Jste zde

Update firmware v PLC Simatic S7-1200 na verzi 2.2

Vyzkoušíme si update firmware v PLC Simatic S7-1200, na poslední verzi 2.2, neboť PLC ve verzi 3.x již aktualizují firmware jinak.

Aktualizace firmware neboli operačního systému PLC je vždy užitečná, neboť přináší nové funkce a opravuje drobné chybky. Do verze 2.2 byl upgrade firmware v PLC Simatic S7-1200 možný jen jedním způsobem, proto si ukážeme, jak prakticky fungoval, neboť tento způsob se vzhledem k ceně paměťové karty neprovádí zas až tak často.

Bez paměťové Siemens MC karty pro S7-1200 není upgrade možný. Systém totiž vyžaduje tuhle kartu velikosti 24MB, v poslední době je na trhu cenově přístupnější 12MB verze. Velikost karty je důležitá proto, že soubor s firmwarem má cca 9MB, jak uvidíme dále. Ovšem od firmwarové verze PLC 3.0 se upgrade firmware provádí jinak. 

Tahle paměťové SD karty, mají v obvykle prvním sektoru kód výrobce, který je možné zaznamenat pouze jednou a provádí se tedy při výrobě SD karty. Pak již nelze tento údaj změnit - přepsat. Samozřejmě PLC při práci s kartou jen zkontroluje kód v patřičném sektoru a jakmile zjistí. že se nejedná o kartu Siemens, operaci přeruší. To jen pro vysvětlení, že tuto kartu nelze nahradit nějakou SD kartou za pár korun do foťáků a podobně.

 

Nejprve se připojíme k PLC, abychom zjistili stav firmware.

 

Jedná se o staré PLC s prvním firmwarem 1.0.0. Takže updatem zcela jistě nic nepokazíme.

V závěru článku najdete link na soubory s aktualizací firmwaru a popisem co vše nový firmware řeší.   

 

Na paměťovou kartu přeneseme složku s patřičným firmwarem, název firmware koresponduje s typem PLC, k němu také soubor s7_job. Ostatní dva skryté soubory z karty v žádném případě nemažeme, jinak nám karta nebude fungovat.

Soubor s firmwarem, který obsahuje patřičná složka, je v označeném rámečku.

 

Pak již stačí vypnout PLC, vložit kartu a PLC zapnout. Signalizační LED dioda RUN/STOP stavu PLC bude zeleně poblikávat po celou dobu aktualizace. Ta trvá několik minut. Pak již jen vyjmeme kartu a PLC znovu vypneme a zapneme.

Celý program v PLC po upgrade zůstane zachován včetně nastavení IP adresy.

 

Připojíme se na PLC a zkontrolujeme verzi firmware. Tohle je poslední dvojková verze, dále vše pokračuje verzí 3.0.

Přechod z verze 2.2 na zmíněnou 3.x a naopak není možný, PLC verze 3.x mají totiž i jiné "železo".

 

Závěr:

I když by se zdálo, že firmwarové verze 2 jsou již mimo, vždy se najde důvod, proč upgrade firmware provést. Samozřejmě že jen v případě, že MC kartu Vám někdo půjčí. V opačném případě vychází levněji koupit nové PLC. Tyhle PLC od firmwaru 3.x již umí upgrade systému přes webové rozhraní, které má PLC implementováno, takže MC karta již není potřeba.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: