Jste zde

Zajímavá pohonářská aplikace s transformací souřadnic

Transmit - transformace souřadnic je v oblasti pohonů a řízení strojů pojem pro použití neexistující osy u CNC stroje s NC systémem Sinumerik, zde konkrétně u karuselu osy "Y".

Všechny potřebné data se spočítají v řídicím systému Sinumerik 840Dsl, aby stroj dokázal frézovat ve dvou osách tak, že neexistující osu Y vytváří s použitím funkce Transmit pohon desky a osa X. Je to velmi efektní a funkční, jak je vidět i na videu v závěru článku.

Klasický karusel, kde svislý pohyb smýkadla je osa "Z", vodorovný pohyb vlevo-vpravo z pohledu na fotografii realizuje osa "X" a pohon otáček desky tzv. "C" osa. Pro použití  frézovací funkce zde chybí osa "Y" tedy pohyb nástroje ve směru k sobě-od sebe. Ovšem při správném osazení stroje a vhodně zvolené konfiguraci NC systému Sinumerik, je možné použít funkci Transmit, která chybějící osu nahradí. 

Karusel je postaven ve společnosti TES Vsetín. 

 

Tohle je pak výsledek. Vše naprogramováno  v NC systému Sinumerik 840Dsl v grafické nadstavbě ShopTurn.

 

 

Z pohledu na obrazovku řídicího NC systému je hezky vidět vypočítávaná osa "Y", která, jak jsme si uvedli na začátku, vlastně fyzicky neexistuje.

 

Naprostý základ pro použití této funkce je perfektní pohon desky, který je zde realizován dvěma vřetenovými motory Siemens 1PH7, které fungují jako Master - Slave a jsou napájeny z měničů Sinamics S120.

 

Také ve velkém detailu je vidět, že frézování s funkcí Transmit je perfektní.

 

 

Vyfrézovaný text je umístěný na kružnici obrobku o průměru 2000mm. Původně tam měla být celá webová adresa www.siprog.cz, ale už se nějak nevešla.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

  

Video frézování s funkcí Transmit ve skutečné aplikaci: http://youtu.be/on-fYuS6osY?hd=1

 

Závěr:

Děkujeme všem účastníkům za poskytnutí podkladů pro tuto ukázku.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: