Jste zde

UPS pro IoT a Edge Computing sází na Li-Ion Baterie

IT systémy pro průmyslový sektor se přizpůsobují trendu cloudových služeb, edge computingu i IoT. Nové záložní zdroje ukazují, jak se samotné IT prostředky stávají součástí IoT technologie.

Přechod na architekturu cloudu, edge computingu a centrálního zpracování výrobních i provozních dat provozů a linek přináší řadu požadavků na IT infrastrukturu. Pokud mají IT prostředky poskytovat úplný náhled provozního stavu zařízení, musí být schopné komunikovat i v případě nenadálých událostí a výpadků subsystémů. Zároveň musí být samy o sobě dohledovatelné a diagnostikovatelné. To se týká i náhradních zdrojů UPS. Proto se u výrobců průmyslových IT řešení stále více setkáváme se systémy, které tato kritéria naplňují.  

 V první řadě musí UPS reflektovat fakt, že edge computing je synonymem decentralizace. IT oddělení tak nevystačí s jedním server roomem, rozvaděče se stávají součástí výrobních linek, ale nároky na jejich provozní zajištění jsou stejné, jako v serverovně. Každý takový rack musí mít odpovídající UPS s dostatečnou kapacitou baterií i dálkovou správou.
Pro sady akumulátorů je charakteristický přechod na Li-Ion technologii. Ta je sice na první pohled dražší, ale lépe splňuje prostorové i výkonové nároky edge computingu. Pokud cenu Li-Ion baterií porovnáme s olověnými akumulátory s ohledem na celkové náklady životního cyklu, je cena zhruba o 50% nižší a výdrž téměř dvojnásobná. Li-Ion nabízí také rychlejší dobíjení a nižší degradaci v průběhu životnosti, což výrazně prodlužuje interval výměny baterií. I výhody mají své limity, takže Li-Ion technologie má své místo zejména v jednofázových nebo DC-DC UPS s výkony do 1500 VA.

Schneider Electric představil  nové varianty APC Smart-UPS Line Interactive. Řada APC Smart-UPS Interactive obsahuje modely 500, 750, 1000 & 1500 VA s vysokým výkonovým faktorem. Lze vybrat mezi možnostmi 1U Rack / Tower / Wall Mount (500 VA) a 2U & 3U Rack (750, 1000, 1500 VA) s nízkou vestavnou hloubkou, malou hmotností a správou přes cloud pro snadný vzdálený monitoring. Nové UPS kombinují ekologický režim s až 97% efektivitou, síťovým výkonem, automatickou regulací napětí AVR a ochranou proti přepětí. 

Li-Ion technologii nabízí také nové modely UPS Eaton 5P, určené pro edge computing, u kterých výrobce udává životnost akumulátorů až 8 let.

 

Nové modely UPS nabízejí také rozsáhlé možnosti dálkové správy a údržby. Zatímco v předchozích dekádách konektivita UPS vystačila se stavovým kontaktem, v lepším případě se stavovými zprávami SNMP pro SCADA systém, nové modely nabízí úplné funkce dálkového řízení, diagnostiky a údržby v rámci ekosystému výrobce.  U APC, který je součástí Schneider Electric, je to prostředí EcoStruxure, Eaton má vlastní prostředí Eaton Intelligent Power Platform.

Eaton.eu/5P 
https://www.apc.com/shop/us/en/categories/power/uninterruptible-power-supply-ups-/N-13quq79

Hodnocení článku: