Programovatelné logické kontroléry jsou v moderní průmyslové automatizaci využívány nejen k samotnému ovládání technologií, ale rovněž i k odečtu provozních údajů či veličin a jejich následnému zpracování a analýze v dohledových systémech. Co se ale stane, pokud dojde k výpadku síťové komunikace a spojení s kontrolérem se přeruší? Případné problémy nemusí být včas odhaleny a výsledné zastavení provozu či porucha komponent mohou způsobit vysoké finanční ztráty. Je proto vhodné mít k dispozici i záložní konektivitu.
Primární síťové připojení
Pro možnost vzdáleného monitoringu a ovládání je potřeba řídicí systém dané technologie připojit k internetu. Pokud je ale tato technologie umístěna ve vzdálené nebo obtížně dostupné lokaci, či pokud z nějakého důvodu nelze využít stávající konektivitu, připojení nelze realizovat. V takovém případě se majitel či provozovatel nevyhne finančním nákladům spojeným s vytvořením potřebné infrastruktury. Nové řídicí jednotky Axon LTE představují ideální řešení, které minimalizuje čas a náklady na realizaci konektivity.
Záložní síťové připojení
Pokud dojde k výpadku primárního síťového spojení, přeruší se tím komunikace mezi kontrolérem, respektive celou technologií, a dohledovým centrem. Takový výpadek bývá odhalen poměrně brzy, ale čas potřebný pro opravu poruchy může být v řádu hodin až dní. Vzniká tak časová mezera, během které dispečink nedostává žádná chybová hlášení. Důsledkem je riziko pozdní reakce dohledového centra na případné problémy. Díky zabudované LTE konektivitě kontroléry Axon M265 a M565 na výpadek primárního připojení reagují přepnutím na záložní mobilní připojení, čímž zajistí neustálé spojení s dohledovým centrem.
Zaujaly Vás nové řídicí jednotky Unipi? Bližší informace včetně tutoriálů naleznete v tomto článku.