Jste zde

ASTI AGV mobilní roboti

ASTI je specializovaný výrobce automatických mobilních robotů AGV pro širokou oblast aplikací, zatížení a operací. Pojďme se podívat , co všechno lze s nimi realizovat.

ASTI AGV

V článku "ABB připravuje akvizici společnosti ASTI, výrobce autonomních mobilních robotů" jste si mohli přečíst o akvizici společnosti ASTI a ABB. Ale co společnost ASTI vlastně konkrétně nabízí?

Společnost ASTI je dlouholetý specialista na tzv. AGV robotická přepravní zařízení (AGV = Automated Guided Vehicles). Nabízí jich široké portfolio pro různé konkrétní aplikace, různá zatížení i dopravní výkony. Jejich AGV se pak liší i svojí výbavou v oblasti bezpečnosti, systému navigování pohybu i možnostech nabíjení a provedení akumulátorů. Dá se tedy říct, že lze prakticky lze vybrat vhodnou kombinaci pro téměř každou intralogistiku a to uvnitř výrobních či skladovacích hal i vně ve venkovních areálech firem.

Systémy navigace AGV

AGV naváděná vozidla ASTI využívají několik různých naváděcích technologií, dost často současnou kombinaci několika z nich:

 • Magnetická navigace - AGV čte pomocí své magnetické antény magnetickou pásku umístěnou na podlaze.
 • Optická navigace - AGV čte pomocí palubní kamery na podlaze namalované čáry, které označují trasy.
 • Laserová navigace – AGV detekuje odrazy svého vysílaného laserového paprsku od odrazek instalované na podlaze na strategických místech v závodě. AGV navigační modul pak podle nich dokáže určit svou polohu s velkou přesností.
 • QR navigace - AGV čte prostřednictvím své palubní kamery QR kódy, které jsou vyloženy na podlaze jako matice. Tím AGV identifikuje jak svou polohu, tak pokyny, které má provést nebo musí dodržovat.
 • Přirozená navigace – AGV systém postupně naskenuje celé okolní prostředí a vytváří virtuální mapy a trasy.
 • Duální navigace - kombinace více různých navigačních systémů s přepínání z jednoho režimu do druhého v závislosti na poloze AGV.

Nejmodernější systém navigace AGV vozidel se označuje jako SLAM (Simultánní lokalizace a mapování) a je stále používanější. SLAM technologie tak postupně nahrazuje jiné tradiční navigační metody, jakou je např. navigace magnetickou páskou. SLAM navigace je někdy označovaná jako přirozená funkce navigace nebo volná navigace. Mobilní robot v zásadě mapuje prostředí pomocí různých typů senzorů používaných i u AMR vozidel, jako jsou LiDAR nebo různé Vision kamerové systémy, a je schopen se v takto vytvořené mapě lokalizovat. Následně robot při pohybu porovnává teoretický obrys se skutečným obrysem okolního prostředí pro svou lokalizaci. V případě ASTI AGV vozidel se SLAM systému také říká "Přirozená navigace" (Natural navigation), která bývá někdy doplněná i některou z dalších naváděcích metod.

Systémy nabíjení AGV vozidel ASTI

ASTI u svých AGV vozidel nabízí různé způsoby nabíjení a i různé typy akumulátorů. Z pohledu akumulátorů se využívají tradiční olověné, které sice mají nejlepší poměr výkon/cena, ale nehodí se do uzavřených prostor, gelové, které jsou levné a je možné je používat i v uzavřených prostorách a pak samozřejmě Li-Ion akumulátory, které sice poskytuj největší výkon a nejrychlejší nabíjení, ale také jsou nejdražší.

Z pohledu nabíjení ASTI využívá následující řešení:

 • Ruční výměna baterií - AGV se přesune do polohy výměny baterie, když detekuje úroveň nabití pod naprogramovanou mez a operátor provede výměnu.
 • Automatická výměna baterií - AGV se přesune do polohy automatické výměny baterie, když zjistí úroveň nabití pod naprogramovaným limitem a výměna proběhne automaticky.
 • Online nabíjení (drátové/bezdrátové) - AGV se automaticky připojí k nabíječce během období nečinnosti.

Mouse AGV - UniBOT/BidiBOT

Mouse AGV je řada kompaktních a obratných přepravních robotických tahačů s označením UniBOT a BidiBOT s tažnou silou 450 až 1600 N. Jejich provedení je ideální řešení pro autonomní automatické tažení jednotlivých přepravních nemotorizovaných kolových podvozků a konstrukcí, vozíků či přepravníků v oblasti intralogistiky a výrobní manipulace s předměty a materiály. Díky velké nosnosti a zmenšeným rozměrům se dokáží přizpůsobit široké škále nosičů nákladu. Pojmenování UniBOT či BidiBOT označuje jednosměrný (jen dopředný) nebo obousměrný pohyb (pohyb vpřed i zpět). Pro řízení využívají zejména spolehlivého magnetického navádění, kde AGV vozidlo čte magnetickou pásku umístěnou na podlaze pomocí magnetické antény.

Typickými aplikacemi jsou například:

 • Flexibilní výrobní linky usnadňující přidávání a odebírání stanic a hladké přizpůsobení změnám - např. snadné přesměrování přepravy montovaných produktů na jiná místa v hale.
 • Příprava souprav souvisejících položek, které jsou současně dodávány na výrobní linku, pro rychlejší výrobní nebo vychystávací procesy - automatická flexibilní přeprava plných a prázdných kontejnerů k a od montážních či přípravných pracovních míst.
 • Obousměrná a bezpečná přeprava produktů a materiálů mezi buňkami robotů pro flexibilní kolaborativní řešení výrobních procesů s přesným zastavením na požadované pracovní pozici.

Tractor AGV - TriBOT

Řada velkých tažných přepravních AGV označená jako Tractor slouží díky své velké tažné kapacitě pro přepravu několika vozíků současně. Mohou přepravovat jakýkoli druh vozíků naložených paletami, kontejnery nebo klecemi, stejně jako válečkové vozíky za účelem automatického převodu zboží. Tyto roboti tak nabízejí uživatelsky přívětivé, snadno instalovatelné a nenáročné řešení přepravy předmětů. Vybaveny jsou nejnovějšími technologiemi, jako je SLAM navigace a 4G komunikace, a mohou tak integrovat různé funkce podle přizpůsobených potřeb intralogistiky.

Při poměrně malých rozměrech dokáží utáhnout i náklady běžně spojované jen s nákladními vozy. Například provedení TriBOT 10000 dokáže při svých rozměrech jen 1424x980x880 mm utáhnout přívěs až o hmotnosti 10 tun. Navádění s pohybu se provádí buď opět pomocí magnetické pásky na podlaze nebo i SLAM systém mapující okolí optickými senzory.

Typickými aplikacemi jsou například:

 • Logistické vlaky, které přepravují několik nákladů současně na dlouhé vzdálenosti - ASTI traktory AGV jsou schopné překonat i svahy.
 • Přeprava nákladů s přesným, automatickým a bezpečným nakládáním a vykládáním zboží pomocí dopravníků.
 • Bezpečné doručení zboží mezi budovami (mohou pracovat ve stejném prostředí jako osobní a nákladní automobily).

 

Platform AGV - EBOT/QuadBOT

Řada označovaná jako "Platform" je již určená ne k tahání, ale přímo k naložení nákladu na "své tělo". Konkrétně podle možného zatížení jej ještě rozděluje na provedení s nosností do 1000 kg, které označuje jako EBOT , a provedení nad 1000 kg (do 2000 kg) označené jako QuadBOT. V obou případech však platí díky inteligentní navigační SLAM technologii v kombinaci se softwarovou inteligencí může tato řada ASTI AGV provádět operace s více zdroji a více destinacemi. Dle informací výrobce  nabízí zcela bezpečnou a přesnou manipulaci se surovinami, WIP, hotovými výrobky, křehkými díly nebo paletami, tedy řešení pro přepravu nákladů přímo na kovovou konstrukci nebo s kovovou konstrukcí. K dispozici je i rovnou provedení se zvedacím stolem a jednoduchým nebo dvojitým dopravníkem.

Typickými aplikacemi jsou například:

 • Flexibilní výrobní linky usnadňující přidávání a odebírání stanic - hladké přizpůsobení změnám.
 • Obousměrná komunikace s buňkami robotů pro bezpečný provoz a přesnou přepravu - flexibilní kolaborativní řešení pro výrobní procesy.
 • Převoz surovin, hotových výrobků a produktů - podávání prázdných palet a propojení s obaly, štítkovači, paletizátory a automatizovanými sklady.
 • Přeprava regálů ze skladovacího prostoru do vychystávacích stanic, kde operátor provádí vychystávání nebo plnění regálů.
 • Příprava soupravy souvisejících položek, které jsou dodávány současně.

Forklift AGV - SPE/ProBOT/OSE/CB

Vysokozdvižné vozíky AGV pro průmyslová prostředí zaručují automatické, bezpečné a flexibilní řešení, které v případě potřeby pracuje ve stejném prostředí jako lidé a ruční nákladní automobily. ASTI v tomto segmentu nabízí mnoho různých provedení s různou velikostí, nosností, zvedací výškou i různými navigačními systémy, které jsou schopny přepravovat a skladovat všechny typy palet, dvojité palety, prázdné palety, kontejnery všech velikostí a kotouče. Nejnovější provedení je pak nová evoluce typu CB2000 také obsahuje lepší poloměr otáčení a vyšší nosnost a výšku zdvihu a nabízí i další funkce.

Typickými aplikacemi jsou například:

 • Manipulace s nákladem z přijímacích pozic do skladovacích prostor a naopak ze skladu do expedičních pozic na přízemních linkách - mezi další operace může patřit skenování čárových kódů a vážení nákladů.
 • Přeprava a vyzvedávání předmětů z dopravníku nebo z podlahy jako jsou suroviny, hotové výrobky a výrobky - podávání prázdných palet a propojení s obaly, štítkovači, paletizátory.
 • Vyzvedávání a odkládání z regálů, automatických skladů, stohování a odkládání palet a blokové skladování.

Boxmover AGV - ProBOT

ASTI AGV roboty ProBOTy jsou speciálně vyvinutí roboti pro rychlou a flexibilní manipulaci s malými náklady do 250 kg. V tomto rozsahu mohou ProBOTi automaticky zvedat, shazovat a doručovat různé druhy nákladů, jako jsou euro kontejnery, přizpůsobené boxy, válečkové vozíky a podnosy, z jakéhokoli druhu předávací stanice a v různých metodikách (jednoduché, skládané, víceúrovňové, na podlahu). Na rozdíl od tradičních AGV využívá ProBOT špičkové technologie a pokročilou navigaci SLAM, která umožňuje úplnou flexibilitu, dynamické plánování, rychlou instalaci a bezpečnou interakci s operátory a měnícím se prostředím.

Lze je nakonfigurovat tak, aby si poradily s různými manipulačními systémy a usnadnily integraci do vašich stávajících předávacích stanic, aniž by bylo nutné provádět jakékoli změny infrastruktury, plotů nebo speciálních tras, na kterých by bylo možné operovat. ProBOT sleduje tok procesů a optimalizaci v reálném čase pomocí pokročilé inteligentní konektivity a vzdálené sledovatelnosti dat za účelem zjednodušení analýzy informací, předvídání údržby a rychlého rozhodování.

Typickými aplikacemi jsou například:

 • Přenos materiálů mezi pracovními stanicemi - pro flexibilní produkci a zbytečným pohybům obsluhy.
 • Přeprava surovin a hotových produktů v lince nebo pro manipulaci u skladovacího prostoru na konci linek - odevzdávání a vyzvedávání předmětů z aktivních nebo pasivních dopravníků.
 • Dodávka pomocného materiálu (např. lepenka, plasty), sběr nevyhovujícími předmětů, odpadních produktů a přeprava prázdných kontejnerů.

Závěr

ASTI představuje výrobce komplexních řešení AGV dopravních robotů, který nabízí konkrétní vhodná řešení pro konkrétní aplikační potřebu. Jejich široká nabídka produktů proto tomu odpovídá.

Odkazy:

Hodnocení článku: