Jste zde

Vijeo Design Air aplikace pro Android a iOS k HMI MAGELIS

Mobilní aplikace pro Android a iOS (Apple), která nabízí monitoring a ovládání HMI dotykových panelů MAGELIS. Automaticky detekuje připojené zařízení na síti a zobrazí jeho obrazovky.

Nesmírně efektní ovládání HMI a tím pádem i připojeného PLC na dálku z mobilního telefonu. Vše navíc naprosto jednoduše a rychle. V závěrečném videu je celá funkce a rychlost vidět prakticky.

Tolik propagační pdf od Schneider Electric k Vijeo Design’Air. Jak to funguje prakticky, si ukážeme níže.

 

Aplikaci stáhněte ze známých zdrojů pro Android nebo iOS systém, obě varianty fungují stejně. V plnohodnotné verzi není zdarma, ale vzhledem k průmyslovému použití, není cena nijak závratná.  

 

Při prvním spuštění aplikace samozřejmě automatickým vyhledáváním podporovaných zařízení nic nenajde.

 

V nastavení není nic složitého, v podstatě se na aplikaci nenastavuje nic, pouze zapnutí diagnostických informaci zobrazí tyto v pravém dolním rohu, ale klidně se bez nich obejdete.

 

 

Jediná podmínka je Wi-Fi v telefonu a pak jej připojit přes Wi-Fi do sítě, kde je nějaký dostupný panel. Nám stačil starší Wi-Fi switch, jehož síť jsme pojmenovali prozaicky, aby nedošlo k omylu, kdo je kdo. Přes ethernet na něm kabelem visel MAGELIS a nějaké PLC.

V mobilu je možné volit mezi Wi-Fi, 2G, 3G nebo LTE.

 

Aplikace pak okamžitě najde připojený dotykový panel. Je dobré si jej uložit do oblíbených, nemusíte jej pak vždy vyhledávat. 

 

Asi takhle, název připojeného panelu si můžete samozřejmě editovat po svém.  

 

Takhle pak vše vypadá na mobilu. Aplikace je v podstatě podobná vzdálené ploše, ale dle sdělení podpory Schneider, jen podobná.

 

Praktický test, ethernetové spojení obstaral zmíněný 3COM switch s Wi-Fi

 

Jakmile jste s mobilem připojeni do sítě tak celé spojení s HMI je dílem okamžiku, není to žádná čekárna.

 

Vypadá to bezvadně, a jak jsme zmínil v úvodu, je to nesmírně efektní.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Všechno funguje v obou směrech, tedy co se odehraje na mobilu, se okamžitě projeví na panelu a naopak.

 

Ovládání světelného sloupu se líbilo nejvíce naší nejmladší, která chodila s mobilem po domě a rozsvěcovala na dálku maják o sto šest, někdy dokonce o sto sedm.

 

 

Vijeo Design’Air s HMI MAGELIS prakticky: http://youtu.be/oyZ60lN2xwA?hd=1

 


Závěr:

Vijeo Design’Air funguje jak na mobilech, tak na tabletech, stačí se jen připojit k síti, kde je nějaký MAGELIS panel. V projektu pro HMI pak jen zbývá v hlavním menu uvolnit funkci pro přístup tohoto nástroje. Můžete pak nejen kontrolovat proces, ale i ovládat jako byste stáli přímo u panelu. Software existuje také ve verzi Vijeo Designer Plus, která  umožňuje navíc vytvoření speciálních stránek určených pouze pro mobilní aplikace.

Jen pozor na ztrátu nebo krádež telefonu a možnost zneužití.  

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Manuál nastavení pro Vijeo Design’Air: http://www.secomea.com/files/2013/6758/0483/Secomea_LinkManager_Mobile_and_Schneider_Vijeo_Design-Air_Guide.pdf

Vijeo Design’Air Plus: http://www.schneider-electric.com/documents/product-services/en/product-launch/vijeo-designer/vijeo-design-air-plus.pdf   

Technická podpora, kontakt: http://www.schneider-electric.cz/sites/czech-republic/cz/obecne/kontakt/kontakt.page

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: