Jste zde

Utilitka pro PLC Simatic S7 která vytáhne z projektu Step7 hardwarovou konfiguraci.

Bez Stepu7 a jakéhokoliv dalšího nástroje dostane z projektu Step7 HW konfiguraci i s objednacími čísly jednotlivých modulů a uloží ji do excel tabulky. Výborná pomůcka třeba pro objednávku konfigurace, nebo náhradních dílů, aby jste se třeba nespletli v opisování objednacích čísel Siemens.

Celý nástroj HW-Config včetně pokusného excel souboru si můžete stáhnout z odkazu na konci článku, neboť se podařil získat souhlas autora Honzy Bujoka, pro používání a šíření software. 

 

  • Pokud se Vám tedy prográmek bude líbit a občas jej využijete, pošlete mejlík autorovi, uděláte mu radost. Najdete jej v okně, a i na konci článku.

Step7 HW konfigurace 

  • Nedříve uděláme projekt ve Stepu7 a testovací hardwarovou konfiguraci, aby bylo co exportovat. Zkusíme i nějaké účastníky na lince Profibus DP s adresami 10 a 11, aby to nebylo tak jednoduché.

Step7 HW konfigurace 

  • Celý prográmek se spouští z jediného souboru, nic se neinstaluje. Po jeho spuštění dáme volbu "otevřít", a nástroj si najde ve složce projektu Step7 inicializační soubor projektu.

Step7 HW konfigurace 

  • Otevřením souboru si software okamžitě načte celou konfiguraci. Tu můžeme dokonce zobrazit i s vynecháním prázných pozic na racku. Další HW sestavy našich účastníků 10 a11 na lince Profibus DP jsou vidět v řádcích Per 10 a Per 11. Je to jednoduché a přehledné.
  • Pokud máme v projektu více stanic, jsou tyto hezky viditelné ve sloupci "Station". Zkusil jsem načíst i složité projekty s mnoha účastníky a nepřišel jsem na žádnou chybku. 

Step7 HW konfigurace 

  • Uložením načtené konfigurace získáme *.csv soubor a ten se lehce otevře jako tabulka v excelu. Pak jej můžeme uložit v klasickém *.xls formátu.

Step7 HW konfigurace 

  • Výsledek je výborný. Teď už můžeme jednotlivé komponenty klasicky třídit a zobrazovat s filtry tak, jak to excel umožňuje.

Step7 HW konfigurace 

 

  • Několik těchto článků na serveru automatizace o drobných, ale užitečných programech pro Simatic S7 a Step7 ukazuje, že ne vždy je pro některé potřeby nutné využívat profesionální nástroje Siemens. Šikovní programátoři napíší kolikrát velmi zajímavé věci.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Odkaz ke stažení nástroje S7 HWconfig: http://rapidshare.com/files/351438651/s7_hwconfig.zip

E-mail na autora programu (bez mezery mezi příjmením a zavináčem): bujoksw @gmail.com

Další články, testy, recenze o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na automatizace.HW.cz  

Hodnocení článku: 

Komentáře