Jste zde

Umělá inteligence a autonomní roboty na letišti v Mnichově

Projekt Digital Testbed Air Cargo připravuje automatizovaná řešení o pro nestandardní situace – do logistiky se vedle autonomních vozíků a manipulátorů zapojí i robotický pes. 

Výzkumníci z Fraunhoferova institutu pro materiálové toky a logistiku IML předvedli 13. května na letišti v Mnichově první výsledky výzkumného projektu Digital Testbed Air Cargo (DTAC) v sektoru letecké nákladní dopravy. Společně s Frankfurtskou univerzitou aplikovaných věd, pojišťovnou KRAVAG a průmyslovými partnery na letišti v Mnichově (Cargogate, CHI, Sovereign Speed a DB Schenker) představili první konkrétní výsledky výzkumného projektu DTAC. 
Letecká nákladní doprava se musí vypořádat s rozdělením mezi nedostatkem zaměstnanců na jedné straně a vysokou mírou propustnosti na straně druhé. Projekt DTAC, který je financován německým Spolkovým ministerstvem pro digitalizaci a dopravu částkou přibližně 7 milionů eur a potrvá do září 2024, se zaměřuje na otázku, jak lze optimalizovat efektivitu a výkonnost řetězce letecké nákladní dopravy. Toho má být dosaženo lepším propojením a digitalizací procesů.

Robotům, kteří pracovali odlišnými způsoby, byly přiděleny klíčové role. Robotický pes Spot od amerického výrobce Boston Dynamics, vybavený skenerem a 4K kamerou, autonomně hlídkoval ve skladu a identifikoval velké skladové palety připravené ke skladování a odpovídající skladovací místa. Autonomně pracující vysokozdvižný vozík převzal mezipřepravu do automatizovaného skladu s vysokými regály a všesměrový, vysoce dynamický robot O³dyn vyvinutý společností Fraunhofer IML byl zodpovědný za přepravu europalet do sousedního skladu.

evoBOT, rovněž vyvinutý společností Fraunhofer IML - dynamicky stabilní systém se dvěma uchopovacími rameny založený na principu inverzního kyvadla a nevyžadující žádné externí protizávaží - ukládal balíky z europalety na dopravní pás rentgenového přístroje a zpět na paletu po rentgenovém procesu. Tyto procesy byly řízeny pomocí softwaru Fraunhoferova řídicího systému openTCS - nízkoprahového nástroje pro koordinaci automaticky řízených vozidel (AGV).

I když během demonstrace, která se konala na letišti v Mnichově, nebyly všechny procesní kroky plně autonomní a některé procesy byly řízeny ručně, výzkumníci věří, že míra automatizace při manipulaci s leteckým nákladem se bude rychle zvyšovat. V budoucnu nás bude umělá inteligence podporovat při koordinaci a řízení vozidel. Poskytne potřebné nástroje a algoritmy, pomocí kterých můžeme předpočítat trasy autonomních robotů a bezpečně se vyhnout kolizím.

https://www.munich-airport.com/company-business-260134 

Hodnocení článku: