Jste zde

SCADA systém Reliance s přímým driverem pro PLC Simatic S7

Přímý, nativní driver pro nejrozšířenější PLC Simatic řady S7 je při použití jakékoliv vizualizace nespornou výhodou. Není nutný žádný OPC server, žádné kompromisy, stačí aby byly PLC připojeny do ethernetové sítě. Reliance ve verzi 4.6.2 dostala tento driver do vínku, takže si vyzkoušíme, jak funguje.

Český SCADA/HMI nástroj RELIANCE společnosti Geovap Pardubice je jistě dostatečně známý. Nejedná se o žádnou okrajovou záležitost, Reliance je velmi rozšířena po celém světě, a protože pochází z Pardubic, je také samozřejmě česky s kompletní českou podporou. Jak spojení funguje a záznam komunikace, můžete vidět na závěrečné videoukázce.

My jsme se Relianci věnovali již několikrát, podívejte se do starších článků, například na sestavení spojeni s OPC serverem, nebo na jednoduchý dvojitý zdroj napětí 0-10V s využitím analogových výstupů PLC Simatic.

Instalaci Reliance stačí stáhnout z webu výrobce, kde najdete vždy poslední aktuální verzi, dokumentaci a také něco na ukázku.

 

My jsme pro Vás vše vyzkoušeli na předběžné verzi 4.6.2, nyní je k dispozici 4.6.2 + Update 2.

Nemusíte být ale vlastníci licence. Reliance je nabízena ve zkušební verzi do 25-ti tagů zdarma, takže ji klidně můžete stáhnout, vyzkoušet pro drobnější aplikaci, nebo třeba jen pro monitorování připojených PLC. Jednou za hodinu Vás ale drobné okno upozorní, že se jedná o bezplatný software.

Celá instalace je velmi rychlá, nezabere moc místa a jde bez problémů odinstalovat.

 

Neuškodí si ukázat jak si celé spojení konfigurovat a nastavit, zvlášť když se nejedná o nic složitého. Veškeré nastavení se odehrává přes správce, tedy ve správci stanic najdeme a vložíme Siemens stanici (PLC). Protokol umí jak řadu S7-300/400 tak také S7-1200 samozřejmě s respektováním některých rozdílů.

 

Ve vlastnostech stanice stačí nastavit model PLC na S7-300, S7-400, S7-1200. V případě použití S7-1200 upravit slot na 1, u ostatních podle skutečnosti. Při použití nezbytného komunikačního procesoru u S7-300 pak nastavujeme slot na pozici PLC ne procesoru, tedy na nejobvyklejší pozici 2.

Nastavení TSAP PC a TSAP PLC slouží pro komunikaci s LOGO! 

 

V této verzi kromě uvedených řad PLC Simatic již přibyla možnost spojení s modulem LOGO! a starším Simatic S7-200, které mají také téměř stejný komunikační protokol. My jsme se tím ale nezabývali, tato komunikace je ještě ve vývoji. Jakmile bude uvolněna, také si ji vyzkoušíme.

Nastavení TSAP PC a TSAP PLC slouží pro komunikaci s LOGO! 

 

V nastavení komunikačního kanálu není nutné nic měnit. IP adresu PLC můžete ale nastavit také tady, nebo ve správci stanic tak jak to máme my.

Jestliže jste si nepřiřadili ve správci stanici k PC, je nutné to udělat zde. Upozorní Vás na to velký otazník vedle ikony stanice, nelze to obejít, neboť bez toho komunikace nepojede.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

 

To by bylo vše, teď už stačí jen definovat nějaké proměnné do PLC třeba ručně. Každou složku pro proměnné s komunikací PLC můžete mít s jinou komunikační dobou.

Jestliže se Vám s tím nechce psát, nebo při větším projektu, Reliance umožní import proměných vytvořených přímo v projektu TIA Portal, stačí načíst exportované proměnné z TIA ve formátu XLSX. Další importy přímo ze Siemens nástrojů jsou ve stádiu testování.

 

Takhle se pak import objektů z TIA Portal provede prakticky. Je to raz-dva, poté si jen proměnné přehážete do složek podle libosti.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

 

Naše tagy mají nastaven interval aktualizace na 500ms, což by bylo dostatečné pro většinu proměnných. Všechny další běžné vlastnosti tagu nastavíte přes výběr v roletových menu.

 

Jedno okno pro nějaký test, proměnné jsou jasné z jejich popisu a funkce vzorců také. Obrázek s S7-300 a LED je jen na ukázku, nemáme momentálně komunikační procesor, ale to není ani potřebné. Snad jen pro vícenásobné spojení, ale to si vyzkoušíme s LOGO! později.

Nám to nedalo a zkusili jsme přes správce obrázků importovat i nějakou grafiku. Jen logo, obrázky PLC a signalizace. Pro úplnost, spojení Reliance jsme zkoušeli s PLC Simatic S7-1200. 

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

 

Jestliže chcete v runtime vidět nějaký záznam komunikace, přidejte si na obrazovku tzv. kontejner a do něj nasměrujte komunikační kanál PLC. Je to bezvadné, jak lze jednoduše aspoň trochu vidět, co a za jakou dobu se v komunikaci odehraje.

 

Následně to po spuštění runtime funguje asi takhle. Aplikace naváže spojení s PLC a probíhá čtení proměnných. Pod oknem kontejneru je vidět malá statistika komunikace, kolik přečtených, chybových a přerušených paketů.

Jedna drobnost, v naší instalaci nešlo zobrazit proměnnou stavu výstupů QB0 PLC binárně, bude to upraveno ve finální verzi.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

 

Jestliže vytrhnete kabel z PC nebo PLC, napojené objekty se žlutě orámují a čísla samozřejmě zamrznou.

 

Navíc se za chvíli objeví informační okno. Po zpětném zapojení komunikační linky se spojení obnoví a vše se znovu rozběhne. Podívejte se na videoukázku níže.

 

Ukázka nastavení, online režimu a záznamu komunikace mezi SCADA Reliance a PLC Simatic: http://youtu.be/eTlpvvE8BTU?hd=1 

 

Závěr:

Jen k vyzkoušení komunikace a krátkému představení sloužil tento článek. Proto jsme se vůbec nezabývali nějakým programováním v Relianci, to necháme už třeba na Vás. V každém případě lze i z toho co je publikováno vidět, že se jedná o systém, který je velmi graficky a uživatelsky přívětivý, proto vytvoření nějaké drobnější aplikace zvládne každý, kdo trochu něco dělal třeba jen s HMI panely. Pokud si nebudete vědět s něčím rady, stačí email nebo zavolat na technickou podporu a tam Vám téměř okamžitě ochotně poradí a hlavně, "hezky česky".

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

SCADA/HMI Reliance, kompletní info, download: http://www.reliance.cz/cs/main       

Web Client Reliance s PLC Simatic S7: http://automatizace.hw.cz/web-client-reliance-s-plc-simatic-s7

Zdroj žádané hodnoty 0-10VDC s PLC Simatic a vizualizací Reliance:  http://automatizace.hw.cz/laboratorni-dvojity-zdroj-zadane-hodnoty-010vdc-s-plc-simatic-a-vizualizaci-reliance

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: