Jste zde

Sortiment SCARA robotů v nabídce Omronu

V nabídce společnosti OMRON nejsou jen PLC a snímače. Najdete zde i velmi ucelenou řadu kompaktních robotů třídy SCARA pro menší montážní, přesunovací, podávací a balící aplikace.

I když by to mnozí nečekali i společnost OMRON, známá spíše jako kvalitní výrobce snímačů a PLC, má v nabídce ucelenou a dost širokou řadu malých a středních robotů třídy SCARA.

Jen pro upřesnění: SCARA je zkratka anglického výrazu Selective Compliant Assembly (Articulated) Robot Arm, tedy přeloženo jako volitelně přizpůsobivá montážní robotická ruka. Obvykle jde o kompaktní stroje využívané pro aplikace, u kterých je požadována vysoká rychlost, přesnost operací a velký důraz na úsporu prostoru. Tvoří jej obvykle systém složený ze samotného robota a programovatelné řídicí jednotky.

SCARA roboti OMRON jsou pak výrobcem prezentovány jako ideální stroje pro pick & place aplikace, manipulaci s materiály a montážní aplikace. Kromě univerzálních modelů ve verzích s maximální nosností od 1 až do 50 kg a s dosahem ramene od 120 do 1 200 mm, pak řada obsahuje i speciální verze optimalizované pro použití v kritických prostředích v potravinářském a farmaceutickém průmyslu a dalších sektorech. Například typy pro čisté prostory třídy C10 a typy odolné proti prachu a kapající tekutině s krytím IP65, umožňují instalaci v kritických prostředích pro aplikaci v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Řada je dále rozšířena o modely s montáží buď na stěnu nebo na strop. Celkem je tedy v nabídce 70 různých typů v řadách XG, X, XC, XP a XS.

Celý sortiment provedení SCARA robotů OMRON

Společnost OMRON udává, že hlavní výhodou nových robotů jsou vysoká spolehlivost a minimální nároky na údržbu. Především kompaktní nejmenší modely řady XG, které jsou k dispozici s nosností od 1 do 20 kg, obsahují novou technologii, která kompletně eliminuje hnací řemeny. Přenos pohybu je totiž realizován přímým spojením mezi motory a převodovkami (kuličovým šroubem pro svislou osu). To zaručuje vysokou přesnost a snižuje nutnost údržby.

SCARA robot OMRON řady XG

Porovnání obvyklého provedení pohonu (převodů) SCARA robota a provedení robotů OMRON

Samotný robot řídí programovatelný systém YRC-Robot Controller. Ten umožňuje naprogramovat a realizovat PTP pohyb (point-to-point), pohyb po křivce, lineární a kruhovou interpolaci. Pohyb lze definovat v kartézských souřadnicích, jednotlivých osách robota nebo libovolných souřadnicích nadefinovaných uživatelem a pozice udávat v počtu pulsů rotačních enkodér, v milimetrech nebo stupních. Samozřejmostí je možnost nastavení rozjezdových a dojezdových ramp.

Z pohledu samotného uživatelského nastavení, nadefinování a ovládání jsou roboty snadno programovatelné díky praktickému softwarovému nástroji „Scara Studio“ a režimu učení. Pro další zkrácení doby programování, softwarový nástroj obsahuje rozsáhlý soubor funkčních knihoven a předpřipravených programových modulů.

Pro snadnou integraci jsou k dispozici volitelné karty umožňující připojení k sítím Ethernet, Profibus a DeviceNet. Program se zadává v programovacím jazyku podobný Basicu. Současně lze mít definováno až 100 různých programů až o 9 999 řádcích (98kB na jeden program) a až s 10 tisíci pozic robota.

Pohybové rozsahy SCARA robotů

 

Doplněním robota o integrovaný kamerový systém a funkci sledování dopravníku  je pak možné identifikovat přesné souřadnice a tvar jakýchkoliv objektů, dokonce i když jsou částečně skryté nebo se překrývají. Navíc lze provádět kontrolu kvality k identifikaci rozbitých částí v jednom systému.

Těchto vlastností se úspěšně využívá pro vysokorychlostní pick & place aplikace pro přesné podávání, polohování a zarovnávání různých produktů pohybující se například po dopravní pásu. U OMRONu tento systém nazývají FlexXpect-Picking. Dle výrobce umožňuje snadné a vedené nastavení díky průvodci aplikací, jednoduchou automatickou kalibraci s podavačem, použití vysokorychlostní kamery a algoritmus polohování, simultánní kontrolu kvality a komunikaci přes sběrnice EtherCAT, EtherNet/IP, TCP/IP.

Kamerový systém s vyhodnocovacím softwarem umí například na dopravním pase vyhledávat přítomnost definovaných produktů a v reálném čase roboty definovat pozice k uchopení.

 

Základní vlastnosti SCARA robotů OMRON:

 • Max. zatížení: 1 až 50 kg
 • Dosah: 120 až 1000 mm
 • Rotace: 360°
 • Zdvih: 150 až 400 mm
 • Opakovatelnost pohybu:
  • v lineárním posuvu: 0,02 až 0,005 mm
  • v rotaci: 0,01 až 0,005°
 • Max. rychlost pohybu:
  • v ose X a Y: 3,3 až 10,6 m/s
  • v ose Z: 0,9 až 2,3 m/s
  • v rotaci: 600 až 1700 °/s
 • Časový cyklus: 0,33 až 1,8 s
 • Hmotnost: 6 až 56 kg

 

Článek vytvořil z tiskové zprávy a informací výrobce: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: