Jste zde

USB NETLink Helmholz a TIA Portal V12

Vyzkoušeli jsme instalaci USB NETLinku Helmholz do TIA Portal a spojení s PLC Simatic S7-300 jak přes MPI tak přes Profibus DP rozhraní v 64 bitovém systému Windows 7. Je to zajímavé téma vzhledem k již neexistenci PCMCIA a CP5512 u notebooků.

Jakmile skončila možnost používat pro spojení s PLC Simatic řady S7-300/400 Siemens PCMCIA kartu, vyvstala otázka, čím ji nějak elegantně nahradit. Není to zase až tak kritické, PLC Simatic řady 1200 mají ethernetový port, řady S7-1500 vždy také, takže zbývá jen možnost náhrady pro řadu S7-300/400 a slave účastníky na DP sběrnici, například pohony. Ve Step7 jsou tyhle NETLinky běžně používané, jak to je ale u TIA Portal?

Nejprve si vyzkoušíme klasický USB NETLink, který je po instalaci okamžitě přístupný a není nutné provádět žádné síťové nastavení. Funguje vždy a všude, jedním koncem jej vrazíte do USB, druhým do PLC. Než to ale bude vše funkční v software TIA Portal V12, který běží na 64 bitových Windows 7, projdeme nějaké instalace a nastavení, které je obdobné jako pro Step7, pokud jej nemáte instalován na stejném PC. Pro TIA je nezbytné mít aktuální FW verzi v adaptéru, nebo provést jednoduše jeho upgrade včetně USB driveru. Zhruba to platí pro adaptéry koupené v roce 2012 a dříve.

 

Pro tento typ NETLinku, tedy USB variantu budeme muset instalovat dva ovladače. Jeden pro TIA Portal, abychom v něm měli tento NETLink dostupný, druhý pro standardní USB port v PC. Pokud je nechceme instalovat z přiloženého CD, stačí je stáhnout z webu Helmholz u nás. Výrobce Vás na webu ujistí, že opravdu tato poslední verze FW umí TIA Portal a také 64bitové operační systémy.

 

Nejprve zkusíme instalovat ovladače do TIA Portal. Není to nic složitého, klidně si zaškrtněte instalaci také pro verzi NETLinku PRO Family, která je určena k ethernetovému připojení k PC a ukážeme si ji později. V každém případě budeme potřebovat verzi USB.

Ethernetová verze NETLinku znamemá ethernet do notebooku a PPI/MPI/Profibus do PLC. 

 

Jakmile vrazíme NETLink do USB portu, Windows 7 žádný driver nenajdou. Je nutné jej instalovat ručně standardním postupem.

 

Asi takhle, stačí v instalaci zadat cestu ke staženému ovladači, nebo na instalační CD Helmholz.

 

V TIA Portal máme všechny dostupné komunikační kanály v přehledném menu Online access, kde nám přibyly naše dva NETLinky, jeden pro USB připojení a druhý, který zatím nemáme, pro ethernet.

USB verze NETLinku je právě dostupná, viz také grafické označení. 

 

Mrkneme se po naší síti jaké PLC je přístupné. Jako typ interface máme MPI a NETLink USB. Velmi rychle TIA Portal našel připojenou S7-300 s MPI adresou 2. Jen ji nedokázal identifikovat.

 

Až online access správně načetl typ PLC. Jedná se ale o stařičkou centrálu, která samozřejmě v podpoře TIA Portal chybí, takhle daleko do minulosti již vývojáři TIA nešli. Proto jsou také načtené bloky v PLC sice všechny, ale nepřístupné. Pro naše vyzkoušení komunikace nám tohle ale bohatě stačí.

 

Přes diagnostiku pak máme přístupné omezenější informace o připojeném CPU.

 

Bez potíží zobrazíme data v diagnostickém bufferu. Vše přes MPI rozhraní CPU 6ES7-315-2AF03-0AB0.

 

A co Profibus rozhraní na CPU? Jakým způsobem přepneme NETLink pro tento protokol? Ne že by to nešlo přes ukryté PG/PC interface, ale TIA Portal nabízí elegantní řešení. Stačí přes pravé tlačítko myši otevřít u NETLinku jeho vlastnosti, ve kterých jednoduše přepneme protokol Profibus a upřesníme jeho nastavení stejně jako v PG/PC interface. Ovladač je přesně s tímto interface provázán, takže je nepotřebujeme hledat a nastavovat.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Jestliže si v Accessible devices nyní zvolíme Profibus, TIA Portal spolehlivě najde připojené CPU.

Také fialová barva symbolického kabelu charakterizuje tento protokol, na rozdíl od oranžové u MPI. 

 

Online přístup pak také najde naše CPU 6ES7-315-2AF03-0AB0 se stejnými vlastnostmi jako přes MPI.

 

V horním stavovém řádku TIA Portal je vidět informace v jakém režimu NETLink jede, tedy nyní s protokolem Profibus. Mezi jednotlivými protokoly se přes výše uvedené menu, přepíná opravdu velmi rychle.

 

Závěr:

Neznamená to, že tento způsob připojení a programování CPU S7-300/400 přes Step7 v TIA Portal V12 je nějak prioritní. Ovšem jako varianta to funguje spolehlivě, takže se klidně můžete pustit třeba do odladění bloků programu pro Step7 V12. Jestli to funguje stejně i s NETLinkem pro ethernetové rozhraní místo USB, si ukážeme příště.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Kontakt a technická podpora NETLink Helmholz: http://www.helmholz.cz/kontakt     

Ovladače a manuály pro USB NETLink Helmholz: http://www.helmholz.cz/netlink-usb-compact?slozka=usb   

Siemens TIA Portal V12: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/66266953

 

 
Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz
 
Hodnocení článku: