Jste zde

Amper 2014 byl 22. ročník veletrhu automatizace v Brně

Zatímco vloni jsme se na Amper podívali trochu ze zákulisí, letos jsme pro Vás připravili také obrázky z doby přibližně "T mínus 40 minut", tedy asi půl hodinky před úterním otevřením pro veřejnost.

Na první den Ampéru jsme vyrazili s dostatečnou časovou rezervou, protože všechny příjezdové cesty a parkoviště a byly ještě prázdné, měli jsme necelou hodinku do oficiálního otevření. Jestli budete mít pocit, že na některých fotografiích chybí lidé, byl to záměr, procházet se již po připraveném, ale ještě návštěvníků prostém výstavišti, bylo perfektní.

Úplně netradičně jedna pomůcka nejen pro majitele "jabkových" iPhonů, nabíjecí boxy. Stačilo připojit jakýkoliv telefon na správný konektor, zamknout přihrádku a za 30 minut si jen vyzvednout svého miláčka plně nabitého.

Jedna z hostesek to pro nás se svým trojkovým iPhonem otestovala, za 20 minut byl téměř nabit.

 

Pracovníci firmy Systemotronic přišli do práce velmi časně, také s novým logem společnosti a bezpečnostními řídicími systémy PILZ, často používanými třeba u velkých lisů.

 

AMIT letos připravil novinky v podobě nástěnných ovladačů, jak s LCD displeji, tak s klasickými prvky. Je vidět, že nastavení teploty v místnosti může být velmi elegantní.

 

Endress+Hauser ukázal inovovaný vírový průtokoměr Provirl pro páry, plyny a kapaliny. Opravdu z vyvíječe šla místy pára jako ze staré lokomotivy.

 

Společnost Helmholz, stabilní dodavatel doplňkových dílů pro řídicí systémy Simatic, kromě známých NETLinků, bezdrátového a optického Profibusu, doplnil interface pro I/O periferie TB20 o rozhraní Profinet a systém dálkové správy REX300 o webový server Toolbox.

 

Renishaw absolutní a inkrementální snímače polohy, také absolutní pravítka pro osy a safe.

 

Použití ochranných prvků PILZ u jednoduchého lisu, na kterém jste si mohli vylisovat minci do nákupního vozíku. Pokud jste prohodili několik slov s obsluhou, věnoval Vám k ní také držák na klíče. 

Nikomu to ruce neucvaklo, my jsme to zkoušeli později několikrát.

 

Krásný stánek společnosti AutoCont Control Systems z Ostravy, mimo jiné dodavatele HMI panelů Beijer a CNC systémů Mitsubishi. Měli vlastní bar a barmana na míchané nápoje, každý den připravili ochotně pro naši hostesku jednu báječnou Piña Coladu, za což jim velmi děkujeme.

 

TECON Vrchlabí a novinka z oblasti Weintek HMI panelů a sice CloudHMI Weintek Server.

Tyhle HMI krásně zvládají komunikaci s PLC Simatic.

 

Se serverovým připojením se téměř roztrhl pytel. Orbit Merret také předváděl dálkové připojení na webový server běžící v měřícím PLC OMC8000.

 

Ne vždy je nezbytné produkty fyzicky vystavit, společnost SICK letos zajistila kromě videoukázek a krátkých prospektů hlavně bar a jednací stolečky.

 

Tohle bylo nádherné ranní školení hostesek u společnosti KEYENCE, která vystavovala profilové projektory.

 

Těsně před otevřením pracovníci IFM electronic. Třetí pán zleva velmi šikovný obchodní zástupce pro Moravu Josef Hrabálek.

Pána bez kravaty jistě poznají všichni, kdo občas byli na TIA na dosah, nebo v Milovách.

 

Tento antivir jistě znají téměř všichni, za vizitku jste dostali dvouměsíční licenci zdarma pro tři PC a jedno točené Starobrno.

Naše hosteska nám pro něj každé ráno zašla a stačil jí milý úsměv. 

 

CUBE 20S I/O periferie pro PLC od Murrelektronik.

 

REM-Technik se stala od ledna 2014 výhradním distributorem německé společnosti GRUNER, která je výrobcem kvalitních pohonů pro ovládání regulačních a uzavíracích klapek u vzduchotechnických systémů, včetně pohonů s pružinovým zpětným chodem pro klapky s havarijní funkcí. Navíc s pětiletou zárukou.

 

Řadu dotykových displejů ecoPanels rozšířil model o velikosti 15", takže nyní máte k dispozici varianty velikosti displeje 4,3", 7", 10" a 15". Tyto HMI pohání operační systém Windows® Embedded CE 6.0 Core, jsou připojitelné k PLC Vipa a také Simatic.

Tyto HMI najdete v distribuci společnosti REM-Technik Brno. 

 

U-remote je systém inteligentní svorkovnice pro vzdálené připojení I/O signálů od společnosti Weidmüller, získal ocenění Zlatý Amper.

 

Naprosto nový I/O systém vzdálených periferií WAGO I/O 750XTR. Tyto barevně odlišné moduly se vyznačují mimo jiné extrémní odolností proti vnějším vlivům, zvládnou teploty od -40°C až do +70°C.

 

Zmenšený klikující autobus double-decker na stánku Siemens. Originál poháněl řídicí systém Simatic a hydraulický agregát 44kW. Níže najdete i videoukázku, u které si pusťte zvuk.

 

Zmenšený model klikujícího autobusu na videoukázce: http://youtu.be/9mcwGU89PSo?hd=1

 
 

Nejnovější Field PG M4, programovací zařízení pro Siemens platformu. Ze zadní strany najdete mimo jiné 1GB ethernet, MPI/Profibus port, a také programovací port pro řadu Simatic S5.

Na SSD disku celkem svižně běžel TIA Portal ve třinácté verzi.

 

Tříosý dřevoobráběcí stroj CNC Scorpion Proform od společnosti Houfek s řídicím systémem Sinumerik 828D. Původně měl stroj vyrábět suvenýry, ale nakonec vzhledem k prašnosti a hluku byly suvenýry vyrobeny dopředu. Pokud jste měli štěstí, mohli jste dostat pěknou dřevěnou desku na krájení do kuchyně, s logem Siemens.

 

Na živo nejvýkonnější CPU 1518-4PN/DP kterou jsme zkoušeli v minulém článku na simulátoru v TIA Portal V13. Ještě s logem z podzimního SPS. 

 

Nová řada I/O modulů k Simatic S7-1500, která je již na pohled užší, tím pádem ušetříte místo v rozvaděči. Samozřejmě pokud tuto novou řadu PLC používáte. 

 

Nový Sinamics G110 je měnič přímo na AC motoru s výborným krytím, komunikací se všemi protokoly Siemens a základní bezpečnostní funkcí STO.

 

 

Na druhé straně spektra pohonů se podívejte na videoukázku extrémní rychlosti I/O na izochronním Profinetu 125 µs, řídicího systému pohonů Simotion a lineárních motorů: http://youtu.be/9mpzzbggAxI?hd=1

 


Závěr:

Dle pořadatelů, reakcí vystavovatelů a novinářské obce se letošní ročník veletrhu Amper mimořádně vydařil. Počet vystavovatelů stejně jako počet návštěvníků opět vzrostl a celý projekt má velké ambice. Pořadatelé předpokládají do čtyř let v Brně tisíc vystavovatelů. Takže uvidíme za rok. 

Jaroslav Blažek

 


 

Výsledky soutěže o nejpřínosnější exponát veletrhu - ZLATÝ AMPER: http://www.amper.cz/program/zlaty-amper.html  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz
 

 

Hodnocení článku: