Jste zde

Novinka - Univerzální vážící automat Sartorius Econus

Německá společnost Sartorius patří nejen mezi výrobce jen velmi přesných laboratorních vah a komponent, ale i velmi kvalitní výrobce průmyslových zařízení, zejména vážních mechanismů. Úplnou novinkou ve výrobním programu je automatická průběžná kontrolní váha s názvem Econus. I když jde v nabídce Sartoria o nejlevnější a základní produkt z nabídky tzv. kontrolních vah (plně automatické váhy pro vážení všech produktů přepravovaných na dopravní lince), z pohledu široké konkurence jde rozhodně o nadprůměrný produkt za přijatelnou cenu (cca 12 tis. EURO).

Sartorius ECONUS

Tato automatická kontrolní váha s vážícím rozsahem 600 g / 1,2 kg / 3 kg / 6 kg s přiváděcím, vážícím a odváděcím dopravníkem s rozlišením 0,1 až 1 gramu a vážícím výkonem až 120 ks/min. Tím je sice výrazně horší než kontrolní váhy Sartorius SYNUS a EWK (vážící dílek 0,1 g při 1 kg rozsahu a výkonem přes 200 ks/min), což jsou však zařízení vyšší kategorie a tak parametry váhy Econus jsou pro velké množství aplikací zcela postačující.

Vážení u ECONUSu totiž zajišťuje „klasický“ tenzometrický ohybový snímač, který je centrálně upevněný mezi nosný rám a nosník prostředního vážního dopravníku. Kvůli tomu, že je zatížen nejen váženými produkty, ale i samotným dopravníkem (tzv. mrtvá hmotnost), má v reálu vždy cca 3násobnou nosnost, tedy například v případě provedení stroje s vážícím rozsahem 6 kg jde o snímač s nosností 15 kg. Proto je logické, že přesnost vážení je horší než u typů vyšší třídy v nabídce společnosti Sartorius (SYNUS a EWK 3000), které využívají daleko přesnější elektromagnetický automaticky vyvažovaný snímací systém. Rozdíl je hlavně markantní u větších dopravních výkonů (počet ks/min), tedy při rychlejší přepravě vážených produktů. Mimo potravinářství však výkony v řádu stovek ks/min nejsou tak časté a proto parametry řady ECONUS pro mnoho průmyslových aplikací zcela postačují.

Základní popis a rozměry automatické průběžné kontrolní váhy Sartorius Econus.

Z pohledu rozměrů vážených produktů je pak možné při výběru volit s rozměrů dopravníků 300x200 až 500 x 300 mm, přičemž však provedení s rozsahem do 600 g je dodáváno jen s rozměrem dopravníku 300 x 200 mm. Největší vážený produkt vždy musí být menší než rozměry dopravníku. Pro pohon byly použity již v řadě SYNUS dlouhou dobu úspěšně vyzkoušené stejnosměrné DC motory 24 V, jejichž rychlost se řídí přivedeným řídícím analogovým napětím a vykazují dlouhou životnost bez poruch při nulové údržbě. Navíc je jejich konstrukce velmi lehká, čímž se významně snižuje nežádoucí „mrtvá hmotnost“ dopravníku.

Ovládací a informační panel kontrolní váhy Sartorius Econus.

ECONUS je však v několika ohledech i lepší. Jako nejnovější výrobek obsahuje nový propracovaný systém uživatelsky přívětivého nastavení a seřízení prostřednictvím automatického režimu, který postupným zobrazováním příkazů na obrazovce přesně stylem krok za krokem říká obsluze, co má dělat, aby byla váha správně nastavena.

Ovládání i nastavení váhy se provádí přes docela malý tlačítkový panel s barevným LCD displejem. Ovládací menu je v základním zobrazení displeje tvořeno 5 položkami, ze kterých se stiskem příslušného softwarového tlačítka vybere ta položka, která se dále rozvine na displeji a následně se v ní pohybujete prostřednictvím kurzorových tlačítek a tlačítka OK. Dále se samozřejmě na displeji velkými číslicemi zobrazuje hmotnost aktuálně posledního prošlého produktu či případně informace o produktu aktuálně nastavené provozní šarže či statistické hodnoty hmotnosti vážených / prošlých produktů.

Příklady obrazovek ovládacího panelu váhy Econus.

K elektrickému napojení váhy ECONUS na další zařízení, jako například separátory, váze předcházející plnicí stroje či nadřazený systém, slouží 5 programovatelných spínaných výstupů, rozhraní tendenčního regulátoru, sériová komunikace RS-232 či RS-485 pro přenos aktuálně navážených hodnot nebo následně hodnot statisticky prošlých produktů a nakonec klasické ethernetové rozhraní na konektoru RJ-45 pro vzdálené řízení, spouštění a celkové ovládání váhy z PC se Remote softwarem. Spínané výstupy nemají předem předdefinovaný význam, ale lze je volně definovat z nastavovacího menu na displeji váhy. Lze tedy například volně určit, který výstup budete spínat při podlimitní, nadlimitní či správné hmotnosti produktu, který bude např. informovat i chybné funkci váhy, sloužit jako výstup tendenčního regulátoru, informovat o chodu dopravníků váhy apod.

Optickou či opticko – akustickou indikaci může zprostředkovat signalizační maják, jehož jednotlivá signalizační světla také nemají předem předdefinovaný význam, ale lze je tedy také volně definovat z nastavovacího menu na displeji váhy.

Popis komunikačních výstupů a blokové schéma zapojení a řízení váhy Econus.

Základní parametry (dle výrobce):

 • Název: ECONUS
 • Vážící rozsahy: 600 g / 1,2 kg / 3 kg / 6 kg.
 • Max. vážící výkon: 80 až 120 ks/min.
 • Dopravníky: 3 dopravníky - přívodní/vážící/odváděcí.
 • Délka dopravníků: 300 x 200 až 500 x 300 mm.
 • Rychlost dopravníků: 0,25 až 1,0 m/s.
 • Motory dopravníků: stejnosměrné 24 VDC.<
 • Snímač: klasický tenzometrický ohybový snímač
 • El. výstupy:
  • 5 spínaných výstupů s uživatelem přiřazenými funkcemi,
  • sériová komunikace RS-232/485 pro přenos hodnot navážených hmotností do tiskárny, PLC či PC,
  • LAN komunikace Ethernet 100Base-T pro vzdálení řízení z PC,
  • uložení statistických dat na USB Flash (bude k dispozici v budoucnu).
 • Odlišné nastavení až pro 200 různých produktů.

 • Napájení: 230 VAC.
 • Celkové rozměry: dle rozměrů dopravníků.
 • Dopravní výška: 600 až 1000 mm.
 • Krytí: IP54 (na přání i IP65).
 • Doplňkové funkce:
  • možnost vestavěné separace hmotnostně nadlimitních/podlimitních produktů
  • programovatelný indikace signalizace stavů na světelném majáku
  • možnost zpětnovazebního řízení plničky (přidej / uber).

Balený produkt je aktuálně separován hrabicovým separátorem na odváděcím dopravníku kontrolní váhy Sartorius Econus.

Závěr

Automatické průběžné kontrolní váhy obecně představují základní možnost jak spolehlivě kontrolovat hmotnost celé produkce výrobků, tedy každého výrobku bez výjimky, ať již z pohledu zjištění a kontroly skutečné hmotnosti jednotlivých produktů, či z pohledu kontroly správného obsahu a počtu produktů v hromadném balení prostřednictvím hmotnosti. Zde uvedená kontrolní váha Econus představuje jeden ze základních modelů společnosti Sartorius pro tyto účely, kdy pro náročnější aplikace vyžadující větší rychlost a přesnost vážení jsou v nabídce modely vah "vyšší třídy" (řady SYNUS a EWK 3000). Hlavním distributorem, prodejcem a servisní organizací pro automatické vážící stroje Sartorius je v ČR i na Slovensku společnosti Albertina Trading s.r.o. (http://www.albertina-trading.cz).

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon bro-econus-e.pdf935.74 KB
Hodnocení článku: