Jste zde

Vývěvy Edwards nXRi-až o 60 % menší spotřeba u vakuových technologií

Edwards, největší světový výrobce vývěv a vakuových technologií, představil nejnovější modelovou řadu vývěv nXR50i a nXR80i. Díky revoluční konstrukci elektromotoru se podařilo snížit spotřebu elektrické energie o až 60 % oproti konkurenčním modelům.

Novou modelovou řadou vývěv nXRi tak Edwards chce upevnit svoji pozici na trhu v oblasti vědeckého vakua, tedy vývěv používaných do vědeckých přístrojů, jakými jsou například hmotnostní spektrometry či elektronové mikroskopy. A přestože má Edwards pobočky ve více než 30 zemích světa, vývěvy nXRi se budou vyrábět pouze v České republice.

Nová modelová řada, jejíž vývoj v Lutíně trval 21 měsíců, přináší koncovým zákazníkům řadu benefitů. V prvé řadě jde o mimořádnou až 60% úsporu elektrické energie, která je daná zcela novým typem motoru. „Jedná se o unikátní motor vyvinutý přímo pro náš produkt naší společností, konkrétně závodem ve Velké Británii. Byl vyvinut za použití nejmodernějších technologií aktuálně dostupných pro elektrické motory,“ upozornil manager engineeringu. Nižší spotřeba zároveň znamená mnohem nižší vibrace a hlučnost či poloviční nároky na nutnost chlazení. Vývěvy také budou mít nízké náklady na údržbu, například první servis budou potřebovat až po pěti letech.

Nový model přitom pro konstruktéry představoval řadu výzev. „V průběhu výzkumu a vývoje jsme museli konstrukčně vyřešit problémy, které se týkaly velikosti, hlučnosti, spolehlivosti a celkového čerpacího výkonu vývěvy. Velkou výzvou byla také samotná vyrobitelnost vývěv. Vývěvy totiž mají nejvyšší otáčky ve své třídě, a zároveň velice přesnou geometrii,“ vysvětluje inženýr Šmérek s tím, že po počátečním období zavádění nových vývěv plánuje lutínský závod Edwards vyrábět několik tisíc kusů této platformy ročně.

„Vývěvy nXRi budou naší novou vlajkovou lodí v oblasti primárních vývěv pro oblast vědeckého vakua. Naleznou široké uplatnění například v elektronových mikroskopech, hmotnostní spektrometrii, RGA, oblasti ultravysokého vakua, výzkumu fyziky částic, sušení či čištění plazmou,“ vypočítává manager engineeringu některé možnosti použití. „A jelikož se jedná o suché vývěvy, budou vhodné pro všechny vakuové procesy citlivé na jakoukoli kontaminaci,“ uzavírá inženýr Šmérek. 
Edwards je světovým lídrem v oblasti vakuových technologií, který působí ve více než třiceti zemích světa. Díky vakuovým vývěvám mohou vznikat mobilní telefony, počítače, LED displeje, fotovoltaické solární panely, ale i léčiva, čisté chemikálie, potraviny nebo třeba instatní káva, a mnoho dalších produktů. Vakuové vývěvy také umožňují vyspělý výzkum a vývoj v mnoha oblastech.

V Lutíně na Olomoucku sídlí moderní výrobní závod společnosti Edwards, kde pracuje 520 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Výrobky společnost jsou dodávány zákazníkům prostřednictvím evropského distribučního centra umístěného v Olomouci.Od roku 2014 je Edwards součástí švédské průmyslové skupiny Atlas Copco.

Hodnocení článku: