Jste zde

Simatic NET Selection Tool - online konfigurátor

Konfigurační nástroj komunikačních sítí průmyslového Ethernetu a Profinetu nabízí Siemens tentokrát v online verzi 5.0.6, takže není nutné nic instalovat, stačí připojení k internetu a využít cloud computing.

Každý kdo se aspoň trochu pohybuje v této oblasti průmyslové automatizace, by si měl tento nástroj vyzkoušet. Uvidíte kolik různých prvků lze ve výstavbě sítě použít, a jak je pak výhodné si vše, včetně kabelů a objednacích čísel, jednoduše uložit třeba do pdf. V každém případě je to vidět i na video ukázce na závěr.

Jediné co je kromě webové adresy pro spuštění nástroje potřeba je instalace Javy na vlastním PC. Samotný software si při spuštění vše zkontroluje, další je otázka několika vteřin. Aplikace jede na zabezpečeném serveru.

 

Nejprve je nezbytné si zkusit nastavit jeden ze světových jazyků.

 

V hlavním "menu" máme na výběr čtyři položky, jejich význam je srozumitelný z popisu, doporučuji si tady každou variantu uložit, abyste se pak mohli ke každé vrátit a provést eventuální změny. Ukládání se neděje na vzdálený server, ale na Váš počítač, což je velmi příjemné. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

  

 

My jsme nejdříve zkusili konfiguraci switche.

 

Do vybraného switche nástroj automaticky nabídne patřičné doplňky. Stačí několik kliknutí myši.

 

Navíc můžeme do konfigurátoru vložit kabely, jak jen kabel tak hotové kusy s koncovkami. Vše s přesnými objednacími čísly.

Když už pro nic, tak není nutné hotové kabely pracně vyhledávat v katalogu, stačí objednací číslo opsat, například z prvního řádku.

 

Jakmile vložíme do konfigurace nehotový kabel, software okamžitě nabídne i nástroj pro odizolování kabelu.

 

Mohlo by být hotovo, stačí si vše překontrolovat a uložit, eventuálně exportovat do pdf.

Ukládání nástroj nesměruje někde na internet s nutností uživatelského účtu, ale klasicky na Váš PC, kde nabídne okno s cestou pro uložení.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

  

 

Export, nebo chcete li uložení do pdf formátu není žádný problém.

 

Přes klasické tlačítka zpět se dá rychle přejít opět do hlavního menu a zkusit vložit do sestavy vlastní definované komponenty.

 

Zkusíme to podle technických požadavků na prvky.

Obrázek zde na rozdíl od jiných je pouze demonstrativní.

 

Všechno co lze do sestavy vložit se dá bezvadně filtrovat, aby byla zajištěna přehlednost.

 

To co je v naší sestavě odpovídá zobrazenému obrázku.

 

Navíc ve spodní části konfigurátoru jsou všechny díly s technickými parametry, takže si v podstatě okamžitě překontrolujete, jestli ten či onen díl k sobě pasují, například co do podporované přenosové rychlosti.

 

Zajímavá je konfigurace bezdrátu jak klasické sítě, tak typu HART pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Simatic NET Selection Tool online na videoukázce: http://youtu.be/6Y1mGcflHiU?hd=1

Závěr:

Takových nástrojů pro usnadnění konfigurace systémů bude zcela jistě přibývat, cloud computing zažívá boom a díky rychlému internetu jsou aplikace dostupné odkudkoliv, nejen z různých míst, ale i z rozličného hardware. Nemusíte si nic instalovat a pak se bavit s řádným odinstalováním, nebo přemýšlet, kde všude mám tu či onu aplikaci funkční. Stačí jen webová adresa. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: