Jste zde

Security modul Scalance S627-2M

Nový security modul Scalance S627-2M, vyvinutý společností Siemens, chrání pomocí firewallu automatizační sítě před neoprávněným přístupem.

Je to poprvé, kdy lze zabezpečeným způsobem připojit také redundantní síťové struktury, např. redundantní kruhové sítě, využívající protokoly MRP (Media Redundancy Protocol) nebo HRP (HighSpeed Redundancy Protocol).

Modul Scalance S627-2M (6GK5627-2BA10-2AA3) má tři pevné elektrické porty, z toho jeden zabezpečený a jeden typu DMZ (Demilitarized Zone), a dále dva sloty pro volitelně použitelné modulární dvouportové elektrické a optické moduly fyzického rozhraní (media module).

 

Při použití dvou paralelně pracujících modulů Scalance S627-2M, lze vytvořit propojení odolné proti poruše. Při selhání jednoho ze security modulů druhý okamžitě automaticky přejde z pasivního stavu do aktivního pracovního módu a převezme všechen datový provoz. Porucha je signalizována kontaktem, který lze zatížit 100mA.

 

Uživatel může podle volby vložit do každého slotu až dva elektrické nebo optické porty a začlenit tak security modul přímo do optických sítí. Pomocí různých media modulů lze také vytvářet smíšené sítě využívající spoje jak elektrické, tak i optické (jedno i mnohavidová vlákna).

 

Pro konfiguraci modulu lze využít nástroj Security Configuration Tool (SCT), který je součástí dodávky modulu a nelze jej tedy stáhnout samostatně. Pomocí software SCT, nebo STEP 7 V12 - TIA portal, je možné nahrát do modulu také nový firmware.

 

Celkem až sedm disponibilních portů umožňuje modulu Scalance S627-2M zajistit prostřednictvím firewallu ochranu nejrozmanitějších topologií sítě, a tak variabilně realizovat požadované koncepty zabezpečení (Industrial Security). Security modul tak může například spojovat jak redundantní kruhové sítě s páteřní sítí, tak i dvě kruhové struktury navzájem, nebo připojit jednotlivé automatizační buňky k nadřazené síti.

 

Montáž je možná jak na standardní 35mm DIN lištu, nebo na SIMATIC S7-300 lištu, a také přímo na desku, přičemž rozměrově si řekne o 120 x 125 x 124mm.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

SCALANCE S627-2M: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/75022213  

Security Configuration Tool (SCT): http://www.automation.siemens.com/WW/forum/guests/PostShow.aspx?PostID=305387

    

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz 

 

Hodnocení článku: