Jste zde

Udržitelnější továrna

Svět prochází transformací a snaží se vybudovat udržitelnější budoucnost. Výrobní průmysl vytváří podmínky pro ostatní průmyslová odvětví a pro celý svět ohledně toho, co je možné. Nacházíme se v bodě zlomu - čelíme stárnoucí infrastruktuře, energetické síti, která nebyla po desetiletí aktualizována, a společnosti, která nadále potřebuje stále více energie.

Hledání udržitelných řešení je proto stále důležitější než kdykoli dříve. Téměř jedna třetina světové spotřeby elektrické energie pochází z výroby. V rámci výroby máme jedinečnou příležitost prosazovat inovace, produkovat méně odpadu a omezovat uhlíkovou stopu. Ačkoli je před námi mnoho práce, nastává vzrušující doba na přemýšlení o továrně budoucnosti.

Mikrosítě a jejich výhody pro továrny

Mikrosíť je elektrická síť, která je obvykle připojena k centralizované síti, ale v případě potřeby může pracovat také nezávisle. 
Ve výrobě by bylo možné využívat mikrosíť k napájení továrny během špiček, aby výroba mohla být v provozu nezávisle na větších hlavních energetických sítích, čímž by byla celková síť méně namáhána. Takové řešení také omezuje pravděpodobnost výpadků dodávek energie, které za posledních 20 let narostly o více než dvě třetiny. S našimi vzrůstajícími energetickými potřebami současná elektrická síť stárne a není schopná držet krok. 
V případě ztráty dodávky energie může mít přerušení výroby astronomické dopady za každou hodinu výpadku. Přechodem na mikrosítě mohou výrobci:

  • Snížit svou uhlíkovou stopu, což jim pomáhá posunout se k dosažení uhlíkové neutrality.
  • Vyhnout se nákladným výpadkům, ke kterým dochází v případě přerušení dodávky energie vlivem počasí nebo z jiných příčin.
  • Pomoci snížit zatížení hlavní sítě odpojením své továrny během špiček, což také zajistí celkové snížení nákladů na využití veřejné sítě.

Udržitelná budoucnost

Poptávka po energetických sítích jen narůstá. Populace narůstá, lidé prosazují plně elektrizovanou společnost a roste též spotřeba elektřiny – to vše zatěžuje současný systém.

Vzhledem k tomu, že výroba je natolik velkou oblastí spotřeby energie, existuje mnoho příležitostí, jak energii vyrábět, skladovat a využívat v rámci jednoho systému. Přechodem na mikrosítě má tato energie přínos nejen pro výrobní zařízení. K mikrosíti pro vozové parky lze připojit nabíjecí stanice pro elektromobily (EV), což může mít přínos i pro LED osvětlení a řídicí systémy prostředí budov.

Prosazování stejnosměrného proudu ve výrobě

Stejnosměrný proud, běžně označovaný jako DC, je elektrický proud, který protéká pouze jedním směrem. Stejnosměrný proud v mikrosítích ovlivňuje způsob, jakým se energie pro mikrosítě vyrábí, ukládá a využívá.
U fotovoltaických solárních polí je energie již dodávána ve formě stejnosměrného proudu, a proto odpadá potřeba jejího převodu na stejnosměrný průběh, jako je tomu u větrné nebo vodní energie. Energie se generuje, ukládá a využívá ve stejnosměrné podobě, což zvyšuje účinnost a snižuje náklady. Takové řešení je užitečné, pokud uvažujeme o skladování energie.

Evropa jde v čele

Stejně jako případě většiny toho, co se odehrává na poli udržitelnosti, jde Evropa v čele. Po celé Evropě působí společnosti, které se zabývají upgradem na stejnosměrný proud a zkoumají celkové výhody a přednosti, včetně udržitelnější budoucnosti pro výrobu.

S cílem propagace stejnosměrných sítí a jejich uvedení na trh založili přední společnosti v oboru, akademická obec a výzkumní pracovníci alianci Open Direct Current Alliance (ODCA). Tato skupina vede diskusi o využití stejnosměrných technologií pro udržitelnější budoucnost a úsporu zdrojů. To je něco, co očekáváme, že uvidíme v USA, ale tam ještě nejsme. Skupina také pracuje na vývoji standardních definic toho, co znamená udržitelný rozvoj, protože i ty mohou být v různých místech světa značně odlišné.

Partneři společnosti DigiKey stojí v čele

Společnost DigiKey pomáhá výrobcům využívat alternativní zdroje energie prostřednictvím dostupnosti klíčových produktů nezbytných pro jejich vývoj.

Výrobci využívají pro své návrhy naši širokou nabídku produktů, které jsou skladem i připravené k odeslání. Spolupracujeme s výrobci jako Schneider Electric a Panduit, kteří jsou lídry v oblasti inteligentních výrobních procesů včetně vývoje mikrosítí a produktů nezbytných k uvedení těchto návrhů do praxe.

  • Společnost Schneider Electric se specializuje na digitální automatizaci a energetický management. Pomáhají svým zákazníkům inovovat a provozovat chytřejší a energeticky účinnější výrobní provozy. 
  • Společnost Panduit pomáhá výrobcům zařízení a smluvním výrobcům organizovat, připojovat a chránit systémy elektrických vodičů a kabelů pro dosažení optimálního výkon. Jejich řešení pomáhají zákazníkům dosáhnout cílů v oblasti udržitelnosti a nabízejí vše od síťové infrastruktury po řešení solárních panelů.

DigiKey a továrna zítřka

Ve společnosti DigiKey chápeme, jak je důležité mít k dispozici správné produkty, které umožňují technologii a inovace. Naše produkty jsou připraveny k odeslání kamkoli po celém světě. Usnadňujeme našim zákazníkům podnikání, což je důležité pro celý tým společnosti DigiKey. 

Nabízíme také bezplatné nástroje, např TechForum společnosti DigiKey, kde mohou inženýři najít odpovědi na běžné otázky nebo položit své vlastní otázky. Technik nebo inženýr DigiKey nebo jeden ze 7 000 členů TechFora se zapojí a nabídne rady. Je to neuvěřitelný zdroj některých z nejbystřejších myslí. 
Existují výrobci, kteří vedou cestu používáním alternativních zdrojů energie, vytvářením mikrosítí a používáním vznikajících technologií ke kompenzaci jejich uhlíkové stopy a podpoře udržitelnější budoucnosti.

Chcete-li se dozvědět více, podívejte se na DigiKey's Videoseriál Factory of Tomorrow.

Eric Halvorson je manažer partnerského marketingu ve společnosti DigiKey . Společnost DigiKey je uznávána jako globální lídr a neustálý inovátor v oblasti špičkové obchodní distribuce elektronických součástek a produktů pro automatizaci po celém světě, která poskytuje více než 17,2 milionů součástek od více než 2 800 kvalitních značkových výrobců.

 

Hodnocení článku: