Jste zde

Software WinPLC7 pro PLC VIPA ale i Simatic S7

Pro PLC VIPA, které se dá výborně programovat i ve Stepu 7, existuje samostaný nástoj WinPLC7. Ten umožňuje programování bez používání Stepu 7. Zkusil jsem to a pokud začínáte, nebo máte jen několik aplikací s PLC a nechcete investovat do Stepu7, není to vůbec špatná varianta.

Celý nástroj nezabere na disku více než 200MB a instalace je rychlá a přehledná. Popis SW je na německé webu tady a ostatní nástroje jsou zde a poslední demoverze na vyzkoušení je tady. Další potřebné věci jako gsd soubory, firmware do PLC atp. jsou potom zde. Vyzkoušel jsem na ukázku jen několik funkcí, jak se vlastně v software "chodí" a hlavně spojení na PLC.

  • Instalace projede bez potíží a velmi krátce. Neměl jsem sice úplně poslední verzi, ale rozdíl není podstatný pro vyzkoušení.
winplc7_16.gif
  • První spuštění překvapí nastavením jazyku zobrazování, nemusíte to už potom pracně hledat. To jen pro zajímavost, podstatné věci se odehrávají dále.
 winplc7_3.gif
  • Samotné prostředí nijak nepřipomíná Step7 (ani nemůže). Otevřít se dá jen projekt vytvořený ve WinPLC7, tedy nejde otevřít přímo projekt ve Step 7. Jak je vidět Siemens projekty se ale dají importovat, import funguje bez potíží. Dokonce se dají načíst i syrové binární soubory.

Importoval jsem testovací program, kterým jsem zkoušel VIPU se Stepem 7 viz článek na HW automatizace tady.

 winplc7_4.gif
  • Už se to zadrhlo. Není nic stejné a v LADeru nepřidáte více výstupů než jeden. Trvalo mě než jsem to pochopil, je to nelogické. Nejsem si ale jist, zda na to není nějaká finta, běžnými prostředky a hledáním jsem nepřišel na to, jak dostat na segment více výstupů. Někdo to vůbec nepoužívá, jiný zase pro úsporu segmentů a přehlednost v on-line režimu ano.

To jsou ovšem kosmetické věci, programování je stále stejné a přijdete na to během chvilky. Jen se naučit "chodit" v WinPLC7 chce trochu trpělivosti a zkoušení, jak bude uvedeno dále.

 winplc7_5.gif
  • Ale hlavní je vždy spojení s PLC. Protože VIPA má na sobě MPI a ethernet port, tak jsem samozřejmě zkusil vše dostupné. MPI přes CP5512 a klasickým nastavením jaké znáte ze Stepu 7. V roletovém menu nahoře si jen nakliknete co se pro komunikaci bude používat, tady "Simatic NET". Jede to okamžitě bez starostí. Dokonce odlišené barevně!
 winplc7_6.gif
  • Konečně zkusíme ethernet s obyčejným LAN kabelem za pár korun. Stačí jen klepnout správnou IP adresu a frčí to jako po másle. Taky slot, ale ten je téměř vždy stejný, tedy 2.

Vzpomínám na nastavování ethernetu v Scada systémech, kde se vždy musí uvádět rack a slot. Poprvé dá práce zjistit, že i když je komunikační procesor třeba ve slotu 5, musí se nastavit slot 2, tedy slot kde je PLC a ne CP.

Tady je vidět, že platí jiný druh spojení = jiná barva horní lišty.

 winplc7_7gif
  • Pro HW konfiguraci je zvlášť nástroj, podobně jako ve Stepu 7. Můžete si vložit vlastní, importovat eportovanou ze Stepu7, nebo si ji zkusil raději načíst přímo z PLC.
 winplc7_8gif
  • Takhle se potom celá HW konfigurace po úspěšném načtení zobrazí. Jedná se o PLC VIPA  není to Siemens, ikdyž se tak tváří. O tom ale byla řeč v minulém článku na HW automatizace, pokud si jej chcete připomenout, tak link je tady.
 winplc7_9.gif
  • HW katalog by byl na nic bez možnosti jeho aktualizací. Program si "nerozumí" s přímou aktualizací HW katalogu z internetu od Siemense. Ovšem je možnost instalovat nové gsd soubory. Ta funguje, zkoušel jsem nainstalovat poslední změny VIPA komponentů, kde si stáhnete celý balík gsd a pak si nainstalujete co potřebujete. 

Pro komponenty  jiných výrobců jsou gsd soubory součástí produktu (nebo na webu patřičného výrobce), a v případě nových VIPA věcí jsou vždy poslední aktualizace na webu VIPA zde.

 winplc7_20.gif
  • Ještě zkusit připojit běžné CPU 313 Siemens a načíst jeho HW konfiguraci.
 winplc7_23.gif
  • A podívat se například na vlastnosti analogových vstupů. Je vidět, že tady prostředí WinPLC7 silně připomíná Step7, ale to je dobře, aspoň nemusíte pracně hledat kde se změní konfigurace například analogu.
 winplc7_24.gif
  • Zpět do editoru programu. On-line režim jede klepnutím na stejnou ikonu brýlí jako u Stepu7. Proč je v liště napsáno off-line když to jede on-line nevím, nemusíme si s tím lámat havu, každý vidí čísla a barevné zvýraznění.
 winplc7_10.gif
  • Tohle je hezká funkce, ale ukrytá pod dalším menu. Pokud jste zvyklí na názvy ze Stepu7, tady se ke stejným funkcím dostanete kolikrát přes úplně jiné menu, chce to poprvé trochu hledat a zkoušet.
 winplc7_11.gif
  • Takzvaný "vaťák", neboli VAT tabulka proměných. Tady bych se chvilku zastavil. Celý software umí bezvadně načíst projekt ze Stepu7, ale  VAT tabulku tam nenajdete. Musíte si vytvořit novou. To mě osobně trochu vadilo, používám často velké tabulky pro ladění programu, hlavně komunikací.
 winplc7_12.gif
  • Module state = Modul information. Trvalo mě chvíli než jsem našel a obsahuje všechny známé funkce ze Stepu7.
 winplc7_13.gif
  • "Křížovky", nebo-li křížové reference jsou bezvadné, jak je vidět v jednom okně si zvolíte co a jak. Tohle se mě líbilo, jednoduché a funkční
 winplc7_14.gif
  • Kopírování bloku programu do PLC. Okamžitě se dozvíte kolik blok zabírá místa v které paměti a kolik máte v PLC k dispozici. To je fajn, konečně máte takový bleskový přehled o velikostech kopírovaných bloků programu.
 winplc7_21.gif
  • I datový blok se dá okamžitě přepnout do on-line režimu.
 winplc7_22.gif
  • Ještě ukázka z nápovědy, která je celá napsána velmi přehledně v html. Silně mě připomínala začátky tvorby webových prezentací před x lety, kde varianta s "kroužkovým blokem" oddělujícím menu od textů byla velmi populární.
 winplc7_15.gif
  • Ti kteří znají a pracují se Stepem 7, pro ně tohle asi nebude, udělají a naprogramují si VIPU ve Stepu 7. Ovšem jinak je to zajímavé. A to jsem se nezmínil třeba o simulátoru, který je implementován přímo do WinPLC7, máte jej tedy v ceně a funguje okamžitě bez potíží. 

Jaroslav Blažek


Webové odkazy k článku:

Web českého distributora společnosti REM-technik: http://www.rem-technik.cz/

Německý výrobce VIPA: http://www.vipa.de/en/home/

Článek na serveru HW automatizace o PLC VIPA: http://automatizace.hw.cz/plc-vipa-je-siemens-nebo-ne

Hodnocení článku: