Jste zde

TEST – Nastavitelná siréna Auer SDE s IP 65 a hlukem až 107 dB

Zvuková signalizace se používá stejně často jako světelná. Pro tyto účely se vyrábějí a prodávají sirény a houkačky. Dnes se podíváme na zoubek jedné docela levné masivní piezosirény s IP65 (tedy vhodná i pro venkovní použití) z nabídky německé společnosti Auer.

Pro zajištění zvukové signalizace detektoru kovů bylo potřeba vybrat vhodnou sirénu, která by současně splňovala požadavek na velký stupeň krytí pro potřeby nasazení ve venkovním prostředí, dostatečnou intenzitu zvuku (hluku) a také nízkou cenu. Zároveň zde byl od zákazníka požadavek na přerušovaný tón, přičemž výstupní kontakt zařízení zapínající sirénu neposkytuje možnost periodického přepínání. Nakonec padla volba na cenově příznivou sirénu značky Auer s označením SDE. Ta totiž při krytí IP65 generuje hluk až 107 dB a na základě přepnutí vnitřního přepínače umožňuje zvolit trvalý nebo přerušovaný tón.

Na první pohled křehčí plastová konstrukce pak vykazuje solidní odolnost a zároveň slušnou cenu cca 1 500,- Kč s úhlovým držákem. Proti nim například odolnější provedení elektromechanické sirény v hliníku, která však poskytuje pouze houkání trvalým tónem, stojí od stejného výrobce cca 3 000,- Kč.

Obecné požadavky na sirény a jejich běžné typy

Dříve než se dostaneme ke krátkému testu sirény Auer SDE, je možná dobré si obecně připomenout některé základní obecné informace a požadavky na tyto akustické signalizační zařízení. Za siréna nebo houkačku nemůže označovat jakékokoliv zařízení generující zvuk. Obecně se pod tímto označením rozumí zařízení, které generuje stálý, periodicky proměnný nebo střídavý tón či směs tónů (frekvencí) s intenzitou (akustickým tlakem) větším než 65 dB, přičemž prakticky by se měla pohybovat alespoň 15 dB nad předpoládaným hlukem okolí. Stejně tak frekvence generovaného zvuku by měla být volena tak, aby byla výrazně odlišná od běžné frekvence okolního hluku a zároveň stále ještě dobře vnímatelná lidským uchem. Obvykle se využívají frekvence v rozsahu cca 300 až 3000 Hz. Samozřejmě proměnný nebo přerušovaný zvuk je lépe zaznamenatelný než stálý tón, který přece jenom může zaniknout v hluku okolního prostředí. V následující tabulka pak ukazuje, jak se snižuje akustický tlak (hluk) v závislosti na vzdálenosti od sirény.

Z pohledu provedení sirén, houkaček a dalších signalizačních akustických zařízení, se běžně můžeme setkat s následujícími konstrukcemi:

  • Elektromechanické zvonky a houkačky (horny) - frekvence zvuku cca 100 až 150 Hz a pracují podobně jako reproduktory na principu elektromagnetického vychylování hliníkové membrány, která generuje zvuk. U zvonků pak samozřejmě jde o vychylování kladívka, které pak naráží do zvonku, který rezonuje a generuje zvuk. Vzniká tak typický hluboký a dobře slyšitelný hluk.

  • Piezosirény - využívají piezoelektrického jevu křemeného krystalu, který mění svů tvar, pokud se na něj připojuje pulsní proměnné napětí. Pokud se krystal připevní na mosaznou destičku, tak ta vytváří potřebné vibrace a tedy i generuje typický pištivý zvuk s frekvencí okolo 2 - 3 kHz. Ten sice již není pro člověka tak dobře slyšitelný jako nízká frekvence elektromechanických houkaček, ale zase je zde možné dosahovat vysoké hlasitosti s hodnotami i přes 100 dB.

  • Motorové sirény - ty produkují klasický nezaměnitelný "vřeštící" zvuk. Jejich nevýhoda je pak velká spotřeba el. energie (el. proudu), a proto je nelze nechat spustěné příliš dlouho.

  • Akustické hlásiče (Ampliony) - ty pak již pracují na stejném principu jako reproduktory, kde se elektronicky generuje požadovaný zvukový signál, který se následně vysílá jako zvuk z reproduktoru.
 

Porovnání hluku generovaného různými typy sirén Auer a některými běžně používanými zařízeními

Změna hodnot akustického tlaku (intenzity hluku v závislosti na vzdálenosti od zdroje

Praktické zkušenosti se sirénou Auer SDE IP65

Siréna Auer SDE není prakticky sama o sobě jen houkačkou. Je totiž součástí rozsáhlé stavebnice umožňující vytvářet na přímém nebo úhlovém soklu až 5patrové signální majáky i s houkačkou, obsahující různé barvy. V mém případě pak jde pouze o sokl s nasezenou houkající hlavicí, bez mezivložených světel.

Sokl v sobě sdružuje jak funkci upevnění houkačky, tak i svorkovnici pro připojení napájení. V mém případě byla siréna v provedení pro napětí 230 VAC, ale také se dodává ve verzi na 24 VDC. Spuštění houkání se provádí tím nejjednodušším způsobem, tedy spínáním napájecího napětí beznapěťovým kontaktem. Délka houkání tak je definována dobou sepnutí tohoto kontaktu, například relé.

 

Siréna Auer SDE sestavená (vlevo) a rozložená na hlavici a sokl (vpravo)

Na sokl se nasunutím a pootočením cca o 10° nasadí a zajistí samotná houkající hlavice. Ta uvnitř obsahuje na plošeném spoji umístěné dva malé přepínače, přičemž jeden definuje slabší či silnější houkání (nižší a větší hlasitost) a druhý provádí již zmíněné přepínání mezi trvalým a přerušovaným tónem. Protože generátor zvuku je v podobě piezoelektrického elementu, její zvuk je tedy tradičně takový dost „pištivý“. Propojení se soklem, případně s moduly světel se realizováno propovacími tyčkami, které v místě soklu při sestavení dotýkají speciálních kontaktních plošek. Jejich vzájemný dotyk se neprovede hned neprodleně při nasazení na sokl, ale až po zajištění hlavice jejím pootočením. Tedy dobře prakticky vymyšlený detail. V případě jen nasazené hlavice je nutné pro houkání přivést napětí mezi vstupy 0 a 5. Svorky 1 až 4 pak slouží opět pro spínání až 4 světelných modulů. Vždy je však jasné, že houkačka bude umístěna až na vrcholu (jako 5. modul) a proto má přidělený ten nejvyšší kontakt.

Porovnání velikosti sirény s rukou

Jak tedy siréna houká? Nemám k dispozici přístroj pro měření hladiny (intenzity) zvuku, ale hodnotě 107 dB by generovaný hluk mohl odpovídat. Tedy při nastavené větší intenzitě vnitřním přepínačem. Pokud si budete funkci zkoušet v uzavřené místnosti, jistě vás zachvíli začne bolet hlava, podobně jako začala bolet mě. V druhé poloze přepínače je již hluk slyšitelně nižší, tedy měl by odpovídat výrobcem deklarované intenzitě cca 92 dB. Bohužel tradiční dost frekvenčně vysoký tón běžných piezoměničů není pro lidské ucho tak výrazný jako hlubší tóny. I oba módy funkce, tedy stálý i přerušovaný tón fungují bez problému, přičemž přerušovaný tón je samozřejmě na postřehnutí výraznější.

Rozložená siréna Auer SDE (nahoře) a detail vnitřku hlavice obsahující i dva přepínače
volící stály nebo přerušovaný tón a intenzitu houkání.

Základní parametry sirény Auer SDE

  • Typ: piezosiréna se stálým nebo přerušovaným tónem
  • Frekvence zvuku: 3,3 kHz
  • Intenzita (akutický tlak): 92 nebo 107 dB
  • Napájení: 230 VAC nebo 24 VDC (dle zvoleného provedení)
  • El. připojení: přes šroubovací svorky
  • Rozměry: prům. 69 mm x výška 185 mm
  • Hmotnost: cca 130 g
  • Poudro: černé polykarbonárové
  • Krytí: IP 65
  • Pracovní teplota: -25 až 70°C

Ukázky možných provedení upevňovacích soklů z nabídky Aueru (zde provedení světla se sirénou)

Závěrem ...

Na závěr jsme se dostali k ceně této sirény / houkačky. Ta se u prodejce a zastoupení společnosti Auer v ČR prostřednictvím pražské společnosti EIG – OEM Automatic s.r.o skládá ze dvou položek: samotné houkající hlavice s cenou cca 900,- Kč a univerzálního úhlového upevňovacíjo a připojovacího soklu za cca 600,- Kč. Ten lze té využít i pro nasazení světelných modul (hlavic) pro optickou indikaci. K dispozici je i přímý sokl (držák) vypadající jako taková ta moderní plastová nožička pod skříně kuchnické linky. Opět však obsahuje svorkovnici a onen důmyslný zaklikávací a „tyčkový“ systém připojení hlavic. Cena je však o něco nižší, jestli s dobře pamatuji.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: