Jste zde

TEST - Přídavný displej LDU-400 nejen pro hladinoměr ULM-53

Nejen k ultrazvukovému hladinovému snímači Dinel ULM-53 lze dokoupit i některé doplňky. Jedním z nich je zajímavý přídavný LED displej v podobě malé kostičky, který zobrazuje hodnotu proudového výstupu a nasouvá se na konektor DIN 43 650. Vkládá se tak mezi snímač a jeho připojovací svorkovnici a nijak nemění připojení hladinoměru. Modul displeje lze kdykoliv snadno vyjmout nebo nainstalovat. Lze je použít na každý snímač s výstupem 4-20 mA a konektorem DIN 43 650.

Minulý týden jste si mohli přečíst TEST ultrazvukového hladinoměru ULM-53 českého výrobce DINEL (viz článek TEST ultrazvukového hladinoměru Dinel ULM-53). To však není vše. Nejen tento snímač lze na přání dovybavit ještě přídavkem v podobě jednoduchého LED displeje s označením LDU-400, který se nasazuje na konektor pro nasunutí připojovací svorkovnice. Ten se pak nasadí až na samotnou kostičku displeje, takže celý hladinoměr s displejem se jen protáhne na výšku a jinak své proporce ani funkci nezmění.

Displej tak plní sice jen jednu, ale to zásadní funkci. Místní zobrazení hodnoty pro techniky nebo obsluhu pohybující se v místě měření. Pokud je výstup snímače napojen až někam do vzdáleného systému (PLC). Je často nepraktické, že není možné na místě snadno vizuálně ověřit nejen správnou funkci a nastavení snímače, ale i samotného výstupu. Pokud by výstup nefungoval, ani na displeji by se nic neobjevilo.

Konstrukce přídavného displeje LDU-400

Z pohledu provedení samotného displeje jde o takovou pravidelnou krychličku elektricky průchodnou, což znamená, že co do ní na spodní straně vstupuje pak i na její horní straně zase vystupuje. Materiál pouzdra rozměrů 42,5 x 42,5 x 48 mm je sice plast, ale za to dost houževnatý, takže by měl vydržet i drsnější zacházení v těžkém průmyslu. Samotná zobrazovací část je tvořena jednoduchým segmentovým červeným LED displejem, takže nic převratného, ale v praxi to postačí. Jeho výhodou je jasný svit, což v častém šeru či tmě některých průmyslových provozů, je vítané. Jednoduchost konstrukce také umožnila napájení přímo ze stejného napájení, jako samotného hladinoměru (či jiného snímače, na kterém bude umístěn).

Z uživatelského pohledu je použití úplně jednoduché. Pokud zapojíte čerstvě vybalený modul bez jakéhokoliv nastavování, ukazuje přímo v miliampérech hodnotu proudu proudového výstupu snímače. Závislost výstupního proudu je pak dán nastavením samotného hladinoměru. Mimo to však modul umožňuje přiřadit krajním hodnotám 4 mA a 20 mA libovolnou hodnotu v rozsahu 0,000 až 9999. Tím jsou dány zobrazovací meze, mezi kterými je hodnota zobrazována úměrně k hodnotě proudu smyčkou. Například v mém případě jsem si nastavil ultrazvukový hladinoměr ULM-53 na režim měření výšky hladiny tak, že nulové hladině (prázdná nádoba) odpovídala hodnota 0,0 cm a maximální hladině (plná nádoba) odpovídala hodnota 45,0 cm. Při postupném nalévání kapaliny do nádoby pak postupně hodnota na displeji rostla po desetinách cm.

Přiřazení hodnoty a nastavení desetinné tečky se provádí pomocí jednoduchoučkého menu a dvou tlačítek. Ptáte se, kde jsou? Takticky pod čelním vrchním krytem displeje. Asi z důvodu maximálních finančních úspor a s vědomím, že patrně nastavování mezí se bude provádě maximálně párkrát ročně, jsou tlačítka umístěna přímo na miniaturním plošném spoji, na kterém je připájený i displej a mikrokontrolér a celá jeho elektronika. A asi aby si displej zachoval velký stupeň krytí IP65 je zvolený právě tento přístup. Pravdou však je, že při častém vyšroubovávání čtyřech křížových šroubků by uchycení vrchního krytu asi pouzdro displeje moc dlouho nevydrželo. To je asi jediná vada na kráse celého displejového modulu, který je jinak velmi zajímavý.

 

Připojený přídavný displej LDU-400 se sejmutým i nasazeným displejem (nahoře a vlevo) a v nastavovacím režimu s položkou umožňující přiřazení hodnoty proudu 20 mA (vpravo).

Základní parametry displeje LDU-400

  • Vstupní signál: 4 až 20 mA
  • Úbytek napětí: menší než 5 V
  • Displej: 7segmentový LED, 4-místný, výška 7 mm
  • Zobrazovací možnosti:
    • volně programovatelné jednotky
    • libovolně nastavitelná destinná čárka
  • Přesnost měření: 0,2% +/- 1 digit
  • Připojení: konektor dle DIN 43 650 (Hirschmann GDM 2009)
  • Nastavení:
    • pomocí displeje a 2 tlačítek pod krytem
    • uloženo v EEPROM
  • Krytí: IP65
  • Rozměry: 42,5 x 42,5 x 48 mm
  • Hmotnost: 0,1 kg
  • Provozní teplota: 0 až 60°C

Závěrem...

Zde představený displej LDU-400 je zajímavým doplňkem nejen k uvedenému ultrazvukovému hladimoměru ULM-53, ale k jakémukoliv snímači s proudovým výstupem 4-20 mA a konektorem DIN 43 650. Na měřené veličině ani rozsahu prakticky nezáleží. Pokud tedy potřebujete mít i v místě měření přehled o aktuálním stavu, je toto jistě vhodná položka k zamyšlení. Použití LED displeje je v této aplikaci myslím si správné a plně dostačující, včetně nastavení displeje jednoduchým menu. I provedení připojení k snímači je vymyšleno na výbornou. Dle mého názoru jedinou vadou na kráse tohoto krychlového modulu je nutnost sejmutí krytu pro provedení nastavení. Zvláště to může být problematické ve velmi špinavých provozech, například uhelných elektráren či dolů, kde je všude plno prachu a při každém takovém sejmutí krytu hrozí zašpinění elektroniky nebo minimálně poztrácením šroubků.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: