Jste zde

Samostatný IFM IO-Link master modul pro IO-Link snímače

Jak připojit až 8 různých IO-Link snímačů na libovolné PLC nebo PC? Využít lze externí IO-Link Master modul, který převede IO-Link komunikaci různých snímačů na standardní průmyslový protokol  PROFINET, EtherCat nebo Ethernet/IP. Takový průmyslový modul s krytím až IP67 nabízí například IFM electronic.

Komunikační sběrnice IO-Link se pomalu, ale jistě stává standardem pro digitální komunikaci a přenos dat s různými snímači napříč celým spektrem výrobců po celém světě. Snímače vždy pracují jako IO-Link slave zařízení, které svá data předává do nadřazeného IO-Link Master zařízení. To může být nadřazená řídící jednotka v podobě PLC, které však musí být vybaveno speciální rozšiřujícím IO-Link Master modulem. Nicméně zvláště menší a kompaktní PLC tyto možnosti rozšíření obvykle vůbec nemají. Pak je nutné pro plnou digitální komunikaci s IO-Link snímači využít nějaký "externí" převodník v režimu IO-Link Master, který "převede" IO-Link komunikaci na nějakou standardní průmyslovou sběrnici. A právě takovou jednotku nabízí i IFM electronic GmbH.

8-portový IO-Link master IFM AL1000

Společnost IFM electronic začala nabízet 8-portové samostatné externí IFM moduly řady AL1000, které pracují jako 8-portové IO-Link mastery pro připojení až 8 IO-Link zařízení, např. senzorů, ventilů nebo dalších senzorů a akčních členů. Každá port má plnou IO-Link podporu dle verze protokolu V1.1, tedy COM1, COM2, COM3 a SIO mód. Z nadřazené řídící jednotky, ať již jde o PLC či průmyslový počítač, mohou na IO-Link Master moduly AL1000 přistupovat pomocí dvou ethernetového rozhraní 10/100 Mbits/s podporující většinu dnes běžných průmyslových protokolů "běžících" na ethernetu jako PROFINET, EtherCat a Ethernet/IP. Každý IO-Link Master tak může sloužit pro připojení až 8 různých IO-Link snímačů nebo akčních členů na libovolný PLC nebo průmyslové PC. Snímače tak lze například z PLC nejen digitálně řídit, jako například měnit jejich měřící rozsahy nebo provádět jako kalibraci, ale i přijímat v reálném čase naměřené hodnoty, jako např. teplotu, vlhkost, tlak, vzdálenost předmětu, výšku hladiny, průtok atd. 

Senzory a akční členy jsou připojeny pomocí standardního propojovacího kabelu M12 bez stínění. Kabel může být až 20 m dlouhý. Čtyři z osmi portů jsou navrženy jako B porty, které mohou dodávat pro napájení IO-Link aktuátorů proudový odběr až 12 A. Napájení modulu a pomocné napájení jsou dodávány přes T-kódovaný konektor M12, kde energie může být vedena skrz modul (uzavřený cyklus).

Vítaným doplňkem pak je i rozhraní se 4 klasickými dvoustavovými binární vstupy též přístupné z nadřazené jednotky přes komunikační sběrnici jako vzdálené vstupy vhodné pro připojení běžných průmyslových snímačů bez IO-Link rozhraní.

Moduly požadují napájení v rozsahu 18 až 31,2 VDC a umožňují použití v širokém teplotním rozsahu od -25 do 60 °C. Vysoké krytí samostatného modulu IP65 nebo IP67 umožňují přímé použití ve stroji bez nutnosti instalace do přídavné krabice. Vysoká elektromagnetická kompatibilita a robustní mechanika zaručují vysokou disponibilitu i v náročných provozních podmínkách.

Příklad zobrazení hodnot z IO-Link senzorů prostřednictvím IO-Link Master modulu AL1000 připojeného k PC.

Odkazy:

Hodnocení článku: