Jste zde

Scada systém PROMOTIC s přímým driverem pro PLC Simatic S7

Ve verzi 8.1 už umí český SCADA systém PROMOTIC přímé propojení s PLC SIMATIC S7 přes Ethernet a jako bonus navíc, nabídne i driver na Ethernet adaptéry, takže jsem byl zvědavý jak to funguje. Vyzkoušíme proto téměř všechny varianty spojení.

Pokud si přečtete dřívější článek o SCADA systému PROMOTIC, odkaz na konci článku, tak verze která byla tenkrát k dispozici uměla PLC SIMATIC S7 jen s OPC serverem. To sice není žádný problém, ale přímý (nativní) driver je přímý driver. Vyzkoušíme si proto jak to funguje. Vzhledem k tomu, že pro vyzkoušení máte celý PROMOTIC zdarma a s jednoduchou instalací, tak si to můžou zkusit i méně zkušení uživatelé. Že to opravdu jednoduše funguje, uvidíte v závěru i na video ukázkách.

Předchozí verze již byla dávno ze zkušebního PC odinstalována, takže instalujeme poslední verzi 8.1. Není to žádný problém a vše je hotovo během několika okamžiků, stejně jako následná od instalace.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7

Protože původní zkušební projekt aplikace PROMOTIC máme stále na disku, zkusíme jej jen upravit hlavně co se týká spojení a nastavení proměnných z PLC SIMATIC S7 do aplikace. Software bezpečně pozná starší verzi a při otevření ji i zálohuje.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Vložíme si nový objekt, a sice ve stromu komunikace to bude S7 protokol, kde vybereme jednu ze tří variant. První označená je klasika SIMATIC S7-300/400 přes Ethernet. Pokud nemáme v sestavě PLC komunikační procesor, nebo PLC VIPA, klidně připojíme SIMATIC S7-1200. Komunikační protokol je totiž stejný.

Jistě není vhodné kupovat do menší aplikace S7-300 komunikační procesor na Ethernet, proto je výborná možnost použít Ethernet adaptér, což je v podstatě konektor do PLC SIMATIC s Ethernetovým rozhraním, jak uvidíme dále.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

V našem okně aplikace PROMOTIC jsme si s S7 protokolem vytvořili složku S7_300, což bude přímé připojení k PLC S7-300, jen fyzicky tam připojíme S7-1200. Nezapomenout pro S7-1200 opravit číslo slotu na 1. Je to vidět na obrázku úplně vpravo, kde 0 označuje číslo racku a 1 číslo slotu. Pokud to zapomenete, je to v poznámce přímo v okně, kde se tohle nastavuje.

Pokud někdo umíte přesunout softwarově ve Step7 S7-1200 do slotu 2 napište prosím, zatím totiž všichni tvrdí, že to nejde.

 

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Protože se jedná o český SCADA, je vše samozřejmě hezky česky a také dokonce v poznámce u konfigurace driveru máme napsáno, jak nastavit detaily spojení pro ISO-TCP, nebo pro Ethernet adaptér. Funguje to samozřejmě bez potíží.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Další složka při vložení S7 protokolu, která pro připojení bude využívat zmiňovaný Ethernet adaptér. Ten jsme si zapojili do naší sítě s IP adresou x.130.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Ještě se podíváme, jaký typ komunikace nám PmS7 driver nabízí. Je to jasné z rozbaleného roletového menu.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Musíme si připomenout klíčovou věc. Různých NETLinků pro připojení k PLC SIMATIC S7 existuje dost a dost, ovšem PROMOTIC hardwarově podporuje jen Accon a Softing. Na obrázku je třeba Softec (vpravo), který  v PROMOTIC nefunguje. Není to žádný nedostatek, vyberte si prostě jen ze dvou běžných převodníků na našem trhu, tedy Accon (na obrázku vlevo) a Softing. Odkazy najdete na konci článku.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

 

Do kteréhokoliv podporovaného Ethernet adaptéru, pokud jej chceme připojit do sítě, musíme nahrát správnou IP adresu. Je na to standardní postup, který najdete v návodu u každého adaptéru. Ten má v základním (továrním) nastavení určitou IP adresu, například Accon má 192.168.4.49 a heslo pro přístup ke změně nastavení je "admin". To jen aby jste to nemuseli někdy hůře hledat. 

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

 

Tak převodník máme nastaven, takže si ukážeme ještě syntaxi jednotlivých proměnných, zde přímo do PLC SIMATIC S7-300 ...

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

 

... a tady přes Ethernet adaptér. Protože syntaxe je pro všechny PLC SIMATIC stejná (vyjma trochu S7-200), proměnné se deklarují také stejně.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Máme k dispozici v PLC všechny druhy proměnných, nejedná se tedy o nějakou omezenou variantu, všechno je tzv. "v plné palbě".

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Protože vyzkoušíme spojení na dvě PLC SIMATIC najednou, vybereme si a přiřadíme v grafickém editoru obrazovek proměnnou z patřičné složky S7-300 nebo S7_NetlinkPro pro různé druhy připojených PLC.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Tady už máme jednu upravenou obrazovku, na které máme proměnné z PLC SIMATIC S7-300 přes Ethernet adaptér.

Celý driver je velmi dobře napsán, neboť na rozdíl od některých jiných, se po přerušení kteréhokoliv spojení a jeho obnovení znovu chytne a jede dále. Zajímavé je, že přímé připojení se po přerušení spojení chytí za cca 4 vteřiny, zatímco Ethernet adaptéru to trvá přibližně 40 sekund. Pokud vypneme a znovu zapneme PLC, spojení se automaticky obnoví za cca 20 vteřin pro obě PLC. Je jasné proč.

Důležité ale je, že se spojení opravdu samo obnoví, není totiž nic horšího, než třeba po stopu PLC muset restartovat celou SCADA aplikaci.

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

A tady máme již skutečnou funkční sestavu PLC. S7-1200 připojeno do sítě přímo, S7-300 přes adaptér.

Veškeré nadefinované spojení se rozběhlo v runtime okamžitě, nezaznamenal jsem žádné výpadky, pády do stopu, nebo chybové hlášky. 

PROMOTIC s přímým driverem pro SIMATIC S7 

Video ukázka  sestava PROMOTIC a PLC SIMATIC S7: http://www.youtube.com/watch?v=ddE0s14S-SI

 

Video ukázka aplikace PROMOTIC v runtime: http://www.youtube.com/watch?v=aVGC8unWoUY

 

Závěr:

Od otestování PROMOTIC verze 8.0.6 a její spolupráce s SIMATIC S7 přes OPC server uplynulo 3/4 roku (září 2010) a v jejím závěru jsem se zmínil, že většina SCADA systémů nemá přímý driver na PLC SIMATIC S7. Tady je ale vidět, že toto tvrzení už naštěstí neplatí, vývojáři PROMOTIC odvedli velký kus práce, a také cena za driver je velmi příjemná. Pokud jste někdy něco takového dělali, víte že se nejedná zase o až tak jednoduchou věc. Například znovu sestavení spojení po výpadku nebývá mnohokrát důsledně ošetřeno, je totiž třeba rozdíl přerušit spojení s PLC vytažením kabelu, nebo vypnout a zapnout PLC. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Předchozí článek PROMOTIC a OPC server: http://automatizace.hw.cz/scada-promotic-pres-opc-server-na-simatic-s7

PROMOTIC SCADA systém, informace: http://www.promotic.eu/cz/promotic/scada-pmnews.htm

PROMOTIC download poslední verze: http://www.promotic.eu/cz/promotic/download/download.htm

Ethernet adaptér ACCON: http://www.foxon.cz/s7-hardware-s7-adapter-mpi-ppi-profibus-c-142_184_4.html

Ethernet adaptér HELMHOLZ: http://www.helmholz.cz/index.php?stranka=produkty&slozka=netlink

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

To, ze je v Promoticu driver pro Siemens, je urcite vyborna vec. Kdyz jsme pred lety delali odsireni v Plzni, museli jsme pouzit OPC server. Vzhledem k tomu, ze jsme s Promoticem nemeli zadne zkusenosti, nasadili jsme tam OPC server od Siemense. Vse se zdalo byt v poradku, ale jak narustaly komunikovane promenne, komunikace jako takova se dost zpomalila. Od povelu k zpetne hlasce uplynulo cca 3-4 sekundy. Celkem pomohlo rozdeleni dat do "balicku", kde kazdy "balicek" komunikoval s PLC v jine casove preiode. To ale bylo casove narocne a vysledek neni 100%ni.
Docela by me zajimalo, jak je na tom tento nativni driver :) Pocet komunikovanych promennych se blizil k 10000.