Jste zde

S možnostmi RPi rostou i průmyslové systémy Sfera Labs

Moduly Iono Pi Max, Strato Pi CM Duo a Strato Pi CM, postavené na Raspberry Pi mohou mít 4GB nebo 8GB RAM.

Časy, kdy jednodeskové počítače byly jen levnější a jednodušší alternativu k PLC jsou pryč. Systémy na jádru SBC dnes představují plnohodnotnou alternativu k průmyslovým počítačům, které často předčí výkonem, cenou i variabilitou vzhledem k řízené úloze. Jejich použití nahrává také široká dostupnost softwarových knihoven s otevřeným kódem, které umožňují rychle napsat a odladit prakticky jakoukoli úlohu, včetně dnes nezbytného strojového učení nebo AI pro zpracování obrazových dat. To potvrzuje I fakt, že nabídka průmyslových serverů, postavených na jednodeskových počítačích roste.  
Jedním z výrobců je Sfera Labs, která do své nabídky embedded systémů a edge computingu přidala od roku 2018 již řadu produktů, postavených na Raspberry Pi, například průmyslový server Strato Pi nebo PLC Iono Pi Max. Sfera vyřešila také jeden z problémů RPi a to přidání druhé SD karty do modulu.

Zatím poslední verze výpočetního modulu CM4S přináší také velmi přesný modul RTC, nezbytný pro vysokou spolehlivost a bezpečnost průmyslových systémů. Pro aplikace edge computingu je běžné, že servery jsou rozmístěny v různých lokacích a vestavěny v systémech, kde je nutný dlouhodobý bezúdržbový provoz a každý zásah do systému je neúměrně drahý.

PLC modul Iono Pi Max integruje jádro CM4S se všemi digitálními a analogovými vstupními a výstupními linkami, výkonovými relé a podporou standardních rozhraní očekávaných od moderních PLC. Zpětná kompatibilita s jádrem Raspberry Pi CM3+ chrání investice do stávajících návrhů a zároveň umožňuje návrhářům zlepšit výkon a rozšířit funkčnost systému. Iono Pi Max obsahuje digitální a analogové I/O, NO/NC relé, podporu UPS, rozhraní RS-232, RS-485, CAN, duální microSD karty, vysoce přesné integrované hodiny reálného času, hardwarový watchdog a čip zabezpečeného prvku. Mezi cílové aplikace patří sběr dat, správa energie, automatizace budov, řízení přístupu a monitorování životního prostředí.

Softwarové možnosti plně odpovídají Raspberry Pi a dostupnost celé řady nástrojů a zdrojů umožňuje rychle vyvíjet i složitá automatizační řešení.

Oficiálními distributory Sfera Labs jsou Mouser a Digi-Key.

https://sferalabs.cc/product/iono-pi-max-v2/ 
https://sferalabs.cc/product/strato-pi-cm/ 
https://sferalabs.cc/product/strato-pi-cm-duo-v3/

Hodnocení článku: