Jste zde

Stejnosměrné PhotoMOS relé pro zátěže až 10A

S klasickým relé nemá tento spínací prvek, společnosti Panasonic Electric Works, pranic společného, snad jen podobnou funkci. V každém případě se jedná o zajímavou novou součástku, hlavně co do výkonu a rozměrů.

Není špatné vyzkoušet občas i něco z oblasti elektronických součástek pro průmyslové použití. Jak uvidíme dále, dojdeme u tohoto prvku k parametrům, které jsou velmi dobré pro různé praktické spínání zátěží.

Stejnosměrné PhotoMOS relé je přesný název spínacího prvku společnosti Panasonic Electric Works (PEW). Tato řada AQZ192 v tenkém SIL provedení umožňuje spolehlivé spínání stejnosměrných zátěží do 60V a 10A bez jakéhokoliv opotřebení. V sepnutém stavu má odpor pouze 8 miliohms, takže úbytek napětí je minimální, tím i rozměry odpovídají. Nic se uvnitř totiž nehřeje. Může pracovat v rozmezí teplot -40°C až +80°C.

 

Vnitřní zapojení spínače ukazuje, jak málo má společné s klasickým relé. Právě pro aplikace, kde elektromechanická relé nejsou schopna vyhovět náročným technickým potřebám, vstupují do hry relé PhotoMOS. Samozřejmě, že prvek potřebuje ještě něco okolo sebe, tedy odpor pro nastavení spínacího proudu, neboť tady je důležitý spínací proud, který je omezen pouze maximální hodnotou 50mA, ovšem prvek sepne při minimálním proudu 0,7mA. Rozsah je tedy dostatečně široký na to, aby při jednom předřadném odporu obsáhl spínací napětí od třeba 5VDC až do 48VDC.

 

Rozměrově se jedná o drobečka, primárně je tento prvek určen k osazení do plošného spoje, pro těch 10A musí být vývody opravdu řádně zapájeny. Šířka modulu je cca 5mm, takže by tato PhotoMOS relé šly hezky osadit na plošný spoj spolu s odporem, svorkami a umístit na klasický nosič součástek na DIN lištu. 

 

 

My jsme jej ovšem zapojili do nepájivého pole, takže i se zatěžováním jsme byli opatrní, těch 10A by se tam nikde "nevešlo". Ale pro vyzkoušení a seznámení s tímto spínačem to stačí. 

 

Minimální spínací proud 0,7mA prvek splnil ještě s rezervou, dokonce ani s 0,5mA neměl problém, další snižování spínacího proudu mu již ovšem "zakroutilo krkem".

 

Výkonová část byla napájena z jiného zdroje, kromě signalizace zajistili aspoň nějakou zátěž větší odpory v kombinovaném zapojení.

 

Necelých 30 ohmů zátěže při třiceti voltech potřebuje ze zdroje něco málo přes jeden ampér. Ale těch 30W na zátěži bylo poznat, odpory během chvíle byly horké, zatímco spínač samozřejmě o ničem nevěděl. Mimochodem kdyby věděl, tak by se upekl raz dva. 

Nejdůležitější parametry PhotoMOS:

Spínací výkon 60 V DC/10 A
Rezistence v sepnutém stavu - 8 miliohmů
Tenké provedení - SIL4
Nízký provozní proud 3 mA (max.)
Elektrické vlastnosti jsou konstantní
Rychlé, bezkontaktní a nehlučné spínání
Izolační napětí V/V - 3.0kVrms

 

Rychlost spínání je závislá na zatížení, nejedná se o nějaký rychlostní spínač, jak je vidět z prvního grafu, ve druhém je zobrazen odpor spínače v sepnutém stavu v souvislosti s teplotou. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

Závěr:

Nízké hodnoty rezistence při sepnutí a vysoká možnost zátěže jsou parametry, díky kterým nachází tato řada uplatnění ve výkonové elektronice, ale také v měřící či zkušební technice. Výhody nové řady relé PhotoMOS, které spočívají v malém odporu cívky a nízkém úbytku napětí, jsou nesporné a otevírají cestu i do dalších aplikací.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Další informace o PhotoMOS: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/29142.php

Česká podpora, dotazy, více info: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/843.php

Katalogy produktů Panasonic Electric Works:  http://pewa.panasonic.com/downloads  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: