Jste zde

TEST - Jak dobrý je nový OS Windows 7? Asi nejlepší Windows v historii...

Tento článek byl napsán jako první reakce na instalování a první 4 dny provozu starého notebooku Acer TravelMate s 512 MB RAM s nainstalovanými Windows 7 RC. Hned na úvod mohu říct, že tento Windows je zatím možná to nejlepší, co kdy Microsoft vytvořil. A to jsem k Windows vždy velmi kritický a také používám různé distribuce Linuxu. Možná si na podzim koupím plnou krabicovou verzi, což jsem zatím nikdy neudělal (mám OEM verze).

Na podzim se měl začít prodávat nový OS Windows 7, který nahradí povedenou i nepovedenou Vistu (jak se to vezme – měl se líbí, je bezporuchová, ale je dost pomalá), tedy Windows 6. Dnes již lze oficiálně stáhnout na stránkách Microsoftu tzv. poslední verzi před zahájením prodeje s označením Windows 7 RC. A tu právě jsem se rozhodl již vyzkoušet. I když to obvykle nedělám a nezabývám se zkoušením různých softwarů, teď jsem se jen nechal zlákat výbornými referencemi na diskuzích. Vyzkoušel jsem a stále ještě zkouším, protože jsem se je rozhodl prověřit opravdu pořádně. Prostě s plnou plní, tzv. s nainstalovanými softwary, které používám k práci i zábavě a prostě ho využít v běžném provozu. Navíc, abych si "nerozladil" můj základní pracovní notebook s OS Windows Vista Home, tak jsem si je rozhodl nainstalovat na starý opravený „křáp“ s asi ne úplně 100% harddiskem Toshiba, konkrétně Acer TravelMate 4000 s Intel Pentiem M 1,5 GHz a 512 MB RAM. Navíc u nějak nějak zlobí grafická karta či displej (na displeji občas vyskakují různé proužky). Tedy asi každý by řekl, že pro instalaci nových Windows nepoužitelné. Doposud jsem na něm zkoušel různé distribuce Linuxu. Instalovat Windows s oficiálně doporučenou konfigurací s min. 1 GB RAM na paměť poloviční a aby se na tom dalo normálně pracovat?

Instalace Win7

Mnoho z vás, řekne, že to je nemožné. Ale není!!! Windows 7 RC jsou dobré. Ne dobré, jsou výborné. Ne výborné, jsou vynikající!!!! Tak tak by mohl vypadat vývoj moji postupné reakce po vložení instalačního DVD do mechaniky, instalaci a následném používání. POZOR! Stažený ISO soubor ze stránek Microsoftu má 2.4 GB, takže na CD zapomeňte a při stahování to chce hodně rychlý internet. Mě to na 8 MB/s ADSL trvalo okolo 7 hodiny ranní cca 45 minut, takže nic hrozného. Ale vraťme se k vloženému DVD do mechaniky a puštění bootování. Po chvilce naskočí barevná úvodní instalační obrazovka. Ano již v úvodu plně barevná obrazovka v krásné grafice Windows 7, tedy již žádné modré obrazovky obvyklé z verze XP apod. I vytvoření primárního harddiskového oddílu probíhá v jednoduše ovladatelném a hezky graficky vyvedeném prostředí. Dokonce byly rozeznány i EXT3 oddíly zbylé po Linuxu. U nic však bylo ukazováno volném místo 0 MB, i když tam bylo určitě min. 10 GB a nelze s nimi jinak pracovat než je nechat „ležet“ nebo je smazat. Při vytvoření primárního oddílu pro Windows 7 se navíc automaticky vytvoří i další speciální 100 MB oddíl s označeném „SYSTEM“. Nevím k čemu je. Asi jde o nějaký odkládací prostor, asi něco jako speciální SWAP oddíly disku při instalaci Linuxu. Prostě se neformátuje a později ve Windows také není nikdy vidět ani není možné s ním pracovat.

Po určení, kam se Windows mají instalovat a po zadání Key kódu, který mi byl vygenerován ještě před stahováním ze stránek Microsoftu, již vše probíhá ráz na ráz. Žádné zbytečné klikání myší, vše plně automatické a stále v plném grafickém režimu. Takže jsem šel dělat jinou práci a instalace jsem se nevšímal. Tak cca po nějakých 45 minutách jsem k notebooku přišel a Windows již byly skoro úplně nainstalované, přesněji stačilo asi 3 kliknout, zda chci rovnou vyhledat aktualizace a ještě pár drobností. Všechen hardware se správně identifikoval a aktivoval, mimo integrované čtečky paměťových karet, která však dělá problémy většině OS a je nutné později přiinstalovat ovladače. Pouze vhodnější ovladač pro můj širokoúhlý displej a grafickou kartu ATI Mobile Radeon se načetl až po aktualizaci Windows přes automatický Windows update, která proběhl ještě před oficiálním koncem instalace. To také znamená, že ethernetové připojení na vnitřní síť s DHCP připojenou přes gateway na ADSL internet, proběhl také bez problémů a zásahu uživatele již během instalace, takže doporučuji již před zahájením instalace mít počítač připojený ke komunikační síti. Takže instalace úplně v pohodě a nemusejí se jí bát ani úplní PC uživatelé začátečníci. To tedy velmi oceňuji = SUPER!!

 

Základní plocha OS Windows 7 po spuštění (to bez jakéhokoliv úpravy nastavení trvá slušných cca 45 sekund).
Vlevo se můžete všimnout programu lepících lístečků, který je vytvořen tak, že pokud jej nevypnete, a vypnete PC zase po náběhu Windows sám spustí.

Provoz a reálné hardwarové nároky Win7

Pak jsem se rozhodl hned podívat, kolik ty Windows 7 žerou výkonu PC, protože na to jsem snad byl nevíce zvědaví. A málem mi vypadla čelist. I když čerstvě nainstalované, ale i přes to zabírají plně spuštěné Windows 7 RC v paměti jen cca 300 MB RAM !!! Co že? To není chyba. Prostě fantastické a neuvěřitelné....Vždyť nově čistě nainstalované Visty mi hned sežraly cca 600 MB RAM z instalovaných 1 GB RAM. A co na disku? Zabere jen průměrných 6,6 GB a to po instalaci všech aktualizací, včetně zavedení češtiny (instalační verze má jen angličtinu a češtinu je nutné pak nutné instalovat pomocí Windows Update). Což není při dnešních velikostech disků špatná hodnota. Navíc Windows reagují dost rychle a i když občas zelená LEDka harddisku poblikovává docela divoce, není swapování na disk příliš znát. Často není na reakci počítače (tedy tohoto mého šrotu) ani znát, že právě swapuje. Asi programátoři Microsoftu to nějak dobře vychytali a dobře sladily swapování a načítání do paměti, takže právě jsou v RAM vždy pouze ty data a informace, která jsou právě potřeba, takže se nemusí na nic moc čekat při vykonávání programu. Navíc nějakých 200 MB RAM, které zbývají z 512 MB, není pro další aplikace tak špatná hodnota.

A bych využití RAM u sedmiček ještě více vychválil, tak dokonce jen při přehrávání MP3 z disku notebooku v programu VLC se dokonce aktuální vytížení paměti po nějaké době snížilo až na neuvěřitelných 241 MB a to i při plně běžícím antiviráku CyberDefender, winged hodinách a spuštěných programech Total Commander, Malování a Sticky Notes (super programu vystavování „lepících lístečků s poznámkami na plochu). A také s již nainstalovanými programy Foxit Reader, Ashampoo Burning 2009, Mozilla Firefox 3.5, VLC, Total Commander, OpenOffice 3.0, které by již měli trošku „zaplácat“ registry. A mimo jiné všechny tyto programy bez problému pod Windows 7 RC běží a normálně pracují. Pouze Firewall Oupost se mi odmítl nainstalovat, ale přímo mi to bylo sděleno během instalace, že tento Windows není podporován. Navíc zde i super rychle pracují tzv. portable verze programů, které mi na Vistách z nějakého důvodu nabíhají neuvěřitelně dlouho. Prostě žádný problém a výkon a spotřeba výkonu PC lze jen označit za úžasnou. Prostě to jsem ani ve snu neočekával, že Windows 7 budou na Intel Pentiu M 1, 5 GHz s 512 RAM běhat více jak 3x rychleji než Vista Home na Intel Pentiu M 1,7 MHz a 1GB RAM. A proto jsem tyto Windows v úvodu označil za asi nejlepší věc od Microsoftu v jeho historii.

Spuštěný program OpenOffice Writer verze 3.0

Jo a ještě něco. Konečně mají Windows v sobě v základu již o mnoho více kodeků než předchozí verze a bez problému hned zde spustíte videa ve formátech AVI, WMV, MPEG. Součástí je i Windows Media Center, což je komplexní program pro zprávu a zobrazování fotek, poslech hudby a spouštění videa prostřednictvím speciálního celoobrazovkového prostředí. Je to jako si pustit další speciální multimediální operační systém. Někdo si řekne, že je to k ničemu. Na jednu stranu má pravdu, ale na druhou stranu je to opravdu na oko efektní způsob, jak si pouštět hudbu a filmy, zvláště pokud si TV výstupem připojíte počítač na televizi. Provoz a nároky na PC oceňuji s ohledem na předchozí verzi Windows Vista jako FANTASTICKÉ !!!.

 

Obrazovky z programu Windows Media Center, který se chová jako samostatný multimediální systém, protože po jeho spuštění se beze zbytku zobrazí na celé obrazovce. Je proto ideální pro používání po připojení na projektor či televizor. PC se pak chová jako multimediální systém pro spuštění hudby, filmů a promítání fotografií.

Vzhled Win7

A ten vzhled. Moc pěkný a myslím si, že potěší i ty, co nepovažují vzhled PC za prvořadý (do této skupiny se počítám i já). Proti Windows Vista sice ten rozdíl není až tak markantní, jako pokud budete na něj přecházet z Windows XP, ale přesto se mi na první pohled zdá vše dotaženější a ovládání docela intuitivní. Mě se to prostě líbí a to dokonce i více než také pěkné KDE uživatelské rozhraní pro Linux. Jako základní obrázek na ploše po instalaci se mi objevila zajímavá plovoucí rybička vypouštějící bublinky :-).

Vzhled OS Windows 7 vychází z předchozí verze Windows 6 (Vista), ale byl trošku doladěn.
Alespoň na mě působí elegantně a jednoduše, což mám osobně rád.

Závěr

Zde chci podotknout, že nejsem fanoušek Microsoftu ani propagátor jejich výrobků (od Microsoftu mimo Windows žádný jiný software nepoužívám). Zároveň nejsem ani fanda Linuxu, který také používám, který mi prostě uživatelsky moc k srdci nepřirostl. Prostě jsem jen uživatel PC, který chce, aby mohl pracovat jak chce, svižně i pomalu, aby počítač vypadal tak hezky, aby si ho rád pustil i ve chvíli, kdy se chce jen bavit, aby se nemusel bát, že při prezentaci před plným sálem se OS nebo program zakousne nebo bude muset trapně čekat dlouhé chvíle, až se spustí program, zobrazí obrázek, nebo pustí video. A Windows 7 RC mě prostě zatím velmi, velmi mile překvapil a potěšil. Tedy zatím...

Zkusím ještě nainstalovat i další programy a uvidím, jak se budou dále chovat při mé běžné práci. Ale již teď si troufám říct, že na podzim se na přechod na nové Windows 7 nemusí bát ani uživatelé se starším počítačem a ztráta rychlosti nebude proti Windows XP příliš výrazná. Také je bude možné bez problémů nasadit na tzv. NetNotebooky a i různé průmyslové a jednodeskové počítače, kde by jste s Vistami moc nepochodily. Proti verzi XP pak získáte výrazně hezčí vzhled, více zautomatizovanou funkci PC, asi větší větší bezpečnost proti virům apod. a hlavně podporu pro nejnovější hardware a software a zatím dle mých poznatků i větší spolehlivost (XP mě tedy za stejnou dobu pozlobily více).

Nejsem zrovna propagátor softwaru od Microsoftu, spíše naopak, ale Windows 7 mě prostě nadchly. Možná také proto, že jsem k nim přistupoval pesimisticky a proto jsem byl mile překvapen, že to pracuje velice dobře. Možná to bylo jenom moje štěstí, ale osobně jsem na žádný zásadní problém zatím nenarazil, i když jde o předběžnou verzi.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: