Jste zde

Roboty MiR automatizují přepravu komponent hnacích ústrojí firmy DENSO

Denso před nasazením testovalo AMR od několika výrobců. Roboty MiR přinášejí kombinaci flexibility, bezpečnosti a uživatelské přívětivosti. Software MiR Fleet usnadňuje mapování,vytváření misí a změny lokace.

Denso, přední dodavatel v automotive segmentu, nasadil šest autonomních mobilních robotů (AMR) MiR250 výrobním závodě o rozloze více než 70 000 m2. Roboty DENSO používá pro přepravu materiálu k výrobě komponent hnacích ústrojí ve svém výrobním podniku v americkém Tennessee s rozlohou 74 000 čtverečních metrů. Od nasazení prvního robota MiR v roce 2020 firma úspěšně realizovala více než 500 000 jednotlivých misí. Kalkulovaná návratnost investice (ROI) je v tomto případě méně než jeden rok.DENSO provozuje AMR roboty od MiRu ještě na dvou dalších lokalitách v USA a také ve třech závodech v Evropě a dvou v Asii. Firma upřednostnila AMR před automaticky naváděnými vozidly (AGV), protože AMR zvládají samostatnou navigaci, rychlé mapování a nabízejí možnost rychlých a flexibilních změn, bez potřeby nákladné infrastruktury zabudované v podlaze výrobních podniků.

„Autonomní mobilní roboty byly jasnou volbou pro naše extrémně dynamické prostředí, o kterém jsme věděli, že bude vyžadovat pravidelné změny tras,“ uvedl Travis Olinger, manažer logistiky a automatizace DENSO. „Po testování AMR od několika různých výrobců jsme si uvědomili, že roboty MiR přinášejí významné výhody v oblasti flexibility, bezpečnosti a uživatelské přívětivosti. MiR nabídl možnosti používat pro komunikaci s roboty rozhraní REST API. Dále nám velmi vyhovuje intuitivní povaha softwaru MiR Fleet, snadnost mapování, snadnost vytváření misí a změny lokace – to vše bylo u MiRu ve srovnání s ostatními zvažovanými platformami extrémně intuitivní.“

Roboty MiR250 kombinují rychlost 2 m/s s užitečným zatížením 250 kilogramů a schopnosti navigace i v úzkých prostorách. Integrovaný zvedák v robotech MiR250, které přepravují vozíky ROEQ, umožnil v i DENSO nasadit stejnou platformu pro další použití. Zaměstnanci DENSO museli dříve při přemisťování materiálu mezi výrobou a skladem ujít denně téměř 20 km a trávili asi 60 procent času jen manuální manipulací s vozíky. Pilotní projekt pro automatizaci přepravy s pomocí AMR tyto manuální úkoly eliminoval a umožnil šesti pracovníkům přejít na více motivující práci. Projekt se rychle rozšířil a komponenty tak začaly být dopravovány přímo do výroby v režimu „just-in-time“. Podpora robotů mezi zaměstnanci rychle vzrostla a i pracovníci v jiných oddělení nyní vítají pomoc robotů v oblasti zásobování, údržby a dodávek náhradních dílů. Společnost DENSO navíc nedávno zakoupila pět robotů MiR500 pro budoucí projekty, které vyžadují vyšší užitečné zatížení. 
Další detaily o tom, jak DENSO získává z autonomních mobilních robotů a o budoucích plánech společnosti najdete ve videu a případové studii (v angličtině) na https://www.mobile-industrial-robots.com/case-studies/.

 

Hodnocení článku: