Jste zde

TEST - Miniaturní levný čítač/chronometr Crouzet CP2

Čítače a chronometry CP2 francouzské firmy Crouzet patří k nejmenším podobným panelovým přístrojům na trhu. Velikost srovnatelná s kovovou padesátikorunou umožňuje jeho vestavění do téměř jakékoliv krabice, přitom nabízí LCD displej se 7 mm velikými znaky a vstupy s masivními šroubovacími svorkami. Zajímavé je i napájení lithiovou baterií, která je součástí dodání přístroje a cena pod hranicí 1000 Kč.

Někdy vyvstane potřeba načítat a zobrazovat počet impulsů generované výstupem nějakého zařízení, počítat stisky tlačítek či kontaktů nebo počítat / načítat a zobrazovat provozní hodiny, například pro určení celkové doby běhu zařízení pro potřeby záruky a servisu. K těmto jednoduchým účelům lze použít levná a jednoduchá opravdu miniaturní a bateriově napájená počítadla firmy Crouzet, které v České republice mimo jiné prodává firma OEM Automatic spol. s.r.o.

Že jde o vskutku miniaturní panelové přístroje, dokládají jak rozměry panelu 24 x 48 mm, tak i malá hloubka pouze 37 mm, která dovoluje vestavbu i do malé krabice nebo rozvaděče. Na následující fotografii je pro porovnání použita mince desetikoruna, která opravdu není o moc menší. Tím, že je přístroj, ať již v provedení počítadlo impulsů nebo času, je napájeno v pouzdru uloženou lithiovou baterií, která popravdě v těle přístroje zabírá většinu místa, ale zase vydrží přístroj napájet více jak 5 let. Ve výsledku tak je Crouzet CP2 i přímou náhradou dříve používaných mechanických počítadel s vyraženými čísly na otáčených kotoučích.

 

Počítadlo (čítač impulsů / chronometr) Crouzet CP2 je opravdu malý přístroj

Bližší popis počítadla CP2

Hned na první pohled zaujme již velikost samotné malé krabičky, ve které je počítadlo Crouzet CP2 zabaleno společně s poskládaným návodem. Elektronika zabudovaná do černošedého plastového pouzdra opatřeného spolehlivým, ale zároveň jednoduchým mechanismem upevnění do otvoru panelu, jehož obsluha nevyžaduje nic víc než palec a ukazováček jedné ruky.

Na přední ovládací straně je pak umístěn klasický 7segmentový monochromatický LCD displej s výškou znaků 7 mm, který z důvodu co nejnižší spotřeby bateriově napájeného zařízení není podsvícen a zapuštěné membránové nulovací tlačítko s funkcí reset = nulování počítadla, tj. zobrazované hodnoty na displeji. A to je vše. Takže na ovládání je to opravdu super jednoduché. Nic se nenastavuje, vše je pevně dáno buď od výroby nebo zapojením na zadních svorkách. K vzhledu bych snad měl jen jednu poznámku. Bohužel resetovací tlačítko je již tak malinké, že k jeho stisknutí je u potřeba u dospělého člověka použít spíše nehet než prst. Proto je v případě častější potřeby nulování vyvést nulování na nějaké větší externí tlačítko pomocí svorek pro externí nulování.


 

Tak se dostáváme k zadní straně přístroje, kde je umístěna kompletní svorkovnice. Ta je tvořena jednou řadou 5 masivních šroubovacích svorek, které snadno udrží i vodiče větších průměrů (i více než 1.5 mm2). Dá se říct, že základní (vztažná) pro všechny ostatní přípojné body je svorka 4 u počítadla impulsů a svorka 3 u hodinového počítadla. Okolní svorky, které jsou všechny vstupní, mají pak pevně určeny svojí funkci. Počítadlo tak nemá žádné elektrické výstupy a jediným "výstupem" je tak zobrazení hodnoty na LCD displeji. Konkrétní funkce jednotlivých vstupů se pak liší v závislosti na tom, zde je počítadlo určeno pro čítání impulsů nebo pro funkci provozních hodin, tj. měření času.

 

Zatímco u čítače impulsů svorky 1 a 2 slouží pro nulování hodnoty na displeji (svorka 1 slouží pro externí nulování sepnutím tlačítka nebo tranzistoru, svorka 2 povoluje nulovat stiskem tlačítka RST), svorky 3 a 5 slouží pro připojení zdroje impulsů, resp. obdélníkového signálu. Jejich zdrojem může být buď spínání beznapěťového kontaktu tlačítka / relé či spínání tranzistoru (svorka 3) nebo samotný nadřazený přístroj, který již sám na svém výstupu generuje "hotové" napěťové impulsy s amplitudou 4 až 30 V. Ty se pak přivádí na svorku 4, která reprezentuje rychlý čítací vstup s max. frekvencí impulsů až 7 kHz a délkou min. 0.7 ms. Načítaný počet impulsů se pak zobrazuje na LCD. Není možné však měnit pozici desetinné tečky a tak čítat i desetiny či setiny.

Přední panel a rozsah LCD displeje u čítače impulsů (provedení 2108 - vlevo) a chronometr (provedení 2108H - vpravo)

U hodinového počítadla / chronometru je to pak složitější, protože zde je umožněno jednoduché programování, přesněji volba režimu načítání hodin a jejich zobrazení. Zvolit lze načítání času pouze v sekundách, minutách, hodinách ( vždy 0 až 99 999.9) nebo klasicky v režimu 99h.59min.58s. To se provádí prostřednictvím svorek 1-2 a 3-4. Vstup 1-3 pak slouží pro nulování počítadla (impuls délka min 100 ms) a 3-5 jako vstup pro impulsy realizované sepnutím beznapěťového kontaktu sloužící jako start / stop počítání.

 

Svorkovnice čítače impulsů (provedení 2108 - vlevo) a chronometr (provedení 2108H - vpravo)

Základní vlastnosti:

  • Funkce: čítač impulsů / chronometr (přesnost 50 ppm)
  • Napájení: 3 V lithiovou baterií
  • Zobrazení:
    • 8znakové / 6znakové LCD, výška znaků 7 mm
    • volitelný formát u chronometru: 0 - 99 999.9 h / min. / sekund nebo 0 - 99h 59min 59s
  • Ovládání: resetovací tlačítko, vstupní svorky
  • Vstupy: 5 šroubovacích svorek
    • u čítače impulsů: ext. nulování, čítání sepnutí či příchozích napěť. impulsů
    • u chronometru: volba formátu, ext. nulování, start/stop načítání
  • Výstupy: žádné
  • Rozměry: 24 x 48 x 37 mm
  • Hmotnost: 60 g
  • Krytí s pohledu panelu: IP 64
  • Provozní teplota: 0 až 55 °C

 

Závěr

Cílem tohoto článku bylo prakticky představit malá počítadla francouzké firmy Crouzet, které sice neoplývají žádnými extra funkcemi, ale prostě splňují základní pracovní požadavek, tedy počítání příchozích impulsů nebo odměřování času (počítání provozních hodin). Ovládání je tak super jednoduché a přístroj je opravdu levný. Protože je počítadlo bateriově napájeno, přičemž lithiová baterie je již dodávána součástí přístroje, lze hned po vybalení vše vyzkoušet. Crouzet CP2 však má i několik "nectností". Jak již bylo výše v článku zmíněno, není u čítače impulsů možné zobrazit na displeji a volit pozici desetinné tečky, což neumožňuje přístroj přímo použít tam, kde příchozí impuls reprezentuje nějaké množství, tedy má nějakou váhu. Například když jeden impuls reprezentuje průchod úseku 10 m nebo naváženou hmotnost 100 kg, nelze na LCD zobrazit informaci 0.010 (jako 0.01 km) nebo 0.1 (jako 0.1 tuny).

Pro nákup výrobků firmy Crouzet se lze obrátit na pražskou firmu EIG-OEM Automatic spol. s.r.o., která patří do mezinárodní skupiny OEM Automatic s hlavním sídlem ve Švédsku.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: