Jste zde

Slio CPU nové PLC od VIPA

Společnost VIPA nyní představuje novou SLIO CPU, která z I/O systému SLIO dělá plnohodnotný řídicí systém programovatelný jak pod STEP7, tak také pod TIA portal společnosti Siemens.

Jedná se o naprostou novinku, kterou jste mohli vidět na živo poprvé v Brně na podzimním MSV na stánku firmy REM-Technik. Zatím se prodej teprve rozbíhá. Jakmile bude nějaký vzorek k vyzkoušení, a podaří se nám jej zajistit, seznámíme Vás s ním blíže.

Tohle CPU doplňuje řadu periferií SLIO, která je na trhu asi tři roky a je podobná I/O jednotkám ET200S od Siemens. Pokud Vám tohle PLC připomíná ET200S CPU tak se jedná o stejný princip, místo interface IMxxx za které přidáte vstupní/výstupní moduly pro sběr dat, je tohle také CPU, za které poskládáte moduly řady SLIO. Nápis "Speed7" signalizuje, že celé CPU, podává díky technologii SPEED7 vyvinuté firmou VIPA, vysoký výkon. Tato technologie je používaná také u jiných CPU VIPA.

 

Takhle se nám CPU 014 podařilo zvěčnit přímo v Brně, podle zástupců REM-Technik jej obdrželi těsně před výstavou. Nyní již ale máte na webu prodejce u nás další informace včetně katalogu a ceníku.

Všimněte si, že jako všechny CPU VIPA nepotřebuje ani SLIO ke svému chodu paměťovou kartu.

 

Výrobce nabízí dvě hardwarové varianty CPU, první s označením CPU 014 a druhou CPU 015PN. Každou verzi je možné objednat s vícenásobně rozšířenou work memory a je také nezbytné zvolit variantu bez Profibusu nebo s Profibusem a u Profibus portu mezi PB master nebo PBslave. Jak je vidět z tabulky varianta CPU 015PN umí navíc Profinet a je to ta na prvním obrázku v článku.

 

CPU 014 sice nevládne několika RJ45 porty navíc a Profinetem, ale má tzv. Ethernet-PG/OP port, který umožní programování PLC a také připojení HMI nebo SCADA systému. Ve výbavě nechybí ani webové rozhraní, přes které jsou k dispozici informace o stavu PLC s jednotlivými moduly a také vzdálený přístup.

 

Za CPU SLIO se dá připojit až 64 modulů, přičemž jsou propojeny vnitřní sběrnicí s rychlostí do 48 Mbit/s. Samotné CPU s technologií SPEED7 zpracuje běžnou instrukci za 0.02 μs, operaci s plovoucí čárkou zvládne za 0.12 μs.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Závěr:

Jak celou konfiguraci dostat do STEP7 si ukážeme, jakmile bude k dispozici zkušební kus a hlavně patřičný GSDML soubor. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

VIPA SLIO CPU: http://www.vipa.com/en/products/control-systems/slio/cpus/  

Konfigurátor SLIO CPU: http://www.vipa.com/en/products/control-systems/slio/cpus/cpu-configurator/  

Prodejce a podpora VIPA u nás: http://www.rem-technik.cz/dodavatele/vipa/ridici-systemy/vipa-ridici-system-slio/cpu/

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 
Hodnocení článku: