Jste zde

SMT maticový termoelektrický senzor

Panasonic Electric Works (PEW) uvádí na český trh detekční senzor Grid-EYE, který svými parametry výrazně převyšuje standardní senzory detekce přítomnosti.

Panasonic Electric Works (PEW) ve světovém měřítku jako první vyvinul SMT (Surface Mount Technology), termoelektrický senzor maticového typu.

Dlouhodobý vývoj v oblasti infračerveného snímání umožnil spatřit světlo světa senzoru, jehož 64 detekčních elementů je uspořádáno do formátu čtvercové matice 8x8 a umožňuje velmi široké možnosti uplatnění. Obrázek velikostní trochu klame, ale rozměry senzoru jsou opravdu 8 x 12mm.

Provozní napětí 3,3 V nebo 5,0 V, teplota měřeného objektu -20° C až 100°C, zorné pole 60°.

 

Na rozdíl od konvenčních, na teplotu citlivých senzorů, které pouze měří teplotu určitého bodu, je Grid-EYE, založený na vlastní MEMS technologii, schopný měřit teplotu individuálně ve všech 64 měřících bodech matice. Díky křemíkovým čočkám je možno aktivně sledovat úhel 60° a v něm přesně detekovat nejen přítomnost, ale zároveň pohyb, rychlost a směr pohybujících se objektů.

 

Vnitřní zapojení senzoru. Pro přenos dat je obvod vybaven sériovým rozhraním I2C, které umožňuje snímat/číst detekční zónu 10krát za sekundu. K dispozici je také funkce řízeného přerušení. Frame rate je 10 snímků/s, alternativně 1 snímek/s.

 

 

Zapojení senzoru vyžaduje pouze několik externích součástek.

Komunikační I2C je jednoduché, výkonné a flexibilní rozhraní řízené pomocí dvou vodičů se společnou zemí s rychlostí přenosu až 400kHz v módu Master-Slave.

 

Ve srovnání s termoelektrickými nebo pyroelektrickými senzory, nabízí Grid-EYE výhody, které jsou zvýrazněny v následující tabulce.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

  

Princip Grid-Eye snímače v praktické videoukázce: http://youtu.be/wOTOQfU5Qgw?hd=1

Závěr:

Grid-EYE nachází uplatnění v automatizaci budov typicky v ovládání osvětlení, dále v ochraně a počítání osob, v lékařství při detekci a pohybu pacientů atd.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: