Jste zde

Snadno konfigurovatelný měřící panel LASCAR SGD 70-A

Zajímavou novinkou společnosti Lascar Electronics je snadno konfigurovatelný 7" TFT LCD kapacitní dotykový panel s integrovanými digitálními i analogovými vstupy a výstupy  pro potřeby vizualizace měření i pro přímé jednoduché ovládání el. zařízení.

Moderní panelová měřidla nic neztratila ze svého původního zaměření, tedy schopnost měřit nějakou veličinu a zobrazit její hodnotu na displeji, ale některé také již poskytují základní prvky možnosti programování vzhledu a obsahují již moderní kapacitní dotykovou plochu místo tlačítek. Jsou tak již "na půl cesty" k programovatelným dotykovým HMI panelů či panelovým PLC s HMI. Nemají sice takové možnosti programování, ale na druhou stranu jsou jednodušší na použití a často i levnější.

Mezi ty nejzajímavější výrobky, na které jsem v poslední době v této oblasti narazil, jsou "PanelPilot ACE" firmy Lascar Electronics. Konkrétně velmi zajímavě vypadá 7" panel s označením SGD 70-A.

Popis panelu LASCAR SGD 70-A

Zobrazovací a ovládací vestavný panel LASCAR SGD 70-A z výrobní řady obchodně označené jako PanelPilot ACE představuje možnost, jak snadno vytvořit poměrně atraktivní vizualizaci měřených veličin na 7-palcovém TFT LCD displeji s výborným rozlišením 1024x600 pixelů s moderní kapacitní dotykovou obrazovkou na přední uživatelské straně a s mnoha přípojnými místy zahrnující dvoustavové a různé analogové vstupy i PWM výstupy a také datové komunikační rozhraní. Celkové rozměry jsou pak 186 mm (7.3”) x 122 mm (4.3”) x 21 mm (0.8”). Programování se provádí přes USB port z programovacího počítačového softwaru "PanelPilotACE Design Studio V2.2", který je volně k dispozici ke stažení na stránkách výrobce PanelPilotACE_2.2.6.2982.exe a je kompatibilní s 32 i 64-bitovou verzí OS Windows 7 / 8 / 10. 

 

Možnosti nastavení panelů LASCAR řady PanelPilot ACE.

Tento panel byl vyvinu jako takový alternativa běžným průmyslovým HMI panelům, které sice často mají podobně jednoduchou realizaci vizualizace / zobrazení hodnot, ale obvykle neobsahují již přímo integrované vstupy a výstupy. Také jejich rozlišení většinou nebývá moc dobré, což je dnes zvláště důležité pro pěknou grafickou prezentaci u aplikací domácí či kancelářské automatizace. Dle informací výrobce je také zde velká výhoda velká integrovaná knihovna "obrázků" měřičů a další grafických prvků, které se po vložení myší na plochu stylem "chyť a přetáhni" jen snadno doeditují. V tomto směru mají programovací softwary některých výrobců průmyslových HMI stále ještě dost "žalostnou" nabídku a je nutné dost pěkné grafiky si dodělávat. Zde u panelů LASCAR PanelPilot ACE by o to měla být realizace celé grafiky ovládací obrazovky o to jednodušší. Například je možné zvolit 6 různých typů hotových zobrazení "ručkových voltmetrů", jejichž vlastnosti, texty, popisky, pozadí, barvy, písmo, startovací obrazovku a další možnosti zobrazení lze individuálně měnit.

Možnosti nastavovacího PC softwaru "PanelPilotACE Design Studio V2.2" pro panely LASCAR SGD 70-A.

Pro zajímavost je možné uvést, že výpočetním jádrem celého panelu SGD 70-A je processor Freescale iMX6XSolo s jádry ARM Cortex A9 pracující na 800 MHz a Cortex M4 pracující na 227 MHz. Ty doplňuje rychlá integrovaná operační DDR2 SDRAM paměť o velikosti 1Gbit a uložiště 2GB na SD kartě pro embedded Linux pracující, který tvoří operační software (firmware) panelu.

Z pohledu elektrických připojovacích prostředků jsou na zadní straně panelu umístěny jak snadno napojitelné základní šroubové svorky, tak i pinové konektory pro případ požadavku velkého množství signálů. Šroubovací svorky poskytují mimo přivedení hlavního napájecího napětí 5-30 V DC, také 4 měřící 16bitové vstupy pro měření napětí v celkovém rozsahu 0 - 40 V DC nebo +/- 40 V DC. Pro dostatečnou přesnost měření jsou však rozděleny do následujících 8 rozsahů: 0 až 1,25 / 2,5 / 4,0 / 5,0 / 8,0 / 10,0 / 20,0 / 40,0 VDC. Výrobcem udávaná přesnost je +/- 1 mV u rozsahů do 10 V nebo 0,05 % z ostatních rozsahů. Na malých pinových konektorech je pak k dispozici celkem 8 digitálních spínaných I/O vstupů, dalších 8 analogových vstupů (z toho 4 jsou pevné proudové smyčky 4-20 mA) a k tomu 4 rychlé spínané 8bitové PWM výstupy. Volbu rozsahů a další nastavení (nastavit libovolné zesílení / škálování vstupního signálu, určení pozice desetinné tečky a provést dvoubodovou kalibraci vstupu) se provádí přímo volbou z položek menu PC softwaru PanelPilot ACE a lze je u všech vstupů nastavit nezávisle na sobě (podrobný popis všech vstupů a výstupů najdete v PDF datasheetu výrobce).

Pro datovou komunikaci je k dispozici RS-232 a RS-485 sériová rozhraní a již zmíněné USB rozhraní hlavně určené pro komunikaci s PC. V budoucnu má přibýt i Ethernet, který by dnes rozhodně neměl ve výčtu chybět u žádného moderního zařízení.

Video konfigurace panelu Lascar SGD 70-A

Video představující možnosti programování panelu Lascar PanelPilot SGD-70 prostřednictvím PC softwaru "PanelPilotACE Design Studio V2.2".

Základní parametry konfigurovatelného panelu Lascar SGD 70-A

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon panelpilotsgd70-a.pdf3.24 MB
Hodnocení článku: