Jste zde

SINAMICS V20 je nový všestranný jednoduchý měnič

Kompaktní měnič SINAMICS V20 firmy Siemens, je cenově dostupné řešení pohonů všude tam, kde jsou požadovány pohony, které jsou jednoduše ovladatelné a mají jen nezbytně nutné příslušenství. Jak to funguje ve skutečnosti, si sami vyzkoušíme.

Náklady na uvedení do provozu a vlastní provoz musí být kvůli zachování konkurenceschopnosti co nejnižší. K tomu přispívá také velmi snadná konfigurace ovládání prostřednictvím předdefinovaných maker v pohonu.

 

Čtyřmi konstrukčními velikostmi pokrývá rozsah od 0,12 kW do 15 kW (1/6 hp až 20 hp) při napájecím napětí 1AC 200V...240V a 3AC 380V...480V.

 

Kompletní portfolio příslušenství je na obrázku, nic víc ale také nic míň k měniči není.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Protože měnič neumožňuje připojení k nějakému parametrizačnímu software, je zajímavé rozhraní pro paměťovou kartu a dálkově připojený ovládací panel. Natavení parametrů lze jednoduše přenášet z měniče na měnič dokonce bez připojeného napájecího napětí prostřednictvím rozhraní pro paměťovou kartu, které obsahuje baterie.

Komunikaci s řídicím systémem SIMATIC S7-1200 a SINAMICS V20 obstará integrované USS komunikační rozhraní. Komunikační port je součástí svorkovnice. Ovládání měniče přes USS či Modbus RTU je možné nastavit jednoduchým výběrem z předdefinovaných možností. Aplikační příklad s funkčními bloky pro PLC lze stáhnout ze stránek Siemens Industry Online Support, odkaz v závěru.

Dosti teorie, je na čase rozbalit krabici s V20. Pro náš test jsme vyzkoušeli verzi měniče s jednofázovým napájením 230V, tedy možnost zapojení měniče do obyčejné zásuvky kdekoliv v dílně, domě nebo kanceláři.

 

Výborné je, že každá, i ta nejmenší velikost měniče jde objednat jak s interním EMC filtrem, tak i bez něj.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Pro zátěž postačí běžný postarší asynchronní motor s kotvou nakrátko, zapojený do trojúhelníka. Jen ve trojúhelníku má totiž motor jmenovité napětí 230V, které měnič dává na výstupu při jednofázovém napájení. Tohle zapojení pohonu je velmi ekonomické vzhledem k verzi měniče.

 

Jsme u ovládání měniče. Pokud nechcete mít ovládání jen z OP panelu, nebo si definovat vlastní ovládání, zkusíme využít některé z jedenácti ovládacích maker. Vyzkoušeli jsme sedmé, které se vyznačuje ovládáním jen tlačítky start a stop, přičemž rychlost se zadává potenciometrem.

K dispozici jsou ještě aplikační makra pro ventilátor, čerpadlo, kompresor a podobně.

 

Ovládání měniče zapojíme přesně podle makra a uvidíme, co se bude dít. Měnič je osazen svorkovnicí, kde k zapojení vodičů stačí tyto do svorky zasunout bez použití nástroje. Ten je nezbytný jen v případě odpojení.

 

I při prvním připojení měniče na napájení měnič okamžitě funguje přes ovládací tlačítka. To je bezvadné, vyzkoušíte si ihned co a jak. Předefinované tovární parametry motoru stačí k jeho roztočení.

Jestliže Vám stačí ovládání z panelu, nemusíte nastavovat vůbec nic, vše ihned pojede. Navíc čísla parametrů jsou shodné z předchozích typů měničů MICROMASTER, P0003 nastavuje přístupová práva a tak dále.

Mimochodem rozdíl proti našemu motoru nebyl nijak markantní, vše by jelo i bez jakéhokoliv nastavování, jen časové konstanty rozběhu a doběhu továrně nastavené na 10 sekund jsou dlouhé. Ale to je tak vždy.

Přesto překontrolujeme nastavení parametrů motoru a upravíme jmenovitý proud, napětí a další. V nastavení ovládání měniče pak vybereme makro Cn007 "External push button with analog setpoint".

I při zvoleném makru je stále možné pomocí tlačítek na panelu přepínat mezi ovládáním ze svorkovnice a ovládáním z panelu.

 

Velmi dobře čitelný displej ukazuje volbou tlačítka OK různé parametry, na ukázce aktuální proud motoru.

 

Také na napětí meziobvodu je vidět 230V napájení měniče. 

 

Pro vyzkoušení jak se bude pohon chovat naprázdno, jsme nastavili časové konstanty rozběhu a doběhu na 0,1 sekund.

Co pak provede reverzace s motorem, se podívejte na videu. Skočí na půl metru.

 

Videoukázka ovládání a chodu měniče SINAMICS V20: http://youtu.be/UxeWnQVg4ZQ?hd=1

 

Ze zajímavých vlastností připomeneme kompaktní design, instalace natěsno, možnost instalace „push-through. Navíc jako přídavné chlazení je možno objednat k měniči ventilátor. Rekuperovaná energie může být mařena ve formě tepla v brzdném odporníku. Brzdná jednotka má nastavitelný cyklus od 5 % do 100 %.


Závěr:

Typické aplikace pro tento měnič jsou odstředivá čerpadla, radiální/axiální ventilátory, kompresory, pásové dopravníky, válečkové dopravníky, řetězové dopravníky, jednoosé pohony v procesním průmyslu jako jsou mlýny, míchadla, drtičky, odstředivky. Dále hlavní pohon u strojů s mechanicky spojenými osami jako např. pletací stroje pro textil, lana a dráty.

I když v měniči stále najdete velké množství parametrů, pro většinu jednoduchých aplikací se jimi nemusíte vůbec zabývat, stačí nastavit parametry motoru, makro ovládání a hotovo. Tím pádem nijak nevadí absence připojení do obsáhlého parametrizačního software Starter. To tady už naštěstí opravdu není potřeba.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora, kontakt: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=e26b2c0c7b&ctxp=home&kontakt=004

Manuály a katalogy: www.siemens.cz/sinamics-v20

Bloky PLC programu pro S7-1200: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/63696870

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: