Jste zde

Startdrive V12+SP1 online s měničem G120C

Zkusíme si stáhnout data z měniče Sinamics G120C nástrojem Startdrive V12 v software TIA Portal V12 a uvidíme, co všechno budeme potřebovat.

Pokud se nespojíme online s měničem, jsou všechny ukázky jen teoretické, proto jsme uvítali možnost zkusit si v tomto novém nástroji spojení naživo.

SINAMICS G120C s Profibus komunikací v naší skutečné aplikaci. Parametrizaci jsme samozřejmě udělali v klasickém Starter V4.3.3 a nový Startdrive V12 sloužil jen k testu online spojení a stažení dat přes vestavěný USB port na měniči. 

 

 

Po spuštění nástroje Startdrive V12, který máme instalován do TIA portal V12, se nejprve "porozhlédneme" kolem, přes ikonu dosažitelného účastníka s využitím S7USB interface. Nástroj okamžitě najde náš měnič G120C-DP.

 

Jen pro kontrolu, měnič se nám objeví také v seznamu možností online přístupů právě ve složce S7USB interface, který se instaluje společně se Startdrive obdobně jako v software Starter.

Tady si můžeme spustit jednoduchou online diagnostiku, která nám prozradí trochu více o připojeném měniči, ale opravdu jen trochu.

 

Měnič jsme našli, takže si můžeme udělat nějaký projekt a zkusit do něj stáhnout parametry, tedy uploadnout data.

Tady jsme zatím ve Startdrive V12, kde můžeme v HW konfiguraci najít měnič s posledním firmware 4.5

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Jako při práci v TIA Portal s PLC, tak také s připojeným měničem, musíme před uploadem nastavit interface a počkat až Startdrive zase měnič objeví.

 

Ovšem upload skončí jen tímto chybovým hlášením, nemáme totiž v našem projektu měnič G120C s posledním firmwarem 4.6. K tomu budeme potřebovat Startdrive V12 se service packem1. I tak ale máme možnost, si v online režimu trochu prohlédnout parametry měniče.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Instalaci Startdrive V12 SP1 a vůbec celé povýšení TIA Portal V12 na V12 SP1 najdete v jiném článku, prostě pokud nemáte vše aktualizováno na tyto verze, nebude to nikdy ono.

 

Teprve po aktualizaci software můžeme z HW konfigurace vložit měnič G120C-DP s tím správným firmwarem 4.6 a zkusit znovu uploadnout data z měniče.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Takhle je to správně, přeneseme si celé nastavení měniče do našeho projektu.

 

Je důležité si zkontrolovat, zda se všechny parametry měniče a nastavení přenesly do projektu bez chyb.

 

Nastavení můžeme měnit také v online režimu, jak v grafických tabulkách parametrů, tak s seznamu podle funkce, nebo v kompletním stromu. Je to stejné jako v nástroji Starter, jen to trochu jinak vypadá. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Tady už prohlížíme stažené parametry, minimální rychlost 150rpm není zcela jistě v defaultním nastavení měniče. 

 

Také v grafickém zobrazení pro nastavení parametrů je minimální rychlost správná.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.


Závěr:

Jestliže máte potřebu do TIA Portal V12 instalovat Startdrive V12 a používat jej pro parametrizaci pohonů Siemens, tak proč ne. Ovšem Starter doznal v poslední verzi 4.3.3 velkých změn také v oblasti instalace, již to není takový obrovský balík dat a dá se s ním lépe pracovat, psali jsme o tom v jednom z předchozích článků. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora, kontakt: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=e26b2c0c7b&ctxp=home&kontakt=004

Download Startdrive V12http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/68034568

Popis software Startdrive V12: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=fc0bbe9a9a&ctxp=home

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: