Jste zde

Typizované rozvaděče s měniči INVT– lepší alternativa měničů IP54 a nejen to

Typizované cenově výhodné rozvaděče pro regulaci otáček asynchronních třífázových elektromotorů do výkonu 2,2kW slouží k rychlému doplnění regulace pohonu. Na rozdíl od měničů s krytím IP54 (a vyšším) jsou tyto rozvaděče robustnější a lépe chrání měnič před poškozením a znečištěním. Ovládací prvky jsou v průmyslovém provedení a v případě poškození je lze snadno vyměnit.

Základem rozvaděčů je vektorový frekvenční měnič INVT řady GD20EU. Rozvaděče se vyrábí v mnoha variantách a to podle výkonu měniče, napájení 1f/3f, způsobu ovládání a rozmístění ovládacích prvků. Rozvaděč je tvořen oceloplechovou skříní a je dále vybaven hlavním vypínačem, jistícím prvkem a průmyslovými ovládacími prvky. Stav zapnutí rozvaděče signalizuje bílá LED kontrolka. Ke změně otáček slouží potenciometr (otáčky lze i zvyšovat nad jmenovité otáčky), ovládacími prvky lze dále pohon spustit nebo zastavit a lze změnit směr otáčení. Rozvaděče jsou uzavřené bez ventilace, chladič měniče je tím chráněn proti zanesení nečistotami. Rozvaděč slouží k rychlému doplnění regulace daného pohonu a uživateli odpadá řešení dokumentace a výroby.

 

Využití: dopravníky, obráběcí stroje, CNC, čerpadla, ventilátory a další. Časté využití je doplnění regulace otáček vřeten u starších vrtaček, soustruhů, frézek, čímž odpadá změna rychlosti změnou převodového poměru. Většinou stačí použít jeden nebo dva převodové poměry a o zbytek se postará měnič.

Rozvaděč obsahuje: 

 • vektorový frekvenční měnič INVT řady GD20-EU (výkon dle typu rozvaděče), měnič je nastavený
 • oceloplechovou skříň
 • ovládací prvky, signalizace zapnutí bílou LED kontrolkou
 • jištění, hlavní vypínač, odrušovací filtr
 • svorky pro připojení napájení a svorky pro připojení motoru, průchodky
 • výrobní štítek, ES prohlášení o shodě, schéma zapojení

Způsob ovládání:

 • ovládání tlačítky – spuštění pohonu tlačítkem „Start“, zastavení pohonu tlačítkem „Stop“, změna směru otočným přepínačem s aretací v poloze (změnu lze provést i během chodu).   
 • ovládání otočným přepínačem – ke spuštění pohonu slouží třípolohový otočný přepínač s aretací, středová poloha vypne pohon, krajní polohy spustí pohon v jednom nebo druhém směru

Zadávání frekvence:

 • potenciometrem – cermetový s dlouhou životností, ukazatel stupnicí s rozsahem 0 až 10

Umístění ovládacích prvků:

 • přední – ovládací prvky jsou umístěny na dveřích rozvaděče (pozici pantu lze zvolit) 
 • boční – ovládací prvky jsou umístěny na boku rozvaděče (pozici pantu lze zvolit)

Napájení:

 • 1x230VAC – rozvaděč lze připojit do jednofázové zásuvky případně pevným připojením. Výstup z měniče je třífázový a motor je nutné zapojit do trojúhelníku na 3x230VAC, viz štítek motoru. Měnič neumí řídit jednofázové motory.
 • 3x400VAC – rozvaděč lze připojit do třífázové zásuvky případně pevným připojením. Výstup z měniče je třífázový a motor je nutné zapojit do hvězdy na 3x400VAC, viz štítek motoru. 

Krytí:

 • IP54 – minimální krytí rozvaděče. Ovládací komponenty jsou v krytí IP65, potenciometr v krytí IP54 (lze použít i potenciometr s vyšším krytím). 

Další možnosti:

 • Měnič je možné zapojit a nastavit i pro jiné aplikace. K dispozici je PID regulace, externí zadávání rychlosti, komunikace ModbusRTU RS485 a další. Měnič je vybaven bezpečnostními vstupy STO pro možnost blokování od bezpečnostního okruhu. Lze také doplnit externí displej pro digitální zobrazení např. frekvence (otáček).

Příklady provedení:

Provedení rozvaděče s předním umístěním prvků, ovládání otočným přepínačem

Provedení rozvaděče s bočním umístěním prvků, ovládání tlačítky

Rozvaděč velikosti 300x300x210mm (v x š x h), pro rozvaděč 300x250x155 (v x š x h) viz. stránky výrobce

 • Provedení přední – umístění na dveřích       

     Ovládání tlačítky                                   Ovládání otočným přepínačem

 • Provedení boční – umístění na boku, ovládání tlačítky

 • Provedení boční – umístění na boku, ovládání otočným přepínačem

Typová tabulka

Závěr

Jsme výhradním autorizovaným distributorem značky INVT na ČR a SR trhu. Tyto rozvaděče vznikly na základě žádosti našich zákazníků a tvoří přidanou hodnotu samotných měničů kmitočtů. Zákazníci oceňují především robustnost provedení, rychle a snadné nasazení do provozu. Ve srovnání s měniči s vyšším krytím jsou rozvaděče vybaveny jistícím prvkem, který je většinou nutné doplňovat. Také samotný měnič s vyšším krytím je dražší než zde použitý měnič a následná výměna v případě poškození není tak finančně náročná. Mnohem více informací se lze dozvědět na produktových stránkách www.invtcz.cz a na e-shopu. V případě zájmu můžeme vyrobit i rozvaděče pro větší výkony, použít měnič s dvěma výstupy pro dva motory nebo měnič s průmyslovou komunikací.      

Veškeré informace poskytl výrobce rozvaděčů a výhradní autorizovaný distributor INVT: JRX automation s.r.o.

Odkazy: 
https://www.invtcz.cz/ 
https://www.invtcz.cz/eshop

Hodnocení článku: