Jste zde

Vzdálené I/O moduly kombinující klasické a bezpečnostní signály

Společnost Turck představila nový vzdálený I/O hybridní modul TBIP spojující v sobě klasických a bezpečnostních vstupů a výstupů, včetně funkce programového nastavení a vytvoření základní logiky konfiguračním softwarem z PC.

 

Kombinované bezpečnostní vzdálené I/O moduly TBIP

Společnost Tuck GmbH od letošního roku 2017 nabízí další hybridní bezpečnostní I/O modul TBIP, který kombinuje standardní a bezpečnostní výstupy na jednom modulu.

Nový modul disponuje protokolem Ethernet/IP a CIP Safety. Hybridní moduly se stupněm krytí IP67 lze flexibilně přizpůsobit aktuálním signálům na stroji a také mohou být provozovány jako vzdálený bezpečnostní kontrolér. Bezpečnostní funkce lze nakonfigurovat a testovat bez potřeby připojení k dalšímu bezpečnostnímu PLC. Vysoký stupeň krytí IP65/IP67/IP69K umožňuje nasazení i v těch nejnáročnějších podmínkách. Továrny bez centrálního řízení a stroje s modulárním konceptem tak lze realizovat bez potřeby dalších rozvaděčů.

Hybridní modul na bezpečnostní straně nabízí dva bezpečnostní vstupy pro připojení bezpečnostních senzorů, jako jsou světelné závory nebo tlačítka nouzového zastavení. Dva další bezpečnostní kanály lze nastavit buď jako vstupy nebo výstupy. Všechny pak umožňují splnění bezpečností úroveň SIL3/PL e. Čtyři univerzální vstupy/výstupy pro připojení standardních signálů mohou spínat až 2 A. Dva z těchto vstupů/výstupů lze použít jako IO-Link mastery. V kombinaci s I/O huby společnosti Turck mohou uživatelé k modulu připojit až 32 dalších vstupů/výstupů. Jak standardní tak i IO-Link kanály TBIP modulu lze pro bezpečnostní aplikace interně odpojit. To značně zjednoduší zapojení pomocných pohonů a pneumatických ventilových bloků. Společnost Turck vyvinula robustní bezpečnostní moduly pro rozšířený teplotní rozsah -40°C až +70°C.

Samostané I/O moduly TBIP a TBPN mohou v kombinaci s HMI panel obsahující Etherent i plně nahradit menší PLC pro řízení jednodušších aplikací (bližší info ve videu na odkazu http://www.turck.de/en/801.php).

Kombinované bezpečnostní vzdálené I/O moduly TBPN

Pro Profinet/Profisafe je dostupný modul TBPN, který opět kombinuje standardní a bezpečnostní vstupy/výstupy v jednom zařízení. Hybridní moduly se stupněm krytí IP67 lze operativně přizpůsobit specifickým signálům na stroji. Uživatelům tak pomáhají šetřit místo a náklady na kabeláž strojů.

Na bezpečnostní straně modulu Profinet/Profisafe má uživatel dva bezpečnostní vstupy pro připojení různých bezpečnostních senzorů, jako jsou optické závěsy nebo tlačítka nouzového zastavení. Dva další bezpečnostní kanály lze použít buď jako vstupy nebo výstupy. Čtyři univerzální vstupy/výstupy pro připojení standardních signálů mohou spínat až 2 A. Dva z I/O lze použít jako IO-Link mastery. V kombinaci s I/O hubem od společnosti Turck může uživatel připojit až 32 dalších I/O na modul.

Standardní i IO-Link kanály modulu TBPN lze pro bezpečnostní aplikace odpojit, čímž se značně zjednoduší připojení pomocných pohonů a ventilových bloků. Turck vyvinul robustní bezpečnostní modul pro široký rozsah teplot od -40 do +70 °C. Typy se stupněm krytí IP65/IP67/IP69K umožňují nasazení v nejnáročnějších podmínkách.

Nastavení modulů TBIP a RBPN softwarem z PC

Funkce vstupů a výstupů i jednoduchá řídící logika se u uvedených hybridních bezpečnostní modulů nastavuje prostřednictvím PC konfiguračního Turck softwaru "Turck Safety Configurator".

Program obsahuje základní logické prvky (obvody) i rozsáhlou knihovnu předpřipravených funkcí a funkčních bloků pro všechny běžné situace. Přítomny jsou i funkce monitorování aplikace v reálné čase ze běhu na připojeném PC.

Příklad použití kombinovaných I/O modulů pro procesní i bezpečnostní řízení aplikace.

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
Image icon tbiptbpnpouziti4.jpg90.7 KB
Hodnocení článku: