Jste zde

StartDrive V12 softwarový nástroj pro nastavení pohonů v TIA portal V12

Nová verze TIA Portal V12 obsahuje nástroj Startdrive, který umožňuje kompletní parametrizování pohonů SINAMICS G120 ve všech jeho variantách, aniž byste k tomu potřebovali oddělený software Starter jako dříve. Právě verze 12 přináší proti V11 integraci dalších měničů, čímž již začíná být tento nástroj přinejmenším zajímavý.

Startdrive V12 má integrovánu již celou řadu měničů SINAMICS G120, řada Sinamics S120 bude v další verzi. O první verzi 11, která byla  v omezené dostupnosti v loňském roce pouze pro testování, jsme právě proto nepsali, jen jsme si ji vyzkoušeli. Nyní ale verze 12 již opravdu stojí za to.

Instalace je přesně v duchu TIA portál s tím rozdílem, že vše je hotovo během několika minut.

 

Tohle vše se v průběhu instalace dostane na PC.

 

Instalátor Startdrive V12 opravdu nelže, těch avizovaných 11 minut do konce instalace nebylo překročeno a v průběhu instalace jste na obrázcích upozorněni na některé nové funkce software.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Startdrive se plně integruje do prostředí TIA portálu, takže nikde není žádná nová nabídka nebo složka. Jedině po spuštění TIA a informací ohledně instalovaného software, najdeme v menu Options patřičné informace.

 

Takže si zkusmo v TIA V12 vytvoříme nějaký projekt.

 

Jestliže přidáme nové zařízení do našeho projektu, nabídne nám TIA ve složce pohony, celou řadu měnič G120.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Vybereme si kompaktní G120C u kterého v podsložkách máme rozdělení podle typu komunikace. Připomínám, že právě G120C jsou kompaktní měniče, kde není možné měnit komunikační modul, takže co si koupíme to máme. CANbus, Profibus, Profinet nebo jen USS, tedy hlavně analogové ovládání rychlosti. 

 

Vybereme třeba Profinet abychom viděli celou dostupnou výkonovou řadu měničů. 

 

Měnič se nám integruje do patřičného stromu v menu TIA podobně jako PLC a i jeho jednoduché grafické vyobrazení odpovídá skutečnosti, takže máme k dispozici vizuální kontrolu, že je to ten který máme třeba v rozvaděči. 

 

Zbývá ještě ověřit komunikační možnosti, bez toho by byl celý nástroj k ničemu. Podobně jako ve STARTER máme možnost využít integrovaného driveru S7USB, neboť měniče G120C mají na sobě mikro USB konektor s patřičným rozhraním.

 

Nyní je nejvyšší čas ukázat si, jak nastavíme jednotlivé parametry měniče. Stačí  otevřít patřičné okno z levého menu TIA, v nabídce pak můžeme pohon konfigurovat třeba přes "Wizarda".

 

Jestliže preferujeme raději funkční "pohled na věc", stačí patřičné parametry vybrat z menu jednotlivých funkcí ve funkčním menu nastavení parametrů.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Nebo si upravíme parametry v seznamu všech parametrů měniče. Záleží jen na každém co preferuje. je to obdobné jako v nástroji Starter.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Zbývá se podívat na možnost online připojení k měniči. Je to naprosto stené jako při připojení k PLC, jen zvolíme správný driver.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

K dispozici máme také záznamové funkce, vybereme si jen parametr měniče který chceme zaznamenat.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Pro vytvoření trace musíme být online, takže počkáme s ukázkou, až budeme oživovat nějaké pohony a pak si to zkusíme naživo. Trace můžeme zaznamenat do PC rovnou když jsme online, nebo je možné ho nahrát do měniče a pak zpětně uploadovat měření poté, co nastala nadefinovaná spouštěcí událost. Měření pak proběhlo bez naší přítomnosti. 

 

Tady máme kompletní okno z protředí TIA V12 a Startdrive V12. Všiměte si, že není nutné mít v projektu nějaké PLC, vše funguje také pouze s měničem.

 

Takhle to funguje prakticky, Startdrive V12 na videu: http://youtu.be/X8SiPcE-01Q?hd=1

 


Závěr:

Ať chceme nebo ne, TIA portál má do budoucna veliký potenciál, je to "vlajková loď" Siemens, jak bylo vidět i na letošním Ampéru v Brně, kde řadu PLC S7-1200 již rozšiřuje řada S7-1500. Logicky pak také integrace Siemens pohonů do TIA je další varianta. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Startdrive V12: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=fc0bbe9a9a&ctxp=home

Download Startdrive V12: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/68034568

Update Startdrive V12: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/73515239

Měniče Sinamics: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=f6f52ef13b&ctxp=home

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: