Jste zde

Vestavné minipočítače s procesory AMD

Tak trošku jsem si již zvykli, že v současné záplavě nabídky vestavných průmyslových SBC počítačů narazíme ve většině případů na procesory Intel Atom. Nemusí tomu však být vždy. Například Mini-ITX industrial boards od společnosti Fujitsu Technology jsou osazeny mobilními procesory AMD Athlon a Sempron. A jak ukazují testy, svým výkonem Intel Atom předčí.

Společnost Fujitsu Technology navrhla a představila dva nové mini-ITX jednodeskové počítače s rozměry 170 x 170 mm s označením D2963-S1 a D2963-S2. V prvním případě jde o SBC osazené procesory AMD Mobile Sempron 200U pracující s hodinovou frekvencí 1 GHz, zatímco druhá výkonnější řada využívá CPU AMD Mobile Athlon Neo X2 L325 pracující na 1,5 GHz. Jejich struktura je navržena pro minimalizaci generování ztrátového tepla, které v případě Sempronu dosahuje hodnoty 8 W a v případě Athlonu 18 W. Uvedené procesory jsou doplněny čipsety AMD M690E nebo SB 600 umožňující instalovat až 4 GB paměťové SRAM moduly DDR2 800/667 MHz do jednoho SO-DIMM slotu. Zároveň je v nich integrován grafický řadič ATI Radeon X1250 s výstupem obrazu v podobě VGA, DVI a 24bitového LVDS s podporou dvou nezávislých displejů.

Z pohledu možnosti rozšíření základní desky od další periferie jsou možnosti docela rozsáhlé. To je dáno přítomností PCI, PCI Express a i mini-PCI Express slotu pro připojení nejrůznějších karet. Pro připojení mechanik různých optických i magnetických nosičů dat (CD-ROM, DVD-ROM, harddisky) jsou k dispozici dvě SATA rozhranní. Pro nejen průmyslové aplikace vyžadující větší odolnost je pak vhodné použít SSD disky bez pohyblivých komponent. Počítač podporuje i Compact Flash karty. Samozřejmostí dnes již jsou USB porty, Gigabitový Ethernet na dvou RJ-45 konektorech, které zde doplňuje sériové komunikační rozhraní RS-232 na klasické 9pinovém D-Sub konektoru, dva PS/2 konektory pro klávesnici a myš a samozřejmě 3,5mm Jack konektory se Audio vstupem a výstupem.

Chlazení počítače je možné buď pasivní velkým chladičem nebo aktivní pomocí větráků, pro které je k přítomné teplotně závislé řízení prostřednictvím na desce implementovaným mikrokontrolérem. Provozní rozsah teploty pak může být 0 až 60°C. K napájení lze použít zdroj poskytující stejnosměrné napětí v rozsahu 19 až 24 VDC a proud 3 A (typ. spotřeba 1 A). Pro automatické průmyslové aplikace je důležitý onboard watchdog a výrobcem uváděná průmyslová spolehlivost pro nepřetržitý provoz po dobu cca 5 let.

Konektory na desce jednodeskového počítače mini-ITX Fujitsu D2963-S

Z pohledu možného nasazení některého z operačních systémů výrobce podporuje jak OS Windows, tak i Linux vhodnější pro průmyslové aplikace. Pro ten je v rámci vývojového kitu k dispozici balíček BSP (embedded-board-support package) od společnosti Emlix. Pro uživatelé OS Windows je pak také připraven podobný balíček s ovladači a utilitami pro podporu SATA harddisků, USB-WLAN modulů či nízkoprofilové PCI karty.

Základní parametry SBC Fujitsu D2963-S1 a D2963-S2

 • Velikost počítače: Mini-ITX (170 x 170 mm)
 • Procesory:
  • AMD Mobile Sempron™ 200U Single Core Processor (1.0GHz; 8W)
  • AMD Mobile Athlon™ Neo L325 Dual Core Processor (1.5GHz; 18W)
 • Paměť:
  1 x SO DIMM Socket (1.8V), max. 4GB, Single Channel
  DDR2-800 (CL6) / DDR2-667 (CL5) SDRAM, unbuffered, no ECC
 • Chipset: AMD M690E & SB600
 • Grafika:
  Integrated ATI Radeon X1250 graphics; shared memory (up to 256MB);
  DirectX 9 compliant; DVI, VGA and 24Bit / Dual Channel LVDS support
 • Audio.
  Realtek ALC262 (HD Audio); HW 3D Stereo Enhancement;
  SW Wavetable Synthesis Support
 • LAN: 10/100/1000 Ethernetový řadič Dual Realtek RTL8111C; podpora WoL
 • Rozhraní pro mechaniky:
  2x Serial ATA II 300 (max. 3 Gb/s); RAID 0/1
  1x CF rozhraní (Typ I)
 • Specifikace napájení:
  19-24V / 3A prostřednictvím koax. DC konektoru
 • Navržená spolehlivost pro průmyslové aplikace:
  Komponenty s dlouhou životností na provoz 24 hod. / 7 dní v týdnu v průmyslových aplikacích
  Prodloužená živostnost min. 5 let
 • Podpora OS:
  • Board Support Package (BSP) forWindows XP embedded
  • Board Support Package (BSP) forWindows CE 6.0
  • Evaluation BSP for Embedded Linux (emlix)

Komponenty základní desky jednodeskového počítače mini-ITX Fujitsu D2963-S

 

Překlad a úprava tiskové zprávy: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

"Tak trošku jsme si již zvykly.... "
Pardon, ale takovéto hrubky naprosto degradují celý článek.

ano, ach ta čeština .... a ono to pokračuje hned dále v první větě ... což ovšem nemá vliv na vlastní obsah článku. K tomu snad jediné, do komunikačních serverů, serverů pro SCADA systémy, již dlouho používám desky ITX a to pouze Intel-based. Důvod - kompatibilita, především chipsetu a jeho podpora ve všech OS. Testoval jsem i jiné varianty a vždy jsem se vrátil k osvědčenému. Navíc nová D510 již udělala docela velký krok kupředu oproti poněkud slabší N330.

Pokud je pro Vás 14% krokem ku předu tak smekám. Jinak D510 je prakticky vylepšená pouze o to, že je severní můstek přesunut na jeden čip s procesorem. Pak je ještě provedena výměna grafického jádra za 3150, která na to s výkonem není o moc lepší než stará g945 a poslední věcí je výrobní proces z 90nm na 45nm. Každopádně limitujícím faktorem je stále to, že nedošlo k plné integraci severního můstku, nebo alespoň řadiče paměti do procesoru. Pokud se jedná o výkon, tak Atom je na absolutním dně a AMD Athlon Neo X2 je na tom zhruba stejně jako jako Intel C2D ULV.