdyz jsem zkousel nejakou verzi na podzim, tak neumela spojit (JOIN) eliptickou vysec s jinou carou. Je tam uz nejaka zmena?