Jste zde

Sinamics Selector pro specifikaci měničů Siemens ve smartmobilu

Tento praktický nástroj dokáže rychle a jednoduše zpřístupnit objednací čísla nízkonapěťových frekvenčních měničů Siemens výkonových řad od 0.12 kW do 250 kW včetně veškerého příslušenství. Stačí k tomu smartmobil s iOS tedy iPhone, nebo jakýkoliv androidový přístroj.

Tentokrát si ukážeme skutečně užitečnou aplikaci, která do své dvojkové verze integrovala nejen další řady měničů, ale přidala i více možností v ovládání aplikace. Vyzkoušeli jsme obě platformy, které jsou k instalaci zdarma na patřičných odkazech, ovšem s rozdílnými výsledky. Samotné instalace proběhly bez jakýchkoliv potíží a aplikace fungují také offline, tedy nevyžadují připojení k internetu.

Nejprve, jak je patrné z screenshotu, si ukážeme nástroj na iPhone 4S. Spuštění Sinamics Selectoru doprovází animace, stačí chvilku počkat a dostaneme se do hlavního menu. 

 

Aplikace umožní vybrat měniče z následujících řad:

SINAMICS V20
SINAMICS G120C
SINAMICS G120P
SINAMICS G120
 

 

Vyzkoušeli jsme samozřejmě všechny řady, pro ukázku stačí nyní nový jednoduchý měnič SINAMICS V20 s jednofázovým napájením 230VAC, výkonu 1,1kW.

Volbu výkonu můžete přepnout i na hp, což je možné předvolit v preferencích.  

 

Jakmile jsme s výběrem měniče spokojeni a nepotřebujeme třeba žádné příslušenství, nabídne nám aplikace možnost uložení do souboru, poslání přes email eventuálně reset výběru a můžeme začít znovu. Uloží se a zobrazí nejen typ a objednací číslo měniče, ale také detailní technické parametry včetně velikostní řady, rozměrů a podobně. Vyzkoušejte si to, a uvidíte, že na email přijde i průřez připojovacího vodiče.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Uložení vybraného měniče jeho parametrů a příslušenství pod vlastním názvem se provede někam do aplikace, není bohužel možný třeba export do pdf. 

 

Pro kontrolu má aplikace možnost zobrazení uložených souborů, které se dají samozřejmě zpětně otevřít a upravit, třeba o další příslušenství k měniči.

 

Nebo jen zobrazit detailní technické parametry našeho měniče. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

K odeslání emailu používá Sinamics Selector Vašeho klienta v mobilu, takže není nutné nic nastavovat. Stačí dopsat adresu příjemce a být samozřejmě připojení k internetu.

 

Pokud vše proběhlo korektně, najdeme náš poslaný soubor v seznamu odeslaných.

 

Další test na klasické Xperii GO už ovšem nebyl tak bezproblémový jako u iPhone. Bude to asi tím, že aplikace pro iOS jsou perfektně odladěny jak robotem, tak člověkem a každý iPhone má operační systém v podstatě stejný, proto na "jabku" funguje všechno na 100%. Android je otevřený systém, každý výrobce mobilu si jej přece jen upravuje, a proto ne vždy všechno funguje jak má. Instalace ale proběhla v pořádku, vše je stejné jako na iPhonu.

 

Jestliže preferujete v aplikaci klasické jednoduché menu, je tohle přístupné přes ikonu vlevo nahoře, ale hlavně je to zkratka do uložených souborů.

 

Jak je vidět, i když ne tak hezky jako na iPhonu, neboť nám schází pořádný "lapač obrázků" pro Android, u měniče Sinamics G120 můžeme již zvolit novou řídicí jednotku CU250S-2, o které bude brzy samostatný článek.

 

Ukládání parametrů do souboru fungovalo po restartu aplikace celkem korektně, ovšem odeslání e-mailu již tak úspěšné nebylo. Přesněji emailový klient poštu odeslal, ta byla také řádně doručena. 

 

Sinamics Selector dostal ale po odeslání pošty na frak a lidově řečeno "padnul na hubu". Oficiálně byla aplikace bohužel ukončena, zkoušeli jsme to mnohokrát a vždy s tímto výsledkem. Jak bylo ale uvedeno v úvodu, problém bude nejspíš v naší Xperii a Androidu, i když máme poslední verzi 4.1.2.

 

Po opětovném spuštění aplikace, která pracuje jinak bez problémů, v odeslaných souborech, na rozdíl od IPhone, nenajdeme nic.

 

Sinamics Selector pro Android byl v poslední dostupné verzi 2.0


Závěr: 

S tímto nástrojem se už v objednacích číslech Siemens neztratíte, nemusíte pracně po katalozích hledat příslušenství k měničům, jaký použít BOP ovládací panel, vstupní/výstupní reaktory, brzdné odpory, paměťové karty, prostě vše co se dá do měniče dát, vyberete přehledně na mobilu a pošlete si na email. Škoda jen, že aplikace nemá pdf výstup, ale třeba se dočkáme vylepšení v další verzi, ona by stačila i možnost najít uložený soubor v nějakém použitelném formátu.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Odkazy ke stažení aplikace pro obě platformy: http://www.industry.siemens.com/drives/global/en/converter/sinamics-app/Pages/Default.aspx  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: