Jste zde

ABB OmniVance Collaborative Machine Tending Cell

ABB OmniVance Collaborative Machine Tending Cell je kompletní robotické aplikační řešení, které se rychle instaluje a snadno se používá, protože je předem sestavené a uživatelsky přívětivé. Umožňuje tak jakékoli firmě automatizovat úkoly údržby strojů bez předchozích zkušeností s robotizací.

Robotická buňka OmniVance Collaborative Machine Tending Cell je předem sestavený a uživatelsky přívětivý systém, který umožňuje jakékoli firmě snadněji a flexibilně automatizovat různé úkoly (například údržby strojů) bez předchozích zkušeností s robotizací.

Buňka je postavená okolo všestranného kolaborativního robota ABB GoFa 12 a tak se perfektně hodí pro úkoly s vysokým mixem různých typů předmětů při menších výrobních kapacitách. Jeho cílem je tak primárně snadno automatizovat doposud manuálně prováděné a opakující se úkoly.

Aplikační buňky ABB OmniVance

Aplikační buňky ABB OmniVance, podporované více než 50 lety odborných znalostí společnosti ABB v oblasti robotické automatizace, pomáhají zákazníkům odhalit nové úrovně flexibility a jednoduchosti robotických řešení v různých odvětvích. Díky kombinaci robota, chapadla, řídicí jednotky, softwaru a dalších komponent integrovaných do hotového řešení OmniVance specifického pro aplikaci vyžaduje realizace projektů jen minimální integrační úsilí. Postupně společnost ABB vyvíjí a přidává další předintegrované typy buněk pro další specifické aplikace.

Tak lze již hotovým řešením přímo samostatně použitým či integrovaným a napojeným do většího celku výrobní linky snadno realizovat stále více aplikací, ať s velkými průmyslovými roboty, tak i malými kolaborativními roboty. Standardizovaný design článků OmniVance ve spojení s globálním působením společnosti ABB zajišťuje rychlé změny, snadné rozšíření a včasnou podporu napříč více pobočkami po celém světě.

OmniVance™ Collaborative Machine Tending Cell

Aktuálně nejnověji společnost ABB uvedla právě již v úvodu zmíněnou buňku OmniVance™ Collaborative Machine Tending Cell, která poskytuje flexibilní kompletní integrované řešení pro automatizovanou obsluhu dalších výrobních strojů (např. jako podavače obrobků či pracovních nástrojů). Standardizované řešení kombinuje kolaborativního robota GoFa™ 12 a uživatelsky přívětivý ovládací software, který se snadno programuje, instaluje a používá.

Díky přenosnému kompaktnímu designu lze celou buňku i poměrně snadno přemisťovat mezi různými stroji. Všechny hlavní součásti buňky jsou již předem navrženy a integrovány, včetně cobota GoFa a jeho upevnění, systému zásobníků a uchopovače. To umožňuje velmi rychlé uvedení do provozu, na které je zapotřebí pouze jeden den, a tak systémovým integrátorům i koncovým uživatelům minimalizuje riziko překročení doby zprovoznění / realizace projektu.

Buňka je založena na kolaborativním robotu ABB GoFa 12, který kombinuje dlouhý dosah 1,27 m s možným zatížením až 12 kg. Protože GoFa má certifikaci IP67, tak se ideálně hodí pro obsluhu strojů v aplikacích, jako je kovovýroba nebo výroba obráběcích strojů, kde může být přítomen olej, voda nebo prach. Zahrnuje také vynikající schopnosti omezovat výkon a sílu, což mu umožňuje bezpečně pracovat vedle lidské obsluhy bez potřeby konvenčních bariér.

Buňka využívá software ABB Wizard Easy Programming, který umožňuje i začátečníkům vytvářet a upravovat programy během několika minut díky technologii založené na blocích bez nutnosti psát přímo v programovacím kódu.

Specializovaná WebApp od ABB také umožňuje uživatelům naučit se obsluhovat buňku sami, aniž by potřebovali formální školení v programování robotiky. Díky tomu buňka nabízí dostatečnou flexibilitu potřebnou pro různé výrobní procesy.

Komponenty integrované v systému
OmniVance™ Collaborative Machine Tending Cell:

 • Kolaborativní robot ABB GoFa 12 s nosností max. 12 kg a dosahem 1,27 m (lze dodat i jinou verzi robota)
 • Zásobníkový systém (Tray system) - soustava automatických "šuplíků" 6 × 60 kg nebo 9 × 120 kg s mechanickým zámkem a rozměry 556 × 356 mm
 • Integrovaná řídicí jednotka OmniCore controller C30
 • Výbava elektrických a pneumatických komponent
 • Ovládací jednotka FlexPendant s předinstalovanou ovládací WebApp aplikací
 • Možnost dodání i s uchopovačem (Gripper)
 • Bezpečnostní doplňková výbava:
  • 1 nebo 2 bezpečnostní skenery
 • Komunikační rozhraní:
  • Profinet na straně robota
  • Anybus univerzální komunikační brána (gateway)
  • Bezpečnostní rozhraní (Safety interface) DSQC 1042
  • Digitální vstupy a výstupy (DI/DO) DSQC 1031
 • Certifikace:
  • CE prohlášení o shodě (Declaration of conformity) pro kompletní samostatné stroje
  • Prohlášení o zabudování (Declaration of incorporation) pro nekompletní stroje pro další vestavbu

Ostatní základní parametry systému:

 • Rozměry (bez robotického ramene GoFa): 1050 × 920 × 1060 mm
 • Hlavní napájecí přívod: 100/230 V AC, 50/60 Hz

Závěr

Buňka OmniVance™ Collaborative Machine Tending je nejnovější z rozšiřující se řady výrobních řešení založených na cobotech od ABB zaměřených na řešení nedostatku dovedností a snižování překážek automatizace. Sortiment také zahrnuje jako součást integrovaného balíčku OmniVance™ Collaborative Arc Welding Cell i cobota ABB GoFa™ 5, který umožňuje i novým uživatelům robotů vytvářet vysoce kvalitní svařování bez nutnosti jakýchkoli předchozích zkušeností s používáním / programováním robotů.

Odkazy:

Hodnocení článku: