Jste zde

Udržitelná optimalizace času a nákladů v logistice

Co mají společného spolehlivé dodací lhůty, bezchybná výroba a agilní výroba? Všechny vyžadují bezproblémovou transparentnost procesů. V tomto směru pak automatizace s použitím RFID má mnoho co říct. Proto bude i jednou z hlavních náplní MSV 2022.

Zastaralé procesy, složité struktury a vysoký tlak na náklady představují pro společnosti ve výrobním průmyslu a logistice stejnou výzvu: rychlé rozhodování podle informací v reálném čase je stále důležitější pro udržení konkurenceschopnosti. Jak ale tyto informace získat?

Systémy RFID překlenují propast mezi fyzickým světem výroby a systémy MES a ERP ve virtuální oblasti IT. Propojením objektů s IT daty systémy RFID realizují potřebnou transparentnost pro digitalizované dodavatelské řetězce. Souhrnné informace, jako jsou časy, místa, uživatelé nebo dokončené procesy, umožňují realizovat automatizované výrobní a objednávkové procesy, identifikace zdrojů chyb nebo přesné předpovědi úzkých míst. Tímto způsobem se zvyšuje efektivita a rozvíjí odolnost vůči zdánlivě nepředvídatelným událostem.

Sledování zásilek a materiálu

Například společnost ABB dosáhla 60% nárůstu produktivity díky digitalizaci výroby, včetně sledování toku materiálu pomocí systému RFID přímo propojeného s podnikovým SAP / ERP systémem. Když do továrny přijede nákladní automobil, aby dodal zboží, čtečky RFID zaregistrují každou položku dodávky přímo do systému SAP a nabídnou okamžité informace o dostupnosti.

Podobně i strojírenská skupina Sandvik, známá prakticky pro všechny aplikace ve stavebnictví, realizovala transparentnost pohybu materiálu zavedením automatizovaných procesů příjmu pomocí RFID. Při výrobě těchto produktů se spoléhá na desítky dodavatelů surovin po celé zemi a chtěla mít kontrolu a dobrý přehled o svých příchozích procesech včetně nákupních objednávek a dodávek od dodavatelů. Jakmile je společnost připravena dodat zákazníkovi objednávku, každá manipulační jednotka bude monitorována pomocí RFID. Firemní systém SAP dokončí papírování, poté se všechny manipulační jednotky přesunou do oblasti expedice a naloží se na nákladní automobily. Proces nakládky je opět monitorován a ověřován pomocí RFID. Zatímco pomalé manuální procesy příjmu mohou způsobovat chyby, viditelnost položek v reálném čase v ERP systému poskytuje úsporu času, protože odpadlo ruční skenování čárových kódů.

Kompletní RFID sledovací systém

Pro rozsáhlé efektivní a spolehlivé řešení RFID sledovacího systému je dobré využít nějaké kompletní odladěný systém posktující současně jak snímací hardwarové komponenty, tak již připravný software s cloudovým řešením. Například Turck Vilant poskytuje takový předkonfigurovaný kompletní systém RFID sledování. Například bylo integrováno do ERP V10 systému společnosti Sandvik, kde pro každou obdrženou objednávku systém přímo vytvoří štítek RFID přepravy vystavený prostřednictvím RFID tiskárny u dodavatele, který je následně připevněn / přiložen před odesláním. Takto může být každá zásilka automaticky zaregistrována, jakmile vstoupí do závodu.

Palety a další kontejnery procházejí automatickými RFID bránami, které načtou informace a automaticky je odešlou do ERP systému prostřednictvím softwaru serveru Vilant. V reálném čase je tak objednávka vyřízena se 100% přesností. Protože se systém zbavil ručního psaní a čtení čárových kódů, vedl k menšímu počtu výrobních přestávek a okamžitému zpřesnění stavu zásob, což umožnilo snížit úroveň zásob. Například distribuční centrum Jysk v Nässjö zásobuje prodejny nábytku JYSK zbožím, jako jsou matrace, židle, stoly a ložní prádlo. Výrobky jsou denně vychystány a baleny až na 2 000 paletách. Externí řidiči pak palety nakládají na svá nákladní vozidla, přičemž zde všechny ruční procesy jsou náchylné k chybám. Použití RFID technologie tomu pomáhá zabránit.

Sledování pytlů Big Bag

Při přepravě chemikálií se dost často využívají univerzální pytle Big Bag a je zde třeba brát v úvahu přísné právní předpisy i požadavky týkající se sledovatelnosti. Společnost vyrábějící hnojiva, která se potýkala s manuálními a částečně nekonzistentními procesy v dodavatelském řetězci proto zavedla RFID systém místo čárových kódů a tedy bezkontaktní sledování původu i obsahu každého Big Bagu.

Protože RFID nevyžaduje přímou viditelnost, poskytuje více spolehlivý systém. Za tímto účelem byl konec každé výrobní linky vybaven zařízením pro čtení RFID tagů na velkých vacích. Kromě toho jsou RFID čtečkami vybavena i užitková vozidla, jako jsou nákladní automobily, vysokozdvižné vozíky a traktory. Inteligentní algoritmy zjišťují, které vaky Big Bag jsou právě umístěny na vidlicích vysokozdvižného vozíku a expedovány zákazníkům. Tak jsou identifikovány při nakládání, takže i zde je zaručena skvělá sledovatelnost. Implementace RFID tak zajistí uživateli soulad s právními předpisy a kontrolu nad výrobním a dodacím procesem od výroby až po logistiku.
 

Decentralizované UHF RFID řešení

Pro efektivní a transparentní toky zboží lze použít systém Turck RFID s čtecími / zapisovacími hlavami UHF a kompaktními rozhraními TBEN-S. Čtecí / zapisovací hlavy Turck TN-Q120 a TN-Q175 UHF přenášejí informace o obsahu přepravních palet, zatímco RFID rozhraní TBEN-S a TBEN-L umožňují rychlý přenos dat do systému ERP. Například čínský systémový integrátor New Trend International Logistics Technology Co., Ltd. se proto rozhodl použít právě technologii UHF-RFID, protože přenos mezi čtečkou a tagem probíhá i na několik metrů. Informace jsou také zachyceny, i když se objekty pohybují vysokou rychlostí. Například chemická společnost přepravuje zboží na vratných paletách.

RFID štítek opatřený jedinečným ID je vložen do každé přepravní palety, aby bylo možné spárovat data s dopravovaným materiálem nebo výrobkem. To provádí čtecí / zapisovací hlava Turck TN-Q120. Stejné čtečky jsou pak instalovány i ve skladu podél automatizované dopravní linky a zaznamenávají příchozí a odchozí pohyby zboží i přesnou polohu palet. RFID hlavy TN-Q120 ve tvaru krychle vyhovují normě ISO 18000-6C a díky svému krytí IP67 mohou fungovat i v drsném prostředí s teplotami -20 až +50 °C. Čtecí / zapisovací hlavy TN-Q175 se pak hodí na jiných místech, kde je vyžadována obzvláště vysoká úroveň výkonu. Umožňují totiž spolehlivé čtení až devíti naskládaných palet.

Decentralizovaný monitoring chladicích stanic

Při výrobě automobilových kabelových svazků musí zalisované konektory nejprve po určitou dobu vytvrdnout, než je zaměstnanci mohou dodávat do dalších výrobních kroků. Aby bylo zajištěno dodržení předepsaných dob chlazení, společnost Turck nabízí snadno instalovatelné řešení se sloupovými světly informující o příslušném stavu procesu prostřednictvím interakce čtečky RFID a kompaktním FLC modulem RFID rozhraní TBEN-S2. Za tímto účelem HF čtecí/zapisovací zařízení TNLR-Q80L400 čte RFID tag připevněný ke stojanu kabelového svazku. Když je detekováno identifikační číslo, TBEN-S2 spustí časovač a aktivuje signální světlo. Decentralizované řízení tohoto úkolu tak odlehčuje centrálnímu řízení.

Sledování výroby bez databáze a PLC

Firma Kirschenhofer Maschinen GmbH vyvinula systém řízení výroby a zajištění kvality pro Britax Römer pomocí RFID tagů a multiprotokolových RFID I/O modulů Turck TBEN-S napojených na software Labview od National Instruments. Kirschenhofer díky tomu implementoval sledovací systém pro dětské sedačky bez jakýchkoliv ovladačů vyšší úrovně nebo centrálních databází. To zajišťuje kvalitu a umožňuje později rychle a snadno identifikovat produkt i v jeho obalu – na jakémkoli místě a bez přístupu k databázi. Turck také nabídl i inteligentní štítek TW-L36-18-F-B320 s 320 bajty dat. To je dokonce více paměti, než je minimální požadovaná velikost pro pozdější vylepšení systému, pokud by bylo nutné přidat nějaké nastavené měřicí rozsahy nebo více stanic.

Závěr

Společnost Turck pak bude své RFID systémové produkty prezentovat i na letočním veletrhu MSV 2022 v pavilonu A2.

Mezinárodní strojírenský veletrh se koná na brněnském výstavišti od úterý 4. října do pátku 7. října 2022. Veletrhu se zúčastní přední dodavatelé automatizační techniky, elektroniky a robotiky. Společně s MSV se konají i specializované veletrhy IMT, PLASTEX, WELDING, FOND-EX a PROFINTECH. Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin. Vstupenky jsou nejvýhodněji k dostání online. www.bvv.cz/msv/ 

Odkazy:

Hodnocení článku: