Jste zde

SmartThings Station pro zjednodušení ovládání chytré domácnosti

Na letošním veletrhu CES 2023 společnost Samsung v rámci svého širokého programu chytré domácnosti a SmartThings systémů přestavila novinku, která má zjednodušit ovládání celé automatizace jedním tlačítkem.

Výrobci systémů chytré domácnosti již začínají chápat, že dost často zákazníky od automatizace svých příbytků odrazuje velká složitost celého systému, nejen z pohledu instalace, ale i z pohledu ovládání. Zejména pokud není uživatel vášnivý zájemce o moderní IoT a IT technologie. Pro takové uživatele může být proces ovládání a nastavování moderních SmartHome systémů často časově zdlouhavější, než si některé věci takzvaně vyřešit "postaru" manuálně. Proto se výrobci snaží stále častěji přicházet s prostředky maximálního zjednodušení ovládání. Nejnovějším zajímavým příspěvkem v této oblasti je produkt nazvaný SmartThings Station.

Produkt SmartThings Station právě na letošním veletrhu CES 2023 představila společnost Samsung Electronics. Má fungovat jako snadno použitelný a cenově dostupný rozbočovač pro inteligentní domácnost a současně jako podložka pro rychlé nabíjení. Vzhledem k tomu, že trh s inteligentními domácnostmi neustále roste, uživatelé potřebují jednoduché, interoperabilní a spolehlivé způsoby připojení většího počtu zařízení. SmartThings Station má nabízet rychlé nastavení a kompatibilitu s řadou produktů pro chytrou domácnost, včetně zařízení s komunikační technologií Matter (viz článek Matter = univerzální IoT propojovací platforma). S jeho pomocí mají být uživatelé schopni automatizovat různé aspekty svého domácího prostředí, nastavovat rutiny, které zvyšují pohodlí jejich dne a pomáhají snížit plýtvání energií, jako je snadné vypínání světel a spotřebičů. „Mít chytřejší dům by nemělo být složité ani drahé. Chtěli jsme tedy vytvořit SmartThings Station jako jednoduché, spolehlivé a rozšiřitelné centrum chytré domácnosti. Počet zařízení v připojené domácnosti stále roste, zejména ve světle nedávného uvedení komunikačního standardu Matter. Jsme hrdí na to, že můžeme hrát roli při usnadnění přijetí této vzrušující technologie.“ řekl Jaeyeon Jung, výkonný viceprezident a vedoucí SmartThings Device Platform Center ve společnosti Samsung Electronics.

Snadnější ovládání se SmartThings Station

Stanice SmartThings se snadno nastavuje. Když uživatel poprvé zařízení zapne, objeví se na jeho smartphonu Samsung Galaxy vyskakovací zprávy, které uživatelům pomohou hladce provést proces připojení. Uživatelé si také mohou vybrat možnost efektivního připojení zařízení jednoduchým skenováním QR kódu fotoaparátem chytrého telefonu. Funkce rozbočovač pro chytrou domácnost má pomáhat při současném použití více zařízení včetně termostatů, osvětlení a zásuvek, hladce je propojit s dalšími zařízeními připojenými k serveru chytré domácnosti, aby všechna spolupracovala a vytvořila harmonizované prostředí. SmartThings Station tak usnadňuje automatizaci pomocí přednastavených rutin vytvořených prostřednictvím mobilní aplikace SmartThings, aniž by uživatelé museli jednotlivá zařízení ovládat ručně.

Stisknutím tlačítka "Smart Button" na SmartThings Station mohou uživatelé aktivovat rutinu (funkci) předtím předvytvořenou právě v aplikaci SmartThings. Například, když je čas jít spát, rychlé klepnutí může spustit rutinu spánku, což může zhasnout světla, zatáhnout žaluzie a snížit teplotu. Nebo, pokud jde o filmový večer, filmová rutina může například současně zapnout televizi a ztlumit světla. Při odchodu z domova může SmartThings Station vypnout elektrické zásuvky a nepoužívané spotřebiče, aby šetřila energii a aktivovat bezpečnostní systém. Herní rutina může například aktivovat konkrétní nastavení televizoru a osvětlení a zapnout režim „Nerušit“. Uživatele tímto způsobem mohou spustit až tři různé rutiny dle režimu stisknutí chytrého tlačítka: krátkého, dlouhého nebo dvojitého stisknutí. Rutiny lze také aktivovat přímo prostřednictvím aplikace SmartThings z chytrého telefonu, ať už jsou lidé doma nebo pryč.

Další funkce jednotky SmartThings Station

SmartThings Station je také propojena se službou Samsung SmartThings Find, rychle rostoucí službou sledování zařízení. Ta pomáhá uživatelům najít odložená / zapomenutá zařízení. Například po dvojitém stisknutím tlačítka Smart Button může váš telefon zazvonit, což usnadní jeho nalezení.

SmartThings Station sloužící i jako "skener" polohy zařízení, který pomáhá uživatelům Samsung Galaxy sledovat umístění jejich registrovaných zařízení - od chytrých telefonů, tabletů, hodinek a sluchátek až po osobní věci, jako jsou klíče, peněženka s Galaxy SmartTag nebo připojené zařízení SmartTag+. S funkcí rutinního vyhledávání chytrá zařízení nebo štítky v domácnosti sdělí SmartThings Station svou polohu a stanice pak může sdílet upozornění na smartphonu uživatele, když štítek nebo zařízení opustí dané místo, například pokud opustí nebo se vrátí domů.

Navíc součástí Smart Button tlačítka je i rychlá nabíjecí podložka podporující až 15W bezdrátové nabíjení. Rychlé nabíjení je zajímavým doplňkem chytrého domácího rozbočovače, protože uživatelé si mohou aktivovat, že budou dostávat upozornění po dokončení nabíjení, aby mohli pokračovat ve hře tam, kde skončili, nebo přejít k nabíjení jiného zařízení.

Závěr

SmartThings Station názorně ukazuje, že výrobci již pochopili, že zjednodušení celého systému ovládání se stává klíčovým pro prodej a nasazení systémů chytré domácnosti i u běžných uživatelů, pro které je přidaná hodnota zejména zjednodušení některých domácích úkonů. Také je zajímavý všeobecný návrat "jednoduchých" tlačítek nejen do prostředí automobilů, ale také i domácností. Zpětná vazba mechanické změny polohy ovládacího prvku totiž je člověku přirozenější než nepohyblivá plochá kapacitní tlačítka.

Prodej systému SmartThings Station v černé nebo bílé barvě bude spuštěn v USA a Koreji od začátku února 2023.

Odkazy:

Hodnocení článku: