Jste zde

Novinka - Nové bezpečností PLC Wieland samosPRO COMPACT

Letošní horkou novinkou v nabídce bezpečnostních PLC je nové zařízení samosPRO COMPACT německého výrobce Wieland. Výrobce systém proti předchozímu PLC samosPRO roku 2014 výrazně předělal a doplnil o nové zajímavé funkce (např. v základu ethernetový port, paměť v podobě SD karty apod.). Pojďme se tedy ve stručnosti podívat na jeho výbavu a vlastnosti...

Přibližně před rokem jsem testoval zajímavé německé bezpečnostní PLC Wieland samosPRO, které v ČR najdete výhradně u české společnosti Schmachtl CZ s.r.o. (viz článek "TEST - Bezpečnostní PLC Wieland SamosPRO"). Letos však společnost Wieland přistoupila k výrazné inovaci, lépe řečeno zcela přepracovala řídicí CPU jednotku. Tím vzniklo provedení samosPRO COMPACT, které je zpětně kompatibilní se všemi rozšiřujícími / přídavnými vstupně-výstupními i komunikačními moduly, ale sama o sobě představuje výrazný posun v možnostech řízení bezpečnosti všech průmyslových strojních zařízení. Výrobce Wieland tím myslím velmi účinně zareagoval na požadavky většiny zákazníků.

Oceněnou novinkou letošního roku ve výrobním a prodejním programu společnosti Wieland Electric GmbH je nové bezpečnostní PLC samosPRO COMPACT.

Hlavní výhody nového samosPRO COMPACT

Hlavním a na první pohled viditelným znakem je zahrnutí klasického ethernetu s podporou průmyslové sběrnice Modbus TCP  i průmyslové ethernetové komunikace již v základních jednotkách s označením SP-COP1-EN-A a SP-COP2-ENI-A. Výrobce tak bystře zareagoval na trend masivního rozšíření běžné i průmyslové ethernetové komunikace a sběrnice Modbus-TCP v průmyslu, kdy se dnes již obecně žádné moderní PLC bez ethernetu s konektorem RJ-45 neobejde. Odpadá tak technicky i finančně složitější původní řešení základní CPU jednotky s přídavným ethernetovým modulem. Přitom i z pohledu celkové velikosti jednotky na DIN liště je toto kompaktní provedení výhodnější, protože jeho šířka je jen 45 mm o proti původní šířce 90 mm CPU jednotky s přídavným ethernetovým modulem.

Kompaktní konstrukce tak celkově zajišťuje 16 bezpečnostních vstupů, 4 bezpečnostní výstupy a 4 přepínatelné bezpečnostní vstupy nebo výstupy na modulu o šířce 45 mm a poradí si s řadou  bezpečnostních úloh. Další vstupy a výstupy pro potřeby rozsáhlých aplikací lze flexibilně přidat pořízením přídavných rozšiřujících modulů až do počtu 116 bezpečnostních vstupů a 56 bezpečnostních výstupů, takže lze složit i velký řídící bezpečnostní systém i pro větší zařízení a systémy automatizovaných procesů. Navíc u žádného jiného bezpečnostního systému nenajdete stálý spínací proud až 4A na každém výstupu, které odpovídá stykačům a relé. A to jsou výstupy realizované polovodičovými spínači. Pro zasílání informací nadřazenému nebezpečnostnímu systému (PLC) lze systém samosPRO Compact rozšířit i o Profibus-DP komunikační modul. Všechny moduly systému se dodávají se šroubovacími nebo zásuvnými svorkami.

Další výraznou a na první pohled viditelnou novinkou je přítomnost slotu pro praktickou externí vyměnitelnou programovou paměť SP-COP-CARD ve formátu SD karty. Na ni lze uložit až 512 MB aplikačních programů. Správa projektů (včetně jejich spouštění, reprodukce i údržby) je tak snadná a velmi rychlá.

Uživatelskou i servisní výhodou provozu každého PLC je optické zobrazení funkcí pomocí LED, i když mnoho výrobců v rámci výrobních úspor od tohoto systému nevhodně odchází, přestože rychlé základní zhodnocení funkce systému i pro lidskou obsluhu je poměrně dost důležité. Proto Wieland i u nové jednotky zachoval LED indikaci stavu všech vstupů a výstupů systému i stavu běhu / chyb zařízení.

Odolnost pro průmyslový provoz nově zajišťuje i nezvykle široký provozní teplotní rozsah -25 °C až +65 °C, umožňující použití systému i do náročných provozních podmínek i těžkého průmyslu a strojírenství.

Programování PLC samosPRO COMPACT

Pro plánování a vytváření projektů bezpečnostní strojů a linek a také návrh samotného programu, naprogramování a nastavení PLC samosPRO compact slouží nástroj samosPLAN5+.  Ten například mimo jiné poskytuje uživatelům následující funkce:

 • Rozsáhlou knihovnu hotových a předdefinovaných certifikovaných bezpečnostních funkčních bloků dle požadavků norem ČSN EN ISO 13849-1 a ČSN EN 62061.
 • Na základě konfigurace systému automaticky vytvářenou a následně konfigurovatelnou projektovou dokumentaci dostupnou stiskem tlačítka.
 • Integrovanou simulaci a logickou analýzu bezpečnostních funkcí.
 • Praktickou integraci do sítí Fieldbus (Modbus-TCP, Profibus-DP, EtherNet/IP) a Ethernet.
 • Transparentnost díky online diagnostice a vzdálené údržbě.

Obsáhlá knihovna až 300 ověřených a prozkoušených funkčních bloků usnadňuje realizaci programu PLC. V tom je zahrnuto více než 40 hotových nejrůznějších bezpečnostních funkcí pokrývající prakticky všechny běžné bezpečnostní řídící požadavky. Bezpečnostní část řízení tak lze vytvořit snadno jen výběrem příslušné funkce ze seznamu a bez dalšího programování. Nicméně všechny vstupy, výstupy a až 300 funkčních bloků lze v projektech využívat naprosto svobodně, což oceníte vždy, když bude potřeba řešit nejen jednoduché bezpečnostní úlohy, ale i rozsáhlejší systémy. Navíc v knihovnách lze dle potřeby definovat a spravovat dokonce i uživatelské senzory a funkční bloky. Tak lze v některých aplikacích toto bezpečnostní PLC současně bez problémů využít i pro případnou realizaci "nebezpečnostních" řídících úkonů. U některých menších systémů, tak můžete ušetřit tím, že celé řízení stroje svěříte bezpečnostnímu PLC místo toho, abyste použili dva oddělené automaty - klasický řídící a bezpečnostní. Naproti tomu klasickým "nebezpečnostním" (pro bezpečnost necertifikovaným) PLC nemůžete řízení bezpečnostních úkonů dle norem ČSN EN 62061, resp. ČSN EN ISO 13849-1 (např. zastavování strojů po stisku nouzového stop tlačítka či zaclonění bezpečnostní optozávory) přímo realizovat.

Praktická a uživatelsky přívětivá přímá podpora realizace komunikace standardizovanými protokoly sběrnic Fieldbus (Profibus-DP, Modbus-TCP) a průmyslového Ethernetu v rámci jednoho programovacího nástroje samosPLAN5+ velmi usnadňuje napojení na jiné PLC různých výrobců. Nastavení probíhá převážně klikací metodou a volbami z nabídek možností a tedy není nutné znát přesně strukturu dané komunikace, pouze stačí vědět požadované komunikační parametry "protější strany" a jaká data chcete přenášet.

Programovací nástroj dále umožňuje specializovanou ochranu tvorbou uživatelských funkčních bloků a integrovanou specializovanou ochranu projektů. Tuto funkci ostatní výrobci PLC doposud nenabízejí. Velkou devizou nového SamosPRO compact je i možnost vzdálené údržby systému. Díky integrované online diagnostice a knize záznamů lze rychle lokalizovat problém i v globálním provozu. Lze tak ušetřit za nákladnou externí údržbu.

Základní parametry PLC samosPRO COMPACT:

 • Funkce: automatické řízení bezpečnosti dle norem ČSN EN 61508, ČSN EN 62061, ČSN EN ISO 13849-1, ČSN EN 50156-1, SN EN 81-1.
 • Bezpečnostní vstupy: 20 nebo 16 dvoustavové (dle konkrétního typu).
 • Bezpečnostní výstupy: 4 nebo 8 spínané napěťové 24VDC/4A.
 • Programová paměť: externí paměť v podobě paměťové karty.
 • Komunikační rozhraní:
  •  USB mini port,
  • Ethernet RJ-45 port (podpora průmyslový EtherNet/IP a Modbus-TCP).
 • Zobrazení funkce:
  • 24x indikačních zelená LED (stav vstupy/výstupy),
  • 4x zelená/červená/žlutá LED (stav modulu).
 • Napájení: 16,8 V DC až 30 V DC, příkon: 3,5 W.
 • Provozní teplota okolí: -25 °C až +65 °C.
 • Krytí: IP20.
 • Ostatní: Ochrana proti zkratu.

Závěr

Wieland samosPRO COMPACT představuje velmi zajímavý nový programovatelný bezpečnostní automat, který již v základní jednotce obsahuje hodně vstupů i výstupů a i průmyslovou ethernetovou komunikaci. Přitom mu zůstává možnost velké přizpůsobivosti a rozšíření pro provedení požadavků každého zabezpečovaného stroje či výrobní linky.

Kompletní sortiment komponent jednotek samosPRO COMPACT, i včetně rozšiřujících modulů, lze v ČR zakoupit u společnosti  Schmachtl CZ s.r.o. se sídlem v Jesenici u Prahy.

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon wielandsamosprocompact.pdf7.42 MB
Hodnocení článku: