Jste zde

3D tisk a 3D měření je nepostradatelnou součástí moderního vývoje

3D tisk a 3D měření je velkým pomocníkem nejen při stavbě prototypu, ale stává se běžnou praxí, že je součástí inteligentní výroby. Ať už se jedná o prototypování, sériovou výrobu, kontrolu kvality nebo automatizaci výrobních procesů, to vše předvede MCAE Systems na MSV 2023 v Brně.

3D tiskárny, které MCAE Systems distribuuje má ve svém portfoliu představují průlom ve vývoji a výrobě průmyslových prototypů a komponent s vynikajícími mechanickými vlastnostmi. Tyto 3D tiskárny získají zákazníci nástroj pro rychlý vývoj, optimalizaci designu a snížení nákladů.

 • Stratasys F770: Tato výkonná 3D tiskárna nabízí široký výběr materiálů a umožňuje vytvářet složité a odolné průmyslové prototypy a výrobky s vynikajícími mechanickými vlastnostmi.
 • Stratasys J55: Multimateriálová 3D tiskárna umožňuje vytvářet realistické prototypy s přesnými detaily. Je ideální pro designéry, kteří potřebují vizualizovat a testovat své nápady v reálném prostředí.
 • Origin One: Tato 3D tiskárna s technologií P3 posouvá průmyslovou výrobu na novou úroveň. S vysokou produktivitou a širokým spektrem materiálů umožňuje vytvářet složité geometrické tvary a optimalizované díly s minimálními náklady.
 • Stratasys Fortus 450: Tato průmyslová 3D tiskárna zajišťuje vysoce odolné a pevné výtisky, ideální pro výrobu náhradních dílů a koncové produkty. S novými průmyslovými materiály Stratasys Validated se vám navíc otevírají zcela nové možnosti aditivní výroby.
 • XM200C: nabízí dostupný 3D tisk z kovů s velkým stavebním objemem

Stratasys nyní spolupracuje s dodavateli materiálů Covestro, Kimya a Victrex, aby rozšířila nabídku FDM materiálů například pro 3D tiskárnou Fortus 450. Toto partnerství umožní zákazníkům získat větší výběr spolehlivých materiálů.

Jaké FDM materiály jsou nyní k dispozici?

 • VICTREX AM 200: speciálně vyvinutý filament na bázi PAEK pro výrobu dílů pro konečné použití v průmyslových odvětvích, kde jsou vysoké nároky na materiálové vlastnosti, jako jsou těžba ropy a plynu nebo letecký průmysl.
 • Covestro Addigy PA6/66-GF20 FR LS: ohnivzdorný, kompozitní materiál se skelným vláknem, který splňuje evropskou normu pro protipožární ochranu EN45545 pro železniční aplikace. Pevnost a tuhost materiálu jsou podobné Nylonu 12CF.
 • Kimya PC-FR: nehořlavý polykarbonát, který splňuje požadavky EN45545 pro protipožární ochranu na železnici a je speciálně navržen pro koncové díly, včetně malosériové výroby a výroby náhradních dílů.
 • FDM HIPS: Cenově dostupný materiál s podobnými vlastnostmi jako ABS, ale s vyšší odolností proti nárazu. Určený pro všeobecné použití.

FDM materiály v barevných variacích:

 • ULTEM 9085 Red, Dream Gray, White, Jana White, Gunship Gray, Aircraft Gray:
  vysoce tepelně odolný termoplast s certifikátem FST (plamen, kouř, toxicita) je nyní k dispozici v několika barvách, což otevírá více příležitostí pro tisk koncových dílů, kde je důležitá estetika, jako např. interiéry letadel nebo vlakových vozů.
 • PC Red, Black: polykarbonát s vysokou tepelnou odolností a životností pro funkční prototypy a nástrojové aplikace.
 • PCS-ABS Red: směs polykarbonátu a ABS polymerů poskytuje jak tepelnou odolnost, tak i vynikající mechanické vlastnosti pro tisk prototypových a koncových dílů.

3D měřicí systémy

3D optické měřicí systémy zahrnují ATOS ScanBox série 5 a GOM ScanCobot, které zajišťují vysokou kvalitu kontrolního procesu. Nejnovější inovací je SuPAR, revoluční systém pro kontrolu 3D dat s využitím rozšířené reality, která spojuje virtuální svět s reálným. To otevírá dveře pro unikátní řešení a zcela nové možnosti vizuální kontroly dílů a součástí.

CAD/CAM

V oblasti reverzního inženýrství je software Tebis 4.1 ideálním řešením pro širokou škálu aplikací, která umožní např. měření a rekonstrukci 3D dat. To je užitečné například při tvorbě replik poškozených součástek. Na MSV 2023 uvidíte robotické pracoviště KUKA programované v CAD/CAM softwaru Tebis, kde bude realizováno broušení.

Nezapomeňte také navštívit Fórum aditivní výroby, která proběhne ve středu 11. října 2023 v pavilonu E. Zde si nenechte ujít zajímavé přednášky. Miloslav Drápela za společnost MCAE Systems přiblíží praktické zkušenosti z aditivní výroby a Daniel Princ ze společnosti Stratasys představí nejnovější trendy a aplikace v průmyslové aditivní výrobě.

Více informací naleznete na www.mcae.cz.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. Mezi další zvýrazněná témata patří cirkulární ekonomika – nakládání s materiálními zdroji. Mezinárodní strojírenský veletrh se koná na brněnském výstavišti od úterý 10. října do pátku 13. října 2023. Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin. Vstupenky jsou nejvýhodněji k dostání online. www.bvv.cz/msv/

Hodnocení článku: