Jste zde

Simatic S7-1500 první preview

Několik informací o novém PLC Siemens řady S7-1500 a o doplňujícím příslušenství pro tuto novou řadu řídicího systému Simatic.

Celý podzim očekávané představení nové řady PLC Siemens bylo poprvé k vidění na SPS drives v Norimberku. Technické detaily zatím ještě moc nejsou, vše bude otázka začátku příštího roku. Tak si prohlédněte i videoukázku ohledně této nové řady PLC. 

CPU1516-3 PN/DP jako řídicí jednotka pro dva demonstrační pohony. PLC má na sobě barevný displej, který informuje o stavu CPU, poruchách a podobně. Také přes šest kláves zajistí ovládání PLC.

 

Samozřejmě že nová řada vyžaduje nový software TIA portál, neboli Step7 verze 12. Pak se do konfigurace vloží nové hardwarové díly Simatic S7-1500.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

  

 

Tři komunikační Profinet porty na CPU rozhodně nebudou k zahození, časem se na jeden pověsí periferie a technologie, druhý obstará komunikaci s pohony a třetí poslouží třeba ke sběru dat pro nadřazený systém.

 

Rozšiřující moduly pro S7-1500 vypadají podobně jako pro starší řadu, ale mají zajímavé možnosti připojení vodičů a snímačů.

 

Jedna z variant konektorů pro I/O moduly nové řady je verze bez nástrojového připojení, tedy stačí vodič zasunout do svorky svorkovnice. Pro zpětnou demontáž již je nezbytné použít nástroj.

 

Pro případ použití nejen stíněných kabelů je jeden z konektorů zakončen praktickým "klipsem".

 

Na krycím štítku každého modulu najdete jako obvykle zapojení jednotlivých pinů, označení je jasně viditelné, zbývá před něj dosadit klasické 6ES7. Katalog a detaily budou zcela jistě k dispozici co nejdříve, jakmile bude nová řada uvolněna pro objednávání.

 

Jak to pak může s připojením různých vodičů a signálů do modulů vypadat, je vidět na demonstračním obrázku.

 

Každé PLC vyžaduje napájení 24VDC a také pro novou řadu bude k dispozici SITOP napájecí zdroj Simatic PM1507. Zatím ve dvou výkonových verzích 70W a 190W, tedy s maximálním proudem 3A a 8A. Tento nový zdroj bude možné přetížit na 150%  po dobu 5 sekund každou minutu. Vstupní napětí 120 nebo 230 VAC se automaticky přepíná. Tři LED diody informují o zapnutí napájení, poruše a stand-by režimu. Montáž je možná na lištu společně s PLC bez mezery.

CPU1516-3 PN/DP v ukázkové aplikaci: http://youtu.be/-LdKfRU_Ua4?hd=1

 

Závěr:

Uvidíme jak rychle se tato řada dostane do praktického využití. Spousta čtenářů si jistě vzpomene na zavádění nové řady PLC Simatic S7-300 a software Step7 v devadesátých letech minulého století, což je již tak asi 20 let, takže pro nový systém PLC je již čas. Mimochodem, první PLC Simatic řady S5 se začaly dodávat v roce 1979. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Oficiální informace ohledně Simatic S7-1500: http://www.industry.siemens.com/topics/global/en/fairs/sps-ipc-drives/highlights/pages/default.aspx

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: