Jste zde

Simatic Step 7 Basic V10.5 instalace SP2

Pro Step 7 Basic V10.5, tedy software k programování nových CPU řady S7-1200, vydal Siemens Service pack 2. Jak se instaluje, co přináší nového a co stále neřeší si ukážeme dále. Taky zkusíme upgradovat jen HW katalog, neboť nové analogové moduly nejsou v SP2 integrovány.

Jakýkoliv SP od Siemense nejenom že přidá do software definované funkce (automaticky se provádí upgrade i WinCC Basic V10.5), ale obvykle realizuje i na první pohled neviditelné změny, hlavně z oblasti stability a podpory opreračních systémů. SP2 pro Step7 Basic V10.5 zatím nedeklaruje podporu Windows 7 a rozhodně nedošlo k nějakému zrychlení běhu celého nástroje. Určitě je ale vhodné SP2 nainstalovat, není to nic složitého, vše jede bez zádrhelů, jen se obrňte trochou trpělivosti. Zato update HW katalogu proběhne během několika vteřin, ale uvidíme dále. 

 • Měl jsem jen verzi 10.5 bez předchozího SP1 a to samotné už je důvod k upgrade.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Stáhněte si SP2 z webu Siemens z odkazu na konci článku, jedná se ale o jeden balík cca 650MB, takže to chvilku trvá. Po rozbalení má celá instalace téměř 800MB.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Ikdyž podle velikosti by sa mohlo zdát, že se jedná o novou instalaci, instalátor si po spuštění najde předchozí verzi software. Ta je nutná k úspěšnému upgrade celého software, nejedná se tedy o čistou instalaci.
 • Vše ale poměrně dlouho trvá, ne ale tak jak jsme zvyklí z ostatních produktů, ale mnohokrát jsem si už myslel, že celý systém zatuhl, neboť se na obrazovce v podstatě nic nedělo. Takže se neděste a vydržte.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Tohle okno speciálně bylo na obrazovce skoro deset minut a jen LED ukazující aktivitu HDD upozorňuje, že se v kompu něco děje. Čára ukazující postup hledání velikosti místa na disku se totiž na dlouhé minuty zastaví na jednom místě.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Ale nakonec se vše rozběhne ke spokojenosti uživatele. Hlášení že instalace trvá 18 minut nevěřte, mě to trvalo přesně 30 minut, záleží na spoustě okolností.
 • Na rozdíl od čisté instalace se již v upgrade WinCC Basic V10.5 neinstaluje SQL server. Tam bývá při čisté instalaci nejvíce zádrhelů.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Tak a za půl hodiky jsme úspěšní, necháme proběhnou restert a vyzkoušíme, zda původní projekty půjdou otevřít. Měly by jít že? A samozřejmě jdou, není to problém.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Ještě kontrola, zda se vše opravdu dobře nainstalovalo. Všechny verze mají správně Service Pack 2.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Na webu Siemens, viz. obrázek, si ještě stáhnneme upgrade do HW katalogu, který by nám měl přidat další analogové moduly, a sice 8x analogový vstup a 4x analogový výstup.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Tohle jsou možnosti HW katalogu v Step7 Basic V10.5 SP2. Je vidět, že nové moduly nejsou dostupné. Je to pochopitelné, připravit rozsáhlý SP2 je časově náročné, a ne vždy se synchronizuje vydání nových modulů do "uzávěrky" SP2. 
 • Aspoň vyzkoušíme, jak funguje upgrade jen HW katalogu Step7 Basic V10.5 SP2.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Celá instalace dalších modulů se ze staženého a rozbaleného souboru spustí "bat" příkazem, který si automaticky otevře "DOS" okno. Starší uživatelé PC to znají, ale noví mnohdy ani neví, co to "baťák" vlastně je. Nevadí, po spuštění se všechny okna otevřou samy, chvilka strpení, instalace začíná a ... Minuty vyměňte za vteřiny, byla to otázka opravdu 5-ti sekund.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Hotovo, vše proběhlo úspěšně, jak napovídá zelené okno.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Přesvědčíme se, že nyní jsou opravdu v HW konfiguraci dostupné další dva analogové moduly přesně podle deklarovného popisu upgrade katalogu. Zkusil jsem je i přidat do konfigurace projektu a naparametrizovat.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Podle odkazu na konci článku, je ješte na webu Siemens k dispozici ke stažení nový podrobný programovací manuál na Step7 Basic V10.5. Podrobný znamenená tentokrát opravdu podrobný. Přesvěčte se sami, na ukázce z manuálu, že popis jednoduché změny vlastnosti tagu může být opravdu velmi detailní.

Step7 Basic V10.5 SP2 

 • Co ale celý SP2 zatím neřeší, je jedna "drobnost", kterou mi popsal web kolega Davids. V nové řadě PLC S7-1200 se při přehrání programu přemažou veškeré DB bloky, ať už byly v retentive area nebo ne. Siemens mu sdělil, že tento problém bude opraven až někdy koncem roku 2010. Takže pokud s tím máte zkušenosti, nebo Vás to překvapilo napište, ať nejsou ostatní zase nemile překvapeni.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Přímý link pro download SP2 Step7 Basic V10.5 (cca 650MB): tady

Přímý link pro download aktualizace HW katalogu pro Step7 Basic V10.5: tady

Hlavní strana posledních aktualizací, manuálů a F&Q pro Step7 Basic V10.5: tady

Popis všech novinek a změn které SP2 přináší: zde

Další články, testy, recenze o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz  

 

Hodnocení článku: