Jste zde

Turck TL50 - zajímavý maják pro průmyslové aplikace

Většina lidí by asi řeklo, že na majáku pro průmyslové stroje nelze nic zlepšit. Turck však vytvořil signalizační světelný 1 až 5 barevný maják bez i s houkačkou, který se ve své konstrukci proti konkurenci dost liší. Má to výhody i nevýhody...

V nabídce společnosti Turck lze najít zajímavý indikační maják pod označením TL50, který sice vypadá jako klasický majáky konkurenčních firem, které se obvykle skládají ze soklu a modulů různých barev (například viz TEST – Signální maják Auer se zvukovou signalizací), ale v reálu je od nich dost rozdílný. Pomineme-li drobnější rozměry, které však nejsou na úkor mechanické odolnosti či intenzitě osvětlení, je zásadní rozdíl proti konkurenci provedení připojovacího soklu.

Maják je totiž nabízen v provedení s již připevněným 2 m kabelem k soklu, který napájí jednotlivé moduly majáku, nebo je k dispozici provedení s 4-,5- nebo 8pinovém EURO konektoru typ QD, podle počtu připevněných modulů (1 až 6). To však ve výsledku znamená, že maják Turck TL50 není modulární tak, že si nakoupíte do zásoby komponenty a pak si potřebnou konfiguraci prostě jen sestavíte. Zde je situace odlišná. Maják se dodává již v celku a nabízí i objednává maják v celé své konečné konfiguraci, tedy musíte dopředu vědět, co potřebujete (kolik světel, jaké barvy a zda s houkačkou či bez). Turck to obsahuje tím, že se ušetří čas na instalaci, protože zde prostě maják je vezmete a zasunete konektor a hotovo, zatímco u konkurence musíte to složit a hlavně se „zlobit“ s nakontaktováním přívodního kabelu (vodičů). To sice ano, ale prostě tu trošku schází ta univerzálnost.

Prezentace provedení majáků Turck TL50.

Objednat lze provedení s různým počtem světel 1 až 5 bez akustické indikace nebo včetně piezohoukačky umístěné vždy na vrchu majáku a generující hluk o intenzitě až 95 dB. Vybírat lze z barev: zelená, žlutá, červená, modrá či bílá. Výhodou provedení svítících bloků zde u TL50 je fakt, že v případě, že nesvítí se jeví jako šedivé, tedy je na první pohled a i při přímém osvětlení okolním světlem jasně patrné, zda svítí či nikoli. Světelná signalizace je tak jasnější a výraznější. To je dáno tím, je krytky světelných modulů jsou sami osobě šedivé a až samotný uvnitř umístěný zdroj světla vydává světlo příslušné barvy. Tedy krytky zde nefungují jako barevné filtry, jak je u jiných majáků běžné.

Osvětlovací moduly jsou dnes již samozřejmě LEDkové, tzn. velmi dlouhou životnost (více jak 100 tisíc hodin) a velmi nízkou spotřeby energie, což se v případě trvalého svícení dlouhodobě vyplatí. Tyto dvě vlastnosti však platí obecně u všech majácích s LED osvětlením. Majáky Turck TL50 jsou optimalizovány pro stejnosměrné napájení 18 až 30 VDC, případné střídavé 24 V napájení. Spotřeba je přitom cca 45 mA na jedno svítící světlo. Výhoda je možnost si vybrat verzi s ovládání (zapínání / vypínání světel) typu NPN nebo PNP.

Příklady zapojení / ovládání majáku TL 50 (2 světla + houkačka a 4 světla + houkačka).

Z pohledu mechanické odolnosti je však maják TL50 velmi dobře přizpůsoben průmyslových podmínkách. Standadně je totiž dodáván s krytím IP67, čímž je vhodný i pro čistění tlakovou vodou (například v potravinářském průmyslu) a navíc se plat zdá dost houževnatý pro menším ránám. Konkrétní informaci v tomto směru však budu moci říct až po praktickém testu majáku. Údajům výrobce o provozní teplotě -40 až 50°C bych však věřil.

Z pohledu možností upevněné majáku na stroj, zařízení, rozvaděč, konstrukci, či zeď, je zde poměrně hodně různých možností, které navíc nepředstavují nutnost dokupovat příliš velké množství různých upevňovacích dílů. K dispozici je jak „klasická noha“ pro upevnění majáku na rovný podklad, tak hned několik různých úhlových držáků pro upevnění na různé konzole či konstrukce z jeklů či úhelníků nebo pro přimontování na zeď.

Při upevňování se navíc projevuje výhoda provedení s připojovacím elektrickým eurokonektorem, protože je vždy za všech situací zajištěno zmíněné krytí IP67 bez ohledu na mechanické upevnění majáku.

Příklady možného upevnění pomocí "držáků" nabízené spolu s majákem TL50.

 

Základní parametry:

 

  • Napájecí / spínací napětí světel: 18 až 30 V dc
  • Spotřeba: max. 45 mA na barvu
  • Barva světel: zelená, červená, žlutá, modrá, bílá
  • Počet světel: 1-5
  • Odezva na zapnutí: 10 ms
  • Zvuková signalizace: piezosiréna max. 95 dB
  • Připojení: 2m kabel (1 až 8 žil) nebo 4-, 5- nebo 8pinový M12 EURO-QD konektor
  • Provozní teplota: -40 až +50 °C
  • Krytí: IP67

 

Článek vytvořil z podkladů výrobce: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: